Na jakie inwestycje z Polskiego Ładu środki otrzymał Powiat Lwówecki?

3
1573
zdjęcie poglądowe, fot. Lwówecki.info

Po ogłoszeniu warunków naboru wniosków apetyt na środki wśród wszystkich samorządowców był bardzo duży. Dziś, to jest 25 października 2021 roku poznaliśmy wyniki pierwszego naboru Rządowego Funduszu Polski Ład.

 

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Według rządzących ma pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski, wesprzeć rozwój przedsiębiorstw i poprawić warunki życia Polaków. Samorządy mają w nim dostać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno- kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i gospodarowanie odpadami.

Od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Każda jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat) czy związek JST mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.

Władze Powiatu Lwóweckiego wnioski do Rządowego Fundusz Polski Ład złożyły już w połowie lipca. Te opiewały łącznie na ponad 62 miliony złotych. Z tych środków chciano wyremontować ponad 63 kilometry dróg powiatowych.

Pierwszy wniosek złożony przez Powiat lwówecki, w którym to nie było limitu kwoty na zadanie był na modernizację najważniejszych połączeń drogowych Powiatu Lwóweckiego o łącznej długości 56,12 km i wartości 53 milionów złotych. Zadanie miało polegało m.in. na ułożeniu nowych nawierzchni i wprowadzeniu organizacji uspokojonego ruchu z zastosowaniem urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ramach inwestycji wykonana miała zostać modernizacja następujących dróg:

  • droga Wleń – Łupki – Klecza o długości 3,05 km;
  • droga Pławna – Wleń – Strzyżowiec o długości 14 km;
  • droga Bełczyna – Bystrzyca – Wleń o długości 6,61 km;
  • droga Pilchowice – Radomice o długości 4,6 km;
  • droga Lwówek Śląski – Sobota – Górczyca o długości 10,98 km;
  • droga Dworek – Sobota o długości 1,9 km;
  • droga Wojciechów – Lubomierz o długości 3,84 km;
  • droga Lubomierz – Oleszna Podgórska o długości 6,28 km;
  • droga Lubomierz – Radoniów o długości 4,08 km

W drugim wniosku, tym do kwoty nie wyższej niż 30 milionów złotych Powiat wskazał konieczność remontu bardzo zniszczonej już drogi Krobica – Przecznica. o długości 3,7 km. Przewidywana wartość inwestycji to 5,45 miliona złotych.

Trzeci wniosek ten do 5 milionów złotych to środki na modernizację drogi Kotliska – Rakowice Małe na odcinku o długości 3,64 km. Wartość inwestycji oszacowano na 4 mln zł.

Dziś poznaliśmy wyniki pierwszego naboru Rządowego Funduszu Polski Ład. Powiat Lwówecki otrzymał rządowe wsparcie na jedną z wnioskowanych inwestycji. Kwota 5.183.614,20 zł ma pomóc w przebudowie drogi powiatowej 2494D na odcinku Krobica-Przecznica.

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here