Młodzież z ZSE-T na praktykach w Grecji

0
258

50 uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich najbliższe dwa tygodnie spędzi w Erateini w Grecji.

W tym roku już po raz kolejny uczniowie ZSE-T wyjechali na zagraniczne praktyki do Grecji. Na miejscu zameldowali się wczoraj. Wyjazd był możliwy dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli rakowickiej szkoły. – Bardzo chcemy, żeby nasza młodzież odbywała praktykę zawodową w ciekawy sposób, zdobywała doświadczenie, ale też poznawała świat, inną kulturę i sprawdziła swoją znajomość języka angielskiego w praktyce – mówi Angelika Kowalczyk pedagog szkolny, która była odpowiedzialna za przygotowanie projektu.

Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich wiedzie prym w angażowaniu się w różnego rodzaju projekty, dzięki którym młodzież może m.in. korzystać z zajęć pozalekcyjnych, czy takich jak te zagranicznych praktyk. Pan Marek Łukasik wicedyrektor szkoły przyznaje, iż projekt udało się zrealizować dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu grupy nauczycieli pod kierunkiem Pani Angeliki Kowalczyk. – Zaczęło się jak zwykle od pomysłu – tłumaczy – Później Pani Angelika przejęła wszystko a ja ma do niej olbrzymie zaufanie i wiem, że zostanie to wykonane bardzo dobrze. – dodaje Pan Marek Łukasik.

 

Blisko 100 tysięcy Euro

Wyjazd na praktyki nie wiąże się dla uczniów z koniecznością ponoszenia kosztów. Wszystko, od podróży, przez pobyt, praktyki, wyżywienie i inne atrakcje zostało zapisane w projekcie.
Projekt pn.: „Erasmus +, Liga mistrzów – praktyki zawodowe w Grecji” jest niezwykle wymagającym projektem. W tym roku tylko, co czwarty złożony wniosek został zaakceptowany. Wśród tych najlepszych znalazł się także wniosek ZSE-T w Rakowicach Wielkich. Szkoła na jego realizację otrzymała prawie 100 tysięcy Euro!

 

Nagroda dla najlepszych

W praktykach udział biorą uczniowie technikum informatycznego, technikum gastronomicznego i technikum hotelarskiego. Rekrutacja uczniów odbywała się na podstawie ich wyników w nauce, ale jednym z ważnych kryteriów była także frekwencja na zajęciach oraz zaangażowanie. – Młodzież została zrekrutowana na podstawie swojej frekwencji, ocen z zachowania, ocen z angielskiego, ocen z przedmiotów zawodowych – tłumaczy pani pedagog, która dodaje, iż w praktykach zagranicznych udział biorą ci uczniowie, którzy najbardziej się starają.

Rekrutacja na praktyki była bardzo szczegółowa. Każdy z uczniów, który został zakwalifikowany brał także udział w dodatkowych zajęciach przed wyjazdem, podczas których uczniowie szlifowali język angielski, mieli dodatkowe zajęcia zawodowe oraz przygotowanie pedagogiczno- kulturoznawcze.

Praca i przygoda

Przez najbliższe dni młodzież ze szkoły w Rakowicach Wielkich będzie uczyć się zawodu w greckich firmach informatycznych i wysokiej klasy hotelach. Taka praktyka dla każdego z nich jest dużym wyzwaniem, ale i wielką szansą na zdobycie nowych umiejętności. – Dla mnie ważne jest to, żeby uczniowie poszerzali swoje horyzonty, szerzej spoglądali na świat, żeby zobaczyli jak w innych krajach ludzie żyją, jak mieszkają, poznali inne kultury i wyciągali z tego wnioski – tłumaczy Angelika Kowalczyk, która dodaje, iż wyjazd to nie tylko ciężka praca i nauka, ale także fantastyczna przygoda – Oprócz praktyk będziemy mieli zajęcia kulturoznawcze takie jak na przykład nauka języka greckiego, nauka tańca greckiego, będziemy dużo jeździć na wycieczki, poznawać Grecję. – dodaje pani pedagog, która jest jedną z opiekunek młodzieży w Erateini i która zapewnia, iż w ramach pobytu będzie chciała pokazać uczniom taką specyfikę Grecji, której nie poznają z książek, w tym lokalne wyroby i tradycje.

Jak ktoś jedzie na wczasy zagraniczne, to nigdy tak nie skorzysta jak na takim wyjeździe i takich praktykach – przekonuje pani pedagog, która już po raz drugi pojechała z młodzieżą z Rakowic Wielkich do Grecji i która jest zachwycona atmosferą, ilością wiedzy, jaką młodzież przyswaja i ich wspaniałym podejściem do nowych wyzwań. – Do dyspozycji mamy tam pilota, który ma ogromną wiedzę i który opowiada fantastyczne historie, przeplata mitologię z rzeczywistością i robi to w tak fantastyczny sposób, że byliśmy wszyscy zachwyceni. – dodaje Pani Kowalczyk, która zapewnia także, iż młodzież jest w bardzo dobrych rękach, bo na miejscu oprócz pilota jest także przedstawiciel biura podróży, jest zapewniona opieka medyczna, a każdy uczeń ma wykupione w ramach projektu bardzo dobre ubezpieczenie, co daje komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Ruszają prace nad nowym projektem

Pan Marek Łukasik, wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich mówi nam, iż jest bardzo zadowolony ze współpracy z firmą, która pomagała w opracowaniu projektu i teraz prowadzone są już rozmowy nad kontynuacją projektu a nawet jego poszerzeniem. W grę wchodzą praktyki zagraniczne nie tylko w Grecji. – Na pewno zainteresowanie ze strony młodzieży jest bardzo duże. – mówi wicedyrektor, który dodaje, iż w planach są zagraniczne praktyki również dla kierunków logistyka oraz uczniów z technikum mechanizacji rolnictwa. W grudniu rozpocznie się pisanie projektu a w mają poznamy wyniki oceny wniosków i miejmy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym jeszcze większa grupa uczniów ze szkoły w Rakowicach Wielkich pojedzie na zagraniczne praktyki. – To będzie nagroda dla tej najlepszej młodzieży – dodaje wicedyrektor, który liczy, iż taka nagroda będzie dla uczniów dodatkową motywacją do pracy.

Nie tylko wspomnienia

Pani Angelika Kowalczyk liczy, iż zagraniczny wyjazd oprócz sporej dawki wiedzy i nowych umiejętności da młodzieży inne spojrzenie na świat. – Może dla niektórych będzie to okazja do zakochania się w turystyce. Może będą odkładać pieniądze, żeby jeździć i poznawać świat.

Dwa tygodnie. Czternaście dni. To niby niewiele, jednak jest to niesamowita przygoda dla wszystkich uczestników. Podczas której uczą się od najlepszych, szlifują język, poprawiają komunikację, nabywają nowych umiejętności praktycznych i poznają fantastyczne miejsca.

zobacz także: ZSE-T Rakowice: Z pasją i sukcesami uczą języków obcych

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here