Jest drugi nabór Rządowego Funduszu Polski Ład

0
480

W ramach drugiego etapu samorządy będą mogły złożyć po trzy wnioski o dofinansowanie wynoszące do: 5 mln zł, 30 mln zł oraz 65 mln zł.

 

Jak podczas konferencji prasowej informował wiceszef MSWiA, z pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład skorzystało ok. 97 proc. samorządów. Nabór rozpoczął się 2 lipca i trwał do 15 sierpnia 2021 roku. W tym czasie samorządowcy mogli złożyć po trzy wnioski o bezzwrotne dofinansowanie do planowanych inwestycji. Na te rząd z pieniędzy publicznych przekazał ponad 23,8 mld zł.

Przykład z naszego podwórka

Gmina Gryfów Śląski do pierwszego naboru Rządowego Funduszu Polski Ład wnioskował o środki na:

  • Budowa energooszczędnego budynku Przedszkola Miejskiego przy ul. Floriańskiej w Gryfowie Śląskim. Wartość inwestycji to: 16.000.000 złotych.
  • Budowa oraz modernizacja sieci kanalizacyjnych i wodociągowych na terenie Gminy Gryfów Śląski. Wartość inwestycji to: 65.000.000 złotych.
  • Przebudowa i rozbudowa budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Kolejowej 33a w Gryfowie Śląskim. Wartość inwestycji to: 6.000.000 złotych, z czego 1.000.000 złotych udział własny Gminy.

W efekcie pierwszego naboru Gmina Gryfów Śląski otrzymała z pieniędzy podatników kwotą 5.000.000 złotych na przebudowę i rozbudowę budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gryfowie Śląskim.

Ile i na co z pieniędzy publicznych otrzymały samorządy w regionie?

II edycja Rządowego Funduszu Polski Ład 

Wczoraj, tj. 28 grudnia 2021 r. ruszył nabór wniosków do drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Potrwa on do 15 lutego 2022 roku, przy czym rząd nie wyklucza możliwości przedłużenia naboru. W opublikowanym na rządowej stronie „Polski Ład” komunikacie znajdujemy dwie kwoty, jakie mają zostać przeznaczone dla samorządów:

„Pula dodatkowych środków to ponad 22 mld zł.”
„Do samorządów trafi łącznie ok. 20 mld zł.”

Pewnym natomiast jest, iż każdy samorząd może złożyć po trzy wnioski. Limity dofinansowania dla wniosków to 5 mln, 30 mln i 65 mln zł. Jednak aby moc wnioskować o wsparcie w kwotach do 30 i do 65 mln zł samorządy muszą złożyć wpierw wnioski do 5 mln zł. Program zakłada bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 proc. wartości inwestycji.

Dodatkowe środki dla gmin i powiatów, w których były PGR-y

Oprócz tego rozpoczęła się także trzecia edycja Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. To dodatkowy nabór dla gmin i powiatów w których zlokalizowane były PGR-y. Nabór w tej edycji potrwa również do 15 lutego 2022 roku – z możliwością przedłużenia).

Pula środków w tym naborze to ok. 2,5 mld zł. Samorządy mogą złożyć dwa dodatkowe wnioski (gminy i powiaty). Limity dofinansowania dla wniosków to 2 mln i 5 mln (gminy) oraz 2 mln i 8 mln (powiaty). Minimalny poziom udziału własnego w tym programie to 2 proc.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here