Zobacz nowoczesną pracownię informatyczną.

0
1160

Informatyk, to zawód z przyszłością, jednak żeby zostać dobrym fachowcem trzeba mieć solidne podstawy. Te zapewnia nowoczesna pracownia oraz znakomita kadra pedagogiczna w ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

 

Dobrze płatny zawód

Informatyka to bardzo nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy. Wykorzystywana jest niemal we wszystkich sferach naszego życia od nauki poprzez przemysł skończywszy na rozrywce. Zarobki fachowców w naszym kraju liczy się w dziesiątkach tysięcy złotych miesięcznie. I co najważniejsze pracy dla nich nie brakuje. Dlatego informatyka to także jeden z chętniej wybieranych przez młodych ludzi kierunków nauczania. Wybierając technikum informatyczne możesz mieć pewność, że wybierasz zawód przyszłości, niosący wiele wyzwań i możliwości samorealizacji.

Nowoczesna pracownia informatyczna

Pamiętać jednak trzeba, iż tak jak budując dom należy zadbać o solidne fundamenty, tak wybierając szkołę warto zwrócić uwagę na wyposażenie pracowni, bo tego fachu nie da się uczyć na przestarzałym i niewydolnym sprzęcie. Wiedzą o tym bardzo dobrze w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich i mocno inwestują tak w najnowsze wyposażenie, jak i szkolenie kadry. To dzięki staraniom dyrekcji i nauczycieli placówki oraz nieocenionemu wsparciu władz Powiatu Lwóweckiego w wyremontowanym trzecim bloku oprócz komfortowego internatu powstały także nowoczesne pracownie informatyczne. Na ich doposażenie wydano bagatela – blisko 650 tysięcy złotych!

– To jest jedna z nowocześniejszych pracowni, na Dolnym Śląsku – przyznaje Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T.

Nie ma w tym krzty przesady, o czym zapewnia nas nauczyciel przedmiotów zawodowych rakowickiej szkole:

To, co wszystkich najbardziej interesuje, to mamy najnowocześniejszy sprzęt, bo mamy go po prostu nowego, żaden sprzęt u nas nie przekracza czterech lat. – tłumaczy Pan Gracjan Heba, który dodaje, iż to dotychczasowe wyposażenie ostatnio mocno się powiększyło:

– Teraz dwie pracownie doszły nam w pełni wyposażone elektronicznie od komputerów po nowe serwery łącznie z macierzami serwerowymi. Mamy najnowszy sprzęt, na którym możemy pracować, możemy wykorzystywać te nowoczesne technologie i ich uczyć przede wszystkim.

Do tej pory mieliśmy dwa serwery, jeden NAS-owy serwer macierzowy do składowania danych i backupów i drugi serwer, na którym mieliśmy maszyny wirtualne do dyspozycji dla uczniów. Teraz został dokupiony serwer z macierzami dyskowymi za 147 tysięcy złotych z projektu. Zostało to skonfigurowane i połączone w jedną całość razem z serwerem, którym do tej pory dysponowaliśmy. Dzięki temu zwiększyliśmy nasze możliwości wydolnościowe. Uczniowie mają możliwość zdalnego łączenia się do tych maszyn wirtualnych i pracy w domu, czyli kontynuacji tego, co się rozpoczęło na lekcji.

Mamy switche sieciowe, które są zrobione w klaster, czyli w jedną całość, która razem za sobą działa. Serwery to też jest klaster, to jest bardzo nowoczesne rozwiązanie, bo to jest rozwiązanie korporacyjne, że wszystko ze sobą współgra. W przypadku awarii jednego elementu on jest automatycznie zastępowany przez drugi, robi to automat. To rozwiązanie jest niespotykane w szkołach.

Do tego mamy pracownię z 20 nowymi laptopami, dodatkowo dochodzi nam 45 nowych komputerów z monitorami 24 calowymi. Nauczyciele zostali wyposażeni w nowe laptopy, które też dają dodatkowe możliwości, mamy nową drukarkę sieciową, która spełnia wszelkie wymagania na potrzeby naszych nowych pracowni.

Budynki mamy połączone światłowodami ze sobą, dzięki temu komunikacja dwóch serwerów, które są w nowej pracowni z serwerem ze starej pracowni łączy się światłowodem, więc żadne prędkości nas nie ograniczają, jesteśmy w stanie prowadzić zajęcia nawet z 60 uczniami z technikum informatycznego bez żadnych zakłóceń i problemów w trybie ciągłym. – wyjaśnia nauczyciel nie kryjąc przy tym zadowolenia z zakupów spawarki światłowodowej, światłowodów, okablowania, kserokopiarki, monitora interaktywnego, czy projektora interaktywnego. To dzięki takiemu nowoczesnemu wyposażeniu tak kadra rakowickiej szkoły, jak i uczniowie będą mieli znakomite warunki do pracy.

Rozwiązania korporacyjne, spawanie światłowodów …

W programie nauczania technikum informatycznego jest budowanie stron internetowych, baz danych, rozbieranie, składanie komputerów, rozbieranie i składanie peryferiów od drukarek po myszki i klawiatury. Dzięki temu każdy uczeń ma możliwość dowiedzieć się, co jest w środku, z czego dane urządzenie jest zbudowane. Jednak nowoczesna pracowania w ZSE-T daje znacznie większe możliwości:

Na zajęciach będziemy sprawdzać jak jest obciążany ruch sieciowy. Co daje nam możliwości rozwiązań korporacyjnych, czyli jak np. 300-400 urządzeń korzysta z Internetu. Sterowanie takim ruchem sieciowym to nie jest sterowanie ruchem sieciowym w domu gdzie wystarczy nam zwykły router od operatora. W każdym budynku mamy 100 na 100 mega Bitów – warsztaty, internat i szkoła.

Dysponujemy również spawarką, czyli możemy uczyć np. spawania światłowodów, co jest bardzo nowoczesnym rozwiązaniem i z przyszłością, ponieważ sieć światłowodowa bardzo się rozbudowuje. – przyznaje Pan Gracjan Heba.

Co to jest Internet rzeczy?

Dyrekcja jak i nauczyciele ZSE-T nie opierają się tylko na podstawach programowych, ale patrzą w przyszłość:

Takim novum to jest „Internet rzeczy”, o którym warto wspomnieć. To jest dodatkowa umiejętność przekazywana uczniom w ramach informatyki. – wspomina Pan Wicedyrektor Marek Łukasik.

– To jest przyszłość. Specjaliści od „Internetu rzeczy”, czyli Internetu i podłączenia lodówki czy innych sprzętów AGD, czy nawet samochodów, specjaliści w tej dziedzinie będą bardzo potrzebni. – zauważa Pan Heba.

– Wychodzimy tutaj jakby naprzeciw temu, co za parę lat będzie już normą w naszym życiu. Przygotujemy młodzież, że jak już to się pojawi w codziennym życiu, żeby oni weszli na rynek pracy i już sobie z tym poradzili. Pojawił się pomysł, żeby coś takiego zrobić i pojawiła się okazja, żeby poczynić zakupy w tym kierunku. Rozszerzymy umiejętności uczniów z dziedziny informatyki. – tłumaczy Wicedyrektor ZSE-T.

Wkrótce uczniowie rakowickiej szkoły będą mogli skorzystać z dodatkowych kursów podnoszących ich kwalifikacje: – Będziemy chcieli wprowadzić kurs szkolący w „Internecie rzeczy”, czyli jak budować takie sieci z „Internetem rzeczy” i jak nimi zarządzać i jak urządzenia te są sterowane. Jest to zdalne zarządzanie sprzętem domowym: lodówką, pralką, monitoringiem, ogólnie mówiąc inteligentnym domem, ale nie tylko. – wyjaśnia nauczyciel przedmiotów zawodowych.

A co z praktykami?

Praktyki zawodowe, to tak naprawdę pierwsze kroki w pracy. To nauka samodzielności, ale i możliwość wykazania się wiedzą, doświadczeniem, kreatywnością. Ze znalezieniem firmy, w której uczeń będzie odbywał praktyki w ZSE-T nie mają problemów:

– Praktyki zewnętrzne są u pracodawców w działach informatycznych. Jeżeli uczeń dysponuje i zna pracodawcę, u którego chciałby się uczyć to sam wybiera go na miejsce praktyki. Jeżeli nie zna, to my pomagamy znaleźć pracodawcę. Dysponujemy bazą pracodawców naszych lokalnych. Współpracujemy z Kopalnią Nowy Ląd, ART, lokalnymi serwisami typu Multisalon, czy serwis GRAMA oraz z naszymi urzędami od Starostwa po Urząd Gminy, czy Powiatowe Centrum Zdrowia. Natomiast, jeżeli uczeń nie jest z regionu Lwówka, to szukamy mu pracodawcy w miejscu jego zamieszkania. – tłumaczy Pan Gracjan Heba.

Praktyki zagraniczne

Informatycy wyjeżdżają również na praktyki zagraniczne. Na przykład w poprzednim roku szkolnym byli w Grecji.

Płatne staże zawodowe

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- technicznych w Rakowicach Wielkich mają także możliwość odbywania płatnych staży zawodowych. Te odbywają zazwyczaj u tych pracodawców, u których mają praktyki.

– Staż zawodowy odbywa się to w ten sposób, że uczeń określa, u którego pracodawcy chciałby mieć taki staż zawodowy, podpisujemy umowę i u tego pracodawcy odbywa 150 godzin stażu. – tłumaczy Pani Mariola Wasilewska nauczycielka ekonomii w ZSE-T w Rakowicach Wielkich, która bardzo angażuje się w pisanie projektów, w ramach, których to odbywają się staże zawodowe. Nauczycielka nie kryje, iż uczniowie bardzo chętnie biorą udział w takich stażach i tłumaczy, co ich do tego motywuje:

– Nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział w stażach. Młodzież za staż dostaje stypendium stażowe w wysokości 1800-2000 zł.

Doświadczona kadra

Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich przyznaje, iż w ostatnich latach szkoła nie miała problemów z otworzeniem klas informatycznych. To zasługa nie tylko znakomitego wyposażenie, na którym młodzi ludzie mogą praktykować, ale także doświadczonej kadry, która oprócz prowadzenia zajęć w szkole prowadzi także własne działalności związane właśnie z informatyką:

– Myślę, że to zasługa nie tylko sprzętu, ale i informatyków. To są ludzie na takim poziomie, że nie ukrywam, że nam zazdroszczą, że chcą nam podbierać takich informatyków. Z roku na rok zwiększa nam się zainteresowanie kierunkiem informatycznym. – przyznaje Wicedyrektor.

Warto także zauważyć, iż naukę w ZSE-T w Rakowicach Wielkich wybierają uczniowie nie tylko z samego Lwówka Śląskiego i jego okolic, ale także z kilku ościennych powiatów. To dzięki znakomitym warunkom w internacie. O tych więcej dowiedzieć się możesz pod tym linkiem.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here