Zobacz znakomitą pracownię fryzjerską w szkole w Rakowicach Wielkich

0
1659

Takiej pracowni fryzjerskiej, jaką mają w szkole w Rakowicach Wielkich nie jeden salon fryzjerski mógłby pozazdrościć. Ale pracownia to nie wszystko, co zapewnia uczniom rakowicka szkoła.

 

Jak zostać dobrym fryzjerem?

Każdy, kto korzysta z usług fryzjerskich wie, że dobry fryzjer to prawdziwy skarb. Fachowcy w tej branży nie narzekają na brak klientów a tym samym na bardzo dobre zarobki. Żeby jednak zostać dobrym fachowcem warto zacząć od wyboru dobrej szkoły, takiej, w której uczą profesjonaliści i która ma nowoczesną pracownię fryzjerską oraz oferuje dodatkowe kursy zawodowe i płatne staże.

Technikum fryzjerstwa w szkole w Rakowicach Wielkich

Kiedyś znalezienie takiej dobrej szkoły wcale nie należało do łatwych. Dziś wystarczy zapisać się do Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich – https://zsetrakowice.pl

Dyrekcja i nauczyciele tej placówki dokładają starań, żeby sprostać najwyższym standardom. Każdemu z nich zależy, żeby młodzież uczyła się w komfortowych warunkach i korzystała z najnowszych zdobyczy techniki – a jeżeli chodzi o technikum fryzjerskie, to również z najnowszych trendów mody. W tym celu pisane są projekty unijne, pozyskiwane niebagatelne środki, dzięki którym można wyposażać pracownie w najnowszy sprzęt.

Ponad 80 tysięcy złotych na doposażenie pracowni

W ostatnim czasie w szkole w Rakowicach Wielkich do użytku oddana została nowoczesna pracownia przeznaczona dla uczniów technikum fryzjerstwa. Samo jej doposażenie kosztowało ponad 80 tysięcy złotych! To budżet, który pozwoliłby na wyposażenie nie jednego salonu – meble, narzędzia, ale także farby, kosmetyki, … to tylko część z poczynionych zakupów.

W ZSE-T zawodu uczą profesjonaliści

W rakowickiej szkole przedmiotów zawodowych uczą profesjonaliści. Tak jest i w przypadku technikum fryzjerstwa. Tu młodzież fachu uczy Pani Joanna Kowalczyk, która jest także właścicielką jednego z najbardziej renomowanych zakładów fryzjerskich w Lwówku Śląskim. – W zawodzie praktycznie jestem od dwunastu lat – wyjaśnia Pani Kowalczyk, która przyznaje, iż wcześniej skończyła szkołę kierunkową, a jeszcze wcześniej przez kilka lat praktykowała, jako samouk. Dziś kolejka do prowadzonego przez nią zakładu nie ma końca.

Fryzjer – zawód, który zapewnia stabilną przyszłość

Fryzjerstwo, to także sposób na dobre zarobki i dobry biznes. – Fryzjerstwo jest zawodem, z którego można się utrzymać i to na całkiem dobrym poziomie – przyznaje właścicielka salonu fryzjerskiego Lilu w Lwówku Śląskim, która zapewnia nas, iż pracownia, jaką dysponuje rakowicka szkoła jest bardzo nowoczesna i komfortowa.

Pracownia fryzjerska w szkole w Rakowicach Wielkich

Pracownia szkolna jest wyposażona bardzo dobrze. Wszystkie elementy naszej pracowni jak najbardziej sprawdziłyby się w prawdziwym zakładzie fryzjerskim. I nie jeden salon fryzjerski mógłby pozazdrościć. Mamy wszystko, co potrzeba, łącznie z ponadpodstawowymi rzeczami typu środki do ochrony włosa Olaplex. W pracowni swobodnie mogłoby się uczyć 20 osób jednocześnie. Posiadamy dwa stanowiska stałe a dodatkowo mamy stanowiska ruchome. Mamy dwie myjki oraz 9 stanowisk fryzjerskich. – tłumaczy Pani Kowalczyk, która dodaje, iż oprócz części do praktycznej nauki zawodu w pracowni jest także część do prezentowania teorii.

Na ten moment mamy wszystko wyposażone w 100%, kosmetyków i narzędzi powinno nam wystarczyć na dwa lata! Mamy infrazon, jest to urządzenie, którego działanie polega na wytwarzaniu ciepła, a ciepło w zabiegach fryzjerskich jest korzystne, przyspiesza wszelkie procesy farbowania, stylizowania, przy zabiegach rekonstrukcji pomaga wprowadzić lepiej produkt, suszy. Stół do koloryzacji, który daje możliwość farbowania włosów na płasko. Mamy szampony, odżywki, oksydanty, ampułki do rekonstrukcji, rozjaśniacze, pleksy, preparaty do dezynfekcji, ręczniki, wałki, wsuwki, folie aluminiowe, rękawiczki, szczotki… – mówi Pani Kowalczyk, która pokazuje szafki wypełnione pudełkami narzędziami, kosmetykami i różnego rodzaju akcesoriami.

Uczniowie są zachwyceni nową pracownią

Uczniowie drugiej klasy technikum fryzjerstwa, których zastaliśmy podczas zajęć przyznają, że taka pracownia daje im większe możliwości do zdobywania praktycznych umiejętności. Zwracają także uwagę na wysoką jakość zakupionego przez szkołę wyposażenia. – W nowej pracowni zaimponowało mi wyposażenie, jest bardzo dobre. Widać, że do aranżacji się ktoś przyłożył, meble, farby, wszystko jest starannie dobrane i jakościowo bardzo dobre. Jedne z najdroższych foteli. – mówi Adrian, uczeń drugiej klasy technikum fryzjerstwa w rakowickiej szkole.

Czego uczą się przyszli fryzjerzy?

Program nauczania obejmuje wszystko – od przyjęcia klienta, przez przepisy BHP, koloryzacje, stylizacje, upięcia, rekonstrukcje a nawet doczepianie włosów. Są jeszcze takie archaizmy, których nie stosuje się już w salonach, a młodzież musi to umieć, ponieważ takie są wymogi programowe i egzaminy, jest to na przykład nawijanie wałków do trwałej, czy wyciskanie fal a’la lata dwudzieste.

Idziemy w takim kierunku, żeby zadbać też o konstrukcję włosa, bo dzisiaj fryzjerstwo wygląda już inaczej niż kiedyś. Kiedyś robiło się tak, byleby osiągnąć blond i nie ważne było, w jakim stanie będzie ten włos. Teraz przywiązuje się dużą wagę do tego, żeby zachować dobrą kondycję włosa mimo jego rozjaśnienia. Dlatego tak ważne są podstawy. – tłumaczy nauczycielka fryzjerstwa w szkole w Rakowicach Wielkich, która zapewnia, iż pod jej okiem młodzież uczy się fryzjerstwa od samych podstaw a pracownia, jaką posiada szkoła jest w tym bardzo pomocna.

– W tym zawodzie jest o tyle fajnie, że nie ma narzuconych reguł, każdy może sobie wybrać metodę, która mu najbardziej odpowiada. Najważniejszy jest efekt końcowy i nie ma znaczenia jak ktoś go uzyskał. – dodaje Pani Joanna Kowalczyk.

Dla kogo jest technikum fryzjerstwa?

Pani Joanna Kowalczyk w rozmowie z nami przyznaje, iż ten zawód nie jest dla każdego. – Nie jest to kierunek dla każdego, bo jeżeli ktoś nie ma bladego pojęcia, nie lubi tego, czułby, że jest tu na siłę, nie sprawia mu to żadnej przyjemności, to niech wtedy idzie gdzieś indziej. Jednak, jeżeli ktoś ma poczucie estetyki, duszę artysty, zdolności manualne, to odnajdzie się w zawodzie fryzjera i będzie w stanie w przyszłości dobrze sobie radzić i dobrze zarobić.

Jeśli jesteś pomysłowy, spostrzegawczy i odpowiedzialny, jeśli cenisz niezależność, piękno, poczucie estetyki, jeśli chcesz tworzyć modne fryzury i zdobyć atrakcyjny zawód to…. Technikum Fryzjerskie może być doskonałym miejscem na rozwijanie Twoich talentów!” – tak do nauki na tym kierunku zachęca dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych.

Uczniowie technikum fryzjerstwa, z którymi rozmawialiśmy wiążą z tym kierunkiem swoją przyszłość.

Ten kierunek wybrałem, ponieważ generalnie jestem artystą i nie widziałem się w żadnym innym kierunku. Na początku miałem iść do liceum, ale poszedłem do technikum, bo tu w Rakowicach jest najbliżej taki kierunek. W Bolesławcu, gdzie mieszkam, jest jedynie szkoła zawodowa o tym profilu, a ja chcę zdać maturę i szkoła w Rakowicach daje taką możliwość. Mieszkam w internacie. Po szkole planuję studia w kierunku kosmetologii a potem może wyjazd za granicę, żeby tam pracować w swoim zawodzie. – mówi Adrian.

Chciałam iść do technikum fryzjerskiego, ponieważ interesuję się makijażem, a to jest tak jakby połączone ze sobą, a najbliżej miałam do Rakowic i tu jestem. – dodaje jego koleżanka, która do Rakowic Wielkich dotarła zza Bolesławca.

Przyszłość po skończeniu technikum fryzjerstwa

Pani Joanna Kowalczyk przyznaje, iż wszystko zależy od samego ucznia, od tego, jak bardzo będzie się przykładał do nauki. – Po skończeniu szkoły znalezienie pracy w zawodzie zależy, tak naprawdę od chęci ucznia. Jeżeli uczeń będzie wykazywał dużą chęć i zainteresowanie i jeszcze podczas szkoły sam chętnie będzie uczestniczył w zajęciach i dodatkowo robił w domu pewne rzeczy, to myślę, że jak najbardziej ma szansę na dobrą pracę. Pięć lat tutaj w szkole, to jest wystarczająco, żeby zaszczepić tą młodzież fachem. Wystarczy chcieć. – mówi nauczycielka.

Szkoła w Rakowicach Wielkich w telewizji

Nową pracownią w rakowickiej szkole kilka dni temu zainteresowała się bolesławiecka telewizja. Dziennikarze byli zachwyceni tym, co zobaczyli w tej placówce.

Atuty ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Dzięki zaangażowaniu dyrekcji oraz nauczycieli w ZSE-T następują wielkie zmiany. Ta nowoczesna szkoła może się poszczycić licznymi atutami. Komfortowy internat, stołówka, znakomite obiekty sportowe, nowoczesne pracownie, liczne kursy zawodowe, płatne staże, praktyki zagraniczne, rajdy i wycieczki integracyjne oraz szeroka, dopasowana do potrzeb rynku pracy oferta.

Uczniowie podczas nauki mogą ukończyć kurs barmański, carvingu, baristy, florystyczny, obsługi kas fiskalnych, wizażu, czy stylizacji paznokci, … Darmowe kursy zawodowe kończą się egzaminem a młodzież otrzymuje po ich zdaniu europejskie certyfikaty.

– Zależy nam, żeby uczeń wychodząc ze szkoły był wszechstronnie przygotowany, bo tego wymaga rynek pracy. – tłumaczy Wicedyrektor ZSE-T Pan Marek Łukasik.

Kto wybiera szkołę w Rakowicach Wielkich?

Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, mimo, że jest szkołą wiejską to już dziś jest jedną z chętniej wybieranych szkół średnich w regionie. Uczęszczają tam nie tylko uczniowie z terenu powiatu lwóweckiego, ale z terenu aż ośmiu powiatów. To pokazuje, jak popularna jest ta szkoła. Jednym z przykładów jest nasza wizyta w drugiej klasie technikum fryzjerstwa. Spotkaliśmy tam uczniów z najdalszych zakątków powiatu lwóweckiego, ale i z Bolesławca i powiatu bolesławieckiego oraz z powiatu lubańskiego.

Dzień otwarty ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Przyjedź do Rakowic Wielkich i sprawdź jak wygląda szkoła, jak wyglądają pracownie, jak wygląda internat, czy baza sportowa.

Już w najbliższą sobotę, 29 maja 2021 roku rakowicka szkoła zaprasza na dzień otwarty.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here