Komfort i bezpieczeństwo w internacie ZSE-T w Rakowicach Wielkich

0
2525
fot.: ZSET Rakowice Wielkie

Pokoje w standardzie hotelowym z łazienkami wyposażone w wysokiej jakości meble, podręczną lodówkę, czajnik, …. Ponadto do dyspozycji młodzieży jest aneks kuchenny, pralnia, świetlica i oczywiście dostęp do Internetu.

 

Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, mimo, że jest szkołą wiejską to już dziś jest jedną z chętniej wybieranych szkół średnich w regionie. Uczęszczają tam nie tylko uczniowie z terenu powiatu lwóweckiego, ale także z terenu kilku okolicznych powiatów. To pokazuje, jak popularna jest to szkoła. Ta popularności nie wzięła się z niczego. Jest to wynik lat starań i zabiegów dyrekcji placówki o unowocześnianie bazy dydaktycznej i starań nauczycieli, którzy mają bardzo dobry kontakt z uczniami. Jednym z atutów rakowickiej szkoły jest cieszący się olbrzymią popularnością internat.

Dlaczego warto wybrać szkołę z internatem?

Internat to świetny sposób na wejście w dorosłe życie, na naukę samodzielności, odpowiedzialności, współżycia w grupie, nawiązania nowych kontaktów z innymi i tolerancji. To również oszczędność czasu, pieniędzy i łatwiejszy dostęp do zajęć pozalekcyjnych a także pomocy w nauce. Do niedawna ZSE-T dysponowała dwoma blokami. Teraz, po kapitalnym remoncie uruchomiony został trzeci blok. Oprócz nowoczesnych pracowni dydaktycznych dwa piętra przeznaczono w nim na pokoje dla młodzieży.

– Dzięki staraniom naszył władz, szczególnie pana wicestarosty Zbigniewa Grześków, a także wielkiemu wysiłkowi naszej dyrekcji i nauczycieli w projektowaniu, wyposażenia i urządzaniu, możemy pochwalić się naszą ,,perełką”. – mówi oprowadzając nas po nowym bloku Pani Bożena Wieczorek, kierownik internatu w ZSE-T w Rakowicach Wielkich

– W nowym budynku jest ponad pięćdziesiąt miejsc do zakwaterowania. Pokoiki jednoosobowe, dwuosobowe z łazienkami, trzyosobowe z umywalkami, pełne wyposażenie. Jest po prostu rewelacja, dwudziesty pierwszy wiek. – z dumą przyznaje Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich

– Warunki pobytu bardzo się podniosły w stosunku do lat ubiegłych, cały czas pracujemy rozwijamy się, a już właśnie ten trzeci blok, to o kilka klas, o kilka stopni się podniósł, jeżeli chodzi o jakość pobytu, o komfort pobytu, nauki, ale też wypoczynku, relaksu i współżycia w grupie. – dodaje pani kierownik i długo opowiada o zaletach nowego bloku internatu:

Na pierwszym piętrze oddanego do naszego użytku, wyremontowanego trzeciego bloku mamy pokoje dla wychowanków jedno- i dwu- osobowe. Są to pokoje zachowujące standard hotelowy, tj.: wyposażenie w łazienki, meble wysokiej jakości, podręczą lodówkę, itp. Wyposażenie jest tak dobrane, aby zapewnić mieszkańcom komfort nauki i wypoczynku jak i łatwość utrzymania porządku.

Na pierwszym piętrze znajduje się 9 pokoi dwuosobowych, 5 pokoi jednoosobowych, co prawda one są takie same, jeżeli chodzi o wielkość, ale tak jest przewidziane w projekcie i tak wyposażyliśmy te pokoje. Łącznie przewidziane na zamieszkanie dla 23 wychowanków. Wszystkie pokoje są wyposażone w łazienki i wszystkie pokoje są wyposażone w wysokiej jakości meble hotelowe, lodówki i taki drobny sprzęt typu czajniki elektryczne czy lampki nocne, dywaniki przy łóżkach, co nie jest w standardzie normalnego wyposażenia internatowego.

Jeżeli chodzi o drugie piętro jest tam 12 pokoi trzyosobowych, więc ten standard jest już troszeczkę inny. Te pokoje się tym różnią od pokoi z pierwszego piętra, że tam w pokojach jest tylko umywalka, lustro, okafelkowany kącik sanitarny. – wyjaśnia Pani Wieczorek

Łazienki, aneks kuchenny, pralnia, …

Nowy blok internatu w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich zapewnia młodzieży coś więcej niż tylko komfortowe pokoje.

– Na pierwszym i na drugim piętrze znajdują się też wspólne łazienki, oczywiście osobne dla chłopców i osobne dla dziewcząt. Te łazienki są wyposażone w trzy prysznice, 3-4 umywalki, 3 ubikacje, w przypadku chłopców, to jeszcze pisuary dodatkowo.

Nowum jest to, że są aneksy kuchenne świetnie wyposażone, które planujemy oddać młodzieży do użytkowania. W aneksach kuchennych są piekarniki, zmywarki, płyty kuchenne, mikrofale, duże fajne lodówki i ta część jadalna do konsumpcji, czyli stoły, krzesła. Aneksy kuchenne również podniosą jakość pobytu. – wyjaśnia pani kierownik.

Ponadto młodzież ma do dyspozycji nowoczesną pralnię, w której znajduje się wysokiej klasy pralka, suszarka i stacja parowa do prasowania.

Nie tylko nauką młodzież żyje.

W zrelaksowaniu się ma pomóc świetlica. – Tak, żeby młodzież mogła się spotkać w jednym miejscu i spędzić czas aktywnie, ale też wychowawczo. – tłumaczy Wicedyrektor.

Kto zamieszka w nowych pokojach?

Każdy uczeń ma możliwość zamieszkania w nowych pokojach. Musi się jednak mocno postarać. – Trzeba przede wszystkim być dojrzałym, samodzielnym i odpowiedzialnym – tłumaczy pani kierownik. Władze placówki w nowym bloku przewidują tak zwany „akademicki” model zamieszkania. Wybierani będą uczniowie, którzy są dojrzali emocjonalnie, którzy w czasie nauki własnej sami będą wiedzieli, że muszą się uczyć, którzy będą mieli dobre wyniki w nauce i którzy będą udzielali się społecznie. Nowy blok zapewnia młodzieży większy komfort i swobodę, ale wychowawcy oczekują w zamian większej samokontroli.

Bezpieczeństwo młodzieży jest tu priorytetem

Warunki bezpieczeństwa są priorytetem bezwzględnym w naszym internacie – mówi stanowczo pani kierownik zaznaczając, iż nie ma tu znaczenia, czy młody człowiek zamieszka w starym, czy nowym bloku. W każdym z budynków nad bezpieczeństwem uczniów czuwa wychowawca. Ponadto jest system monitoringu wizyjnego oraz wysokiej klasy system przeciwpożarowy.Bezpieczeństwo przy doświadczeniu wychowawców, którzy znają się na swojej pracy będzie w stu procentach zachowane. – mówi pani kierownik.

Internat to miejsce, które na pięć dni w tygodniu zastępuje młodemu człowiekowi rodzinny dom. Tu uczy on się tolerancji, empatii, wrażliwości społecznej, szacunku do pracy, szacunku do drugiego człowieka, kultury osobistej, obowiązkowości, czy odpowiedzialności. W internacie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych może poczuć się jak u siebie. A rodzice mogą spać spokojnie nie martwiąc się o jego bezpieczeństwo, czy postępy w nauce.

Cieszymy się bardzo, że warunki mieszkalne w naszym internacie tak znacząco się poprawiają. Mamy nadzieję, że komfort pobytu u nas naszych wychowanków sprawi, że naprawdę będą czuli się jak w domu – przyznaje Pani Bożena Wieczorek, kierownik internatu w szkole w Rakowicach Wielkich.

Więcej o pobycie w internacie ZSE-T znajdziesz tutaj

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here