Na co środki z Polskiego Ładu otrzyma Świeradów- Zdrój?

1
811
Urząd Miasta Świeradów Zdrój
UM Świeradów- Zdrój

Wnioskowali o środki na tężnie solankowe, inhalatoria, dodatkowe tereny zieleni parkowej, czy kilometry nowych ścieżek rowerowych Singletrack a także środki na rewitalizację linii kolejowej.

 

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Według rządzących ma pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski, wesprzeć rozwój przedsiębiorstw i poprawić warunki życia Polaków. Samorządy mają w nim dostać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno- kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i gospodarowanie odpadami.

Od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Każda jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat) czy związek JST mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.

Władze Świeradowa- Zdroju liczyły, iż środki z Polskiego Ładu w znaczący sposób wpłyną na rozwój i wygląd uzdrowiska. O złożonych wnioskach informowaliśmy na początku września br. Jak tłumaczy nam wówczas Radny Pan Mateusz Szumlas opierając się na otrzymanej od burmistrza odpowiedzi na interpelację największy z wniosków do Polskiego Ładu władze złożyły na rewitalizację parków i obszarów uzdrowisk Świeradowa- Zdroju i Czerniawy- Zdrój.

– Projekt obejmuje rewitalizację zniszczonych obszarów infrastruktury uzdrowiskowej (15,6 ha), jak i rozbudowę o nowe ogólnodostępne elementy takie jak trzy tężnie, sześć inhalatoriów, dodatkowe tereny zieleni parkowej (1,12ha) oraz deptaki uzdrowiskowe (1,5 km) – wyjaśniał pan radny, który mówił, iż inwestycję szacuje się na kwotę blisko 30 milionów złotych, z czego 3,5 miliona ma pochodzić z budżetu Miasta a pozostała część z Polskiego Ładu.

Drugi ze złożonych wniosków dotyczył rewitalizacji linii kolejowych 317 i 336 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów- Zdrój. Miasto zawnioskowało o kwotę 4,2 miliona złotych.

Kolejny wniosek obejmował rozbudowę infrastruktury sportowej poprzez budowę 25 km ścieżek rowerowych Singletrack w Świeradowie Zdroju. Tu inwestycję oszacowano na kwotę 3 milionów złotych, z czego wkład własny Miasta wynosić miałby 12 procent, czyli 360 tys. złotych a pozostała część miałaby pochodzić z rządowego programu Polski Ład.

– Wniosek jest na rozbudowę infrastruktury sportowej Świeradowa- Zdroju o 25 km naturalnych ścieżek rowerowych Singletrack podzielonych na kilkanaście tras o różnych poziomach trudności. Jest to kontynuacja nagrodzonego projektu unikalnych tras rowerowych, które zdobyły uznanie zarówno ekspertów jak i miłośników MTB. – wyjaśniał nam świeradowski radny.

Dziś poznaliśmy wyniki naboru. Gmina Miejska Świeradów- Zdrój otrzymała środki tylko na jedno z wnioskowanych zadań. Kwota 4.200.000 zł rządowego wsparcia ma pomóc sfinansować rewitalizację linii kolejowych nr 317 i nr 336 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here