W ZSE-T w Rakowicach Wielkich oprócz zawodu zdobędziesz dodatkowe kwalifikacje

1
1044

Dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich udało się wraz z nauczycielami stworzyć zespół, który myśli o przyszłości placówki i stawia na jej rozwój. Grupa ludzi angażuje się i poświęca swój czas na pisanie projektów, dzięki którym szkoła pozyskuje nowoczesny sprzęt, a uczniowie podczas licznych kursów mają możliwość zdobycia wielu dodatkowych umiejętności potwierdzonych europejskimi certyfikatami.

ZSE-T od lat współpracuje z firmami zewnętrznymi, wśród których jednym z ważniejszych partnerów jest Ośrodek Kształcenia Kursowego 2xTAK z Bolesławca. – Tworzymy wspólnie różne projekty unijne i z tych projektów tworzymy kursy zawodowe dla uczniów klas techników i dla uczniów klas branżowych – tłumaczy Pan Mirosław Listwan, nauczyciel przedmiotów zawodowych zaangażowany w realizację projektów, który wyjaśnia, iż dzięki temu oprócz tego zawodu, który młody człowiek zdobywa w szkole ma on możliwość zdobycia także dodatkowych uprawnień. – To są przeogromne możliwości, które później młodzi ludzie mogą wykorzystać na krajowym rynku pracy, ale również w Unii Europejskiej – dodaje.

W Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich uczniowie klas o profilach mechanicznych zdobywają prawo jazdy kategorii „B”, uczniowie klas o profilach rolniczych zdobywają uprawnienia na ciągniki rolnicze kat. „T”.

Ponadto każdy uczeń technikum, czy klasy branżowej może podczas nauki uzyskać uprawnienia np. na: koparko- ładowarki, czy wózki widłowe, uprawniania spawacza MAG, uprawnienia spawacza światłowodów, czy ukończyć kurs barmański, carvingu, baristy, florystyczny, obsługi kas fiskalnych, czy wizażu

Nowością w ZSE-T jest możliwość zdobycia przez uczniów prawa jazdy na samochody ciężarowe z przyczepami kat. „C” + „E”.

Pan Marek Łukasik, Wicedyrektor ZSE-T przyznaje, iż kursy zawodowe dają młodzieży kolejne wyuczone zawody. – Te zawody znajdują się w kwalifikacjach państwowych. To są krótkie formy dokształcania. I moim celem, Pana Mirosława celem, nas wszystkich celem jest to, żeby uczeń wychodzący z technikum miał dwa, trzy, czy nawet cztery zawody, bo to są zawody. – mówi Pan Marek Łukasik, który tłumaczy, iż kursy są robione w ramach Europejskiego Zintegrowanego System Kwalifikacji a uzyskane certyfikaty są honorowane w 150 krajach.

Niezwykle istotnym w tych działaniach jest fakt, iż dzięki tym staraniom dyrekcji i nauczycieli młodzież za kursy nie musi płacić. – Uczniowie mają to za darmo a te kursy są naprawdę kosztowne. – przyznaje Pan Mirosław Listwan, który wyjaśnia, iż na przykład zdobycie uprawnień do kierowania samochodami ciężarowymi z przyczepami, prawa jazdy C+E kosztuje kilkanaście tysięcy złotych.

Jeden uczeń może w trakcie nauki zdobyć kilka dodatkowych uprawnień podczas takich kursów zawodowych. – Każdy uczeń, który kształci się w technikum, bo to są akurat projekty unijne skierowane do uczniów technikum ma prawo brać udział w każdym kursie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uczeń z technikum informatycznego zapisał się i uzyskał certyfikat ukończenia kursów sprawiania światłowodów, czy wózków widłowych – zapewnia Wicedyrektor Marek Łukasik i dodaje: – Zależy nam, żeby uczeń wychodząc ze szkoły był wszechstronnie przygotowany, bo tego wymaga rynek pracy.

Młodzież uczęszczająca do Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych jest świadoma korzyści, jakie w dzisiejszych czasach dają dodatkowe uprawnienia – Uczniowie garną się bardzo do tych kursów. Młodzież oprócz tego, że chce je realizować, to automatycznie już myśli o pracy. – tłumaczy Pan Mirosław Listwan.

Zdobywanie nowych umiejętności, nowych certyfikatów wymaga dużego zaangażowania również ze strony uczniów, bo są to zajęcia dodatkowe, podczas których młodzież musi zaznajomić się z teorią i praktyką a później zdać egzamin. – W ocenie egzaminatorów młodzież do egzaminów jest fantastycznie przygotowana. – mówi nie kryjąc zadowolenia Wicedyrektor ZSE-T i przytacza słowa jednego z legnickich egzaminatorów: „Jak ja lubię do Was przyjeżdżać, bo wiem, że tutaj młodzież będzie zdawała te egzaminy bardzo dobrze”.

Na potwierdzenie znakomitych wyników rakowickiej młodzieży Pan Mirosław Listwan wspomina, iż kilka tygodni temu odbył się egzamin operatora koparko- ładowarki i na dwudziestu uczestników wszyscy uzyskali bardzo dobre wyniki zdając ten egzamin.

Grupa zaangażowana w tworzenie nowych projektów w ZSE-T w Rakowicach Wielkich jest niezwykle aktywna, dzięki czemu w momencie, kiedy jeden projekt dobiega końca i jest rozliczny, w szkole realizowane są już inne projekty a nauczyciele wraz z dyrekcją składają kolejne wnioski. – My w tej chwili realizujemy jeden projekt, drugi wchodzi nam już na dniach i mamy złożone następne projekty i w każdym z tych projektów są kursy, w każdym. A oprócz tego, że są kursy, jest także doposażenie pracowni do realizacji tych kursów – przyznaje Pan Marek Łukasik i dodaje, iż działania prowadzone są z dużym wyprzedzeniem: – Do 2023 roku mamy już zaplanowane te działania.

Na najbliższe półtora roku projekty są już zatwierdzone i czekają na realizację a na kolejne półtora roku projekty są złożone i oczekują na ocenę. Ponadto cały czas pisane są kolejne wnioski, o czym zapewnia nas wicedyrektor rakowickiej szkoły. – To są nasze plany, one wymagają pracy, bo nie ukrywam, że ten projekt, który w tej chwili nam wchodzi był pisany podczas wakacji w ubiegłym roku. Wówczas nie wszystkie szkoły chciały go pisać, bo był to okres wakacyjny. Myśmy się na to zdecydowali. Projekt przeszedł i mamy w tej chwili wyposażenie do pięciu sal za prawie pół miliona złotych plus kursy kwalifikacyjne dla młodzieży plus jeszcze do tego studia podyplomowe dla nauczycieli. – tłumaczy Pan Marek Łukasik.

Warto nadmienić, iż każdy z takich projektów ma wartość od kilkudziesięciu tysięcy złotych do kilku milionów złotych, co pokazuje jak cenne jest to zaangażowanie dyrekcji ZSE-T i nauczycieli ze szkoły w Rakowicach Wielkich, na którym najwięcej zyskuje młodzież.

Pan Marek Łukasik, Wicedyrektor w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych mówi, iż dyrekcja na bieżąco śledzi zapotrzebowanie na rynku pracy i stara się do niego dostosować, dlatego ciągle wprowadzane są nowe kursy, ale także w szkole pojawiają się nowe, cieszące się coraz większym zainteresowaniem kierunki.

Technikum logistyczne, technikum informatyczne, technikum hotelarskie, technikum żywienia i usług gastronomicznych, technikum architektury krajobrazu, technikum samochodowe, technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technikum ekonomiczne, technikum mechatroniczne, czy technikum fryzjerskie – to tylko niektóre kierunki polecane przez dyrekcję rakowickiej placówki. Wszystkie można znaleźć na stronie: https://zsetrakowice.pl

1 KOMENTARZ

  1. Niedawno była wizyta uczniów u dilera ciągników fendt pod Bolesławcem. Były zdjęcia na facebooku szkoły. Mogli tam pojeździć ciągnikami wyposażonymi w najnowszą technologię, nawigacje i inne. Był nawet ciągnik na gąsienicach – jak czołg. To jest rozwój! To są możliwości. Fendt to najlepszy ciągnik na świecie. Taki ciągnik przygotuje do pracy agrotechnika czy agronoma. Taką szkołę to ja rozumiem.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here