Cis Henryk, najstarsze drzewo w Polsce pod opieką Fajniaków?

3
1078

Partner sieci Biedronka przedstawił ofertę na wykorzystanie cisa Henryka w krajowej kampanii promocyjnej. Fajniaki zaopiekują się najstarszym drzewem w Polsce?

 

 

Najstarsze drzewo w Polsce nie byłoby odosobnione, we wspólnej kampanii Biedronki i Stowarzyszenia „Czysta Polska” mają wystąpić inne pomniki przyrody, jak choćby dąb Bartek. W ubiegłym roku z okazji Dnia Drzewa biedronkowe Fajniaki ratowały 1000 – letniego dęba Bolko, dumę mieszkańców Lubelszczyzny. W tym roku gang maskotek chce zatroszczyć się o Cisa Henryka, najstarsze drzewo Środkowej Europy, dumę całego regionu.

Nad pomysłem już pochyliły się wspólne komisje Rady Gminy Lubań.

Wpłynęła taka propozycja żeby włączyć się w promocję naszego cisa, ale też wykorzystywać wizerunek Henryka w kampaniach reklamowych. Mamy w kraju przykłady takich działań przy wykorzystaniu innych pomników przyrody. Środki w ten sposób pozyskane wykorzystalibyśmy na dalsze podtrzymanie i rewitalizację cisa. – mówił Józef Kata, sekretarz Gminy Lubań.

Takie wykorzystanie najstarszego drzewa w Polsce byłoby korzystne dla gminy nie tylko w sensie promocji, ale miałoby przynieść dodatkowe fundusze, które Gmina przeznaczy na zadania związane z utrzymaniem cisa Henryka w dobrej formie. Jak wiemy, w 2015 roku henrykowski pomnik przyrody zaczął usychać, a jego ogólny stan był dramatyczny. Wówczas wdrożono pionierską metodę leczenia, opracowaną przez wybitnego arborystę Jerzego Stolarczyka. Leczenie przyniosło wspaniałe efekty, cis nadal jest utrzymywany i pielęgnowany, aby rósł przez następne wieki. Na prace przy utrzymaniu Henryka w tegorocznym budżecie gminy zaplanowano 15 900 zł.

Podczas komisji, sekretarz gminy podał szacowane środki, których gmina oczekuje za zgodę na wspólną kampanię reklamową.

Kwotę tą wyliczyliśmy z naszych potrzeb na rok bieżący. Specjalista określił co w tym roku powinniśmy wykonać przy naszym cisie czy jego otoczeniu i to jest kwota około 8 tys. zł.

Całość pozyskanych funduszy zostałyby przeznaczona na pielęgnowanie drzewa, a tuż obok cisa stanąć miałaby tablica informacyjna partnera Biedronki – Stowarzyszenia „Czysta Polska”.

W tej chwili mamy pozytywną opinię wspólnych komisji Rady Gminy, przygotowujemy list intencyjny w tej sprawie i będziemy negocjować warunki umowy. – dodaje Józef Kata.

Radny Andrzej Usyk zaproponował, aby pomysł skonsultować z mieszkańcami. Poprosił Teresę Trefler, przewodniczącą Rady Gminy, która jest również radną z Henrykowa Lubańskiego oraz sołtysem tej miejscowości o skonsultowanie pomysłu z Radą Sołecką, jej stanowisko ma zostać uwzględnione w trakcie zawierania umowy.

A co Wy sądzicie o takiej inicjatywie?

O cisie henrykowskim

Cis Henryk to wysoki na ok. 13 m cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego. Jego wiek określa się na 1300 lat i uznany jest za najstarsze drzewo w Polsce i Środkowej Europie. Obwód pnia wynosi 1,5 m, choć przed huraganem w 1989 r. obwód wynosił 5m. Cis pod ochroną jest już od 1423 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło na mocy Statutu Warckiego zabronił wycinania tych drzew. Współcześnie cisowi zagroziła susza i obumierał, od 2015 roku drzewo zostało poddane nowatorskiej metodzie leczenia i po ponad pięciu latach drzewo ma się dobrze. Przez wiele lat pomnik przyrody był bezimienny, dopiero w 2017 roku doczekał się własnego imienia – Henryk.

-/autor: eLuban.pl/-

3 KOMENTARZE

  1. 8 tysięcy dla giganta skubiącego rolników z groszówek to nie są nawet pieniądze “na waciki”. Już myślałem, że chcą zorganizować jakiś większy projekt konserwacyjny, postawić tablice dookoła, może gry edukacyjne jak przy Zajęczniku w Świeradowie. A bez nawigacji nie można tam nawet trafić – widziałem jeden znak w lewo na skrzyżowaniu z drogi na Węgliniec.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here