Lubomierz z Polskiego Ładu otrzymał najwięcej w powiecie

28
2053
ratusz lubomierz sami swoi

Dziś, to jest 25 października 2021 roku poznaliśmy wyniki pierwszego naboru Rządowego Funduszu Polski Ład. Jak się okazuje najwięcej w powiecie lwóweckim otrzymała gmina Lubomierz.

 

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Według rządzących ma pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski, wesprzeć rozwój przedsiębiorstw i poprawić warunki życia Polaków. Samorządy mają w nim dostać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno- kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i gospodarowanie odpadami.

Od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Każda jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat) czy związek JST mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.

Pod koniec lipca redakcja Lwówecki.info informowała, że władze Lubomierza złożyły już trzy wnioski. Jak tłumaczył na wówczas Burmistrz Pan Marek Chrabąszcz pierwszy wniosek dotyczy infrastruktury drogowej i turystycznej, czyli budowy ścieżki rowerowej Pławna Górna – Lubomierz – Oleszna Podgórska.

Trasa ścieżki rowerowej jest uwzględniona w cyklostradzie dolnośląskiej. Długość 12,055 km, zakres robót: wykonanie przepustów i odwodnienia, wykonanie podbudowy i nawierzchni bitumicznej na całej trasie, remont obiektów inżynierii drogowej (mosty), roboty wykończeniowe (balustrady ochronne) wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, wykonanie miejsc odpoczynku i elementów małej architektury. Przewidywana wartość inwestycji: 20.000.000 PLN

Drugi złożony przez Burmistrza Lubomierza wniosek dotyczył modernizacji infrastruktury drogowej, infrastruktury wodno – kanalizacyjnej, kanalizacji deszczowej, rewitalizacji obszarów miejskich i infrastruktury turystycznej. W ramach zadania ma zostać wykonana przebudowa budynku byłego Domu Opatki wraz z Zespołem Klasztornym w Lubomierzu oraz z zagospodarowaniem terenu w tym parku przyklasztornego.

Przewidywana wartość przebudowy Domu Opatki wraz z łącznikiem, wykonanie instalacji ppoż. zespołu klasztornego, wykonanie nawierzchni utwardzonych wraz z wymianą instalacji wodno – kanalizacyjnej, rewitalizacja terenu przyklasztornego to 12 milionów złotych.

Natomiast trzeci, najmniejszy z wniosków złożonych w Polskim Ładzie przez władze Gminy Lubomierz dotyczy modernizacji infrastruktury drogowej, wodno- kanalizacyjnej, elektrycznej i oświetleniowa. W ramach zadania Gmina chciała dokonać przebudowy ulic Majowej z zapleczem, Stogryna i Edukacji Narodowej wraz z infrastrukturą drogową a także przebudowy sieci wodno- kanalizacyjnej, budowy kanalizacji deszczowej, przebudowy chodników i modernizacji oświetlenia ulicznego. Przewidywana wartość inwestycji to 5 milionów złotych.

Dziś poznaliśmy wyniki naboru. Jak się okazuje Gmina Lubomierz otrzymała największe dofinansowanie spośród gmin powiatu lwóweckiego. To zostało przyznane na dwa z wnioskowanych zadań. Nie jest to jednak aż takie dofinansowanie, na jakie liczyły lubomierskie władze, które teraz albo będą musiały ograniczyć zakres inwestycji, albo więcej dołożyć z własnego budżetu.

Gmina Lubomierz otrzymała środki na: przebudowę budynku byłego Domu Opatki wraz z Zespołem Klasztornym w Lubomierzu oraz zagospodarowanie terenu w tym parku przyklasztornego- etap I. Na to zadania przyznano 4.730.000 zł. Natomiast drugie zadanie to przebudowa ulic Majowej z zapleczem, Stogryna i Edukacji Narodowej wraz z infrastrukturą na którą to inwestycję Lubomierz otrzyma 4.750.000 zł.

28 KOMENTARZE

  1. To ze ścieżką można się pożegnać. Tyle lat ludzie czekają i nic. Poprzedni burmistrz zaczął,
    powycinał sprzedał wszystkie drzewa. Komu jest potrzebna modernizacja domu opatki, dla kogo to? Kto z tego skorzysta?

    • Kto wam obiecał wodociągi w Mielęcicach ,oni nic nie wiedzą na ten temat, studnie macie ,a pieniądze muszą odpowiednio rozdać i dobrze rozpisać żeby w papierach wszystko się zgadzało ,to nie takie proste.

  2. Super sprawa, kochani jesteście wielcy. A te buraki co wszystko przeszkadza i chcą by coś dla nich robiono,niech odstawią internet i zabiorą się do pracy. Nikomu nic się nie stanie jak Społecznie coś dla miasta zrobią.

  3. Wymalować pasy drogowe to już była inwestycja i z nimi był kłopot, bo kompetencje nie takie, bo po co upominać się w powiecie lepiej pić kawkę. Radni bez zaangażowania. Inwestycje wskazane jak z kosmosu. Są ważne, ale są ważniejsze i radni powinni wiedzieć jakie są potrzeby wyborców chyba, że z nie rozmawiają z nimi

    .

  4. Jak to jest np.w Pławnej woda uszkodziła mosty, gdy mieszkańcy tej wioski domagają się naprawny to Gmina -to do nas nie należy to drogi powiatowe ,a tu raptem dostajecie fundusze na poczet remontów mostów ,drug itp. Tak wnioskowaliście w tym projekcie i raptownie teraz już do was należą?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here