ZSE-T Rakowice Wielkie: Młodzież na kursie wizażu i pielęgnacji urody

1
380

Kobiety zawsze starały się podkreślić własne piękno, uwypuklić zalety i zatuszować drobne niedoskonałości. Jednym z takich sposobów jest właściwy makijaż. Dziś już sama szminka nie wystarcza. Makijaż na dzień, na wieczór, biznesowy, okazjonalny … Współczesny świat stawia przed kobietami spore wymagania, żeby im sprostać sięgają po najnowsze kosmetyki i coraz częściej korzystają z usług fachowców. Profesjonalne zakłady świadczące usługi wizażu spotykamy już nie tylko w metropoliach, ale także w małych miasteczkach. Wizażysta jest obecnie jednym z popularniejszych zawodów. Pracy dla znawców tematu nie brakuje. Jednak, żeby zostać fachowcem trzeba się sporo nauczyć. Od teorii począwszy po godziny praktyk najlepiej pod czujnym okiem doświadczonych profesjonalistów.

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich obserwuje sytuację na rynku pracy i stara się wychodzić naprzeciw jego potrzebom i oczekiwaniom młodzieży. W tym celu w szkole powstają nowe kierunki kształcenia a dla uczniów organizowane są staże, kursy zawodowe i dodatkowe zajęcia specjalistyczne.

Od początku tego roku szkolnego w ZSE-T w Rakowicach Wielkich realizowany jest kolejny duży projekt, który daje uczniom możliwość nabycia nowych umiejętności. Projekt pod nazwą: „Rozwój kompetencji zawodowych wraz z unowocześnieniem bazy dydaktycznej w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich”, ma na celu podniesienie kompetencji 216 uczniów i 4 nauczycieli oraz podniesienie efektywności i jakości kształcenia zawodowego poprzez organizację staży, praktyk, zawodowych oraz zajęć zgodnych z przeprowadzoną diagnozą. Celem projektu jest ponadto dopasowanie systemu kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy.

Dyrekcja jak i nauczyciele rakowickiej placówki starają się w sposób przystępny i poza programowy dostarczyć młodzieży jak największą ilość wiedzy, która może im się przydać w życiu zawodowym. W ramach tego projektu uczniowie mają możliwość korzystania m.in. z zajęć dodatkowych z języków obcych, przedmiotów ścisłych, ale także kursów zawodowych, czy dodatkowych zajęć specjalistycznych w tym zajęć z wizażu i pielęgnacji urody.

W ubiegłym tygodniu mieliśmy okazję zobaczyć jak w praktyce wyglądają takie zajęcia. Wydawać by się mogło, że „dzisiejsza młodzież” po skończonych lekcjach będzie wolała odpoczywać. Ale nie uczniowie ZSE-T w Rakowicach Wielkich. Tu wieczorem było gwarno. Jak tłumaczy nauczycielka, Pani Mariola Wasilewska chętnych do udziału w pozalekcyjnych zajęciach jest więcej niż miejsc. W zajęciach udział biorą uczniowie, którzy wybrali naukę w technikum fryzjerskim, ale także uczniowie z hotelarza, gastronoma czy z technikum logistycznego. Nie tylko same kobiety chcą zdobywać nowe umiejętności. Na kursie spotkaliśmy także mężczyzn.

Prowadząca zajęcia profesjonalistka w branży tłumaczy nam, iż do nauczenia się wizażu najważniejsze są chęci, których w przypadku uczniów ZSE-T nie brakuje. Uczniowie sami garną się do poznawania technik i zadają mnóstwo pytań. Oprócz chęci i podstaw wiedzy niezwykle ważne jest doświadczenie, czyli praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka, a ta jest niezwykle kosztowana, bo profesjonalne kosmetyki są drogie. Warto także, żeby nad praktykami czuwał fachowiec, który na każdym ich etapie będzie potrafił doradzić i odpowiednio pokierować. Uczniowie biorący udział w kursie nie muszą się tym martwić. Dyrekcja wraz z nauczycielami ZSE-T w Rakowicach Wielkich przygotowując projekt zadbali, by młodzieży niczego nie zabrakło.

Adrian, jeden z uczestników zajęć opowiada nam o całym procesie wykonania dobrego makijażu począwszy od analizy cery przez oczyszczenie skóry, wykonanie podkładu, korektę brwi po korektę ust. Widać, że chłopak już dobrze wykorzystał czas na zajęciach i wie, o czym mówi. Nastolatek ma już sprecyzowane spojrzenie na swoją przyszłość. Przyznaje, iż myśli o prowadzeniu zakładu fryzjerskiego a tego typu umiejętności z pewnością dadzą mu dodatkowe atuty. Uczestniczące w kursie jego koleżanki też rozważają własną działalność gospodarczą. Dziewczyny dodają, iż kurs to fantastyczna zabawa w bardzo przyjaznej atmosferze.

Czuwająca nad wszystkim z ramienia szkoły Pani Mariola Wasilewska tłumaczy nam, iż oprócz wiedzy teoretycznej i praktycznej młodzież na zakończenie kursu zdaje egzamin i otrzymuje certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności. Taki certyfikat dla wielu jest przepustką do znalezienia dobrej pracy.

Podczas naszej obecności uczniowie ciężko pracowali. Jedne uczennice zamieniały się w modelki, inne starały się sprostać oczekiwaniom swoich „Klientek” i wyzwaniom postawionym przez prowadzącą ich profesjonalistkę. Z minuty na minutę twarze uczennic zmieniały się, zdobywały piękny kolor cery, zaznaczone kości policzkowe, uwydatnione oczy i usta. Zadanie wykonane, czyli czas zacząć od początku.

Tak dzięki dodatkowym zajęciom w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich zdobywa się wiedzę i doświadczenie.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here