Bezrobocie w powiecie dalej rośnie

7
941

Powoli kończy się sezon letni a wraz z nim spada optymizm związany z bezrobociem. Kolejne miesiące przynoszą niepokojące dane. Coraz więcej osób rejestruje się w powiatowym urzędzie pracy.

 

Specyficzny okres i ograniczenia związane z przemieszczeniem się, koniecznością zachowania dystansu społecznego, a także trudności w działalności wielu firm źle wpłynęły na gospodarkę. Skutki koronawirusa odczuwamy także w naszym powiecie.

Stopa bezrobocia w kraju – lipiec 2020

Z danych GUS wynika, iż stopa bezrobocia w kraju na koniec lipca 2020 roku wyniosła 6,1 procent. Wprawdzie wynik procentowy nie różni się od tego z czerwca, jednak jak już spojrzymy na liczbę osób bezrobotnych dostrzegamy nieznaczny wzrost. W czerwcu bez pracy pozostawało 1.026.500 Polaków, a w lipcu było to o trzy tysiące więcej.
Najwyższe bezrobocie jest w województwie warmińsko- mazurskim i wynosi 10,1 procent. Natomiast najniższe bezrobocie wynoszące zaledwie 3,7 procent jest w Wielkopolsce. W skali miast i podregionów (wcześniej był podział na powiaty) najgorzej jest w podregionie włocławskim, gdzie bezrobocie osiągnęło 13,4 proc. a najlepiej w samej Warszawie, gdzie bezrobocie wynosi zaledwie 1,8 proc.

Stopa bezrobocia w województwie – lipiec 2020

Dolnośląskie w tym zestawieniu wypada w miarę dobrze. Tu stopa bezrobocia na koniec lipca wynosiła 5,7 procent.
GUS województwo podzielił na podregiony i teraz podaje dane dla kilku powiatów łącznie i tak w podregionie legnicko- głogowskim bezrobocie wynosi 6,7 proc., w podregionie wałbrzyskim bezrobocie wynosi 9,0 proc., w podregionie jeleniogórskim bezrobocie wynosi 7,8 proc. i w podregionie wrocławskim bezrobocie na koniec lipca wyniosło 5,7 proc. Natomiast w samym Wrocławiu stopa bezrobocia wyniosła 2,4 proc.

Stopa bezrobocia w powiecie – lipiec 2020

W powiecie lwóweckim stopa bezrobocia na koniec 2014 roku kształtowała się na poziomie 22,6 procent, na koniec 2016 roku było to już 16,9 procent, natomiast 2018 rok zamknęliśmy bezrobociem na poziomie 12,2 procenta, a w grudniu 2019 stopa bezrobocia wyniosła już tylko 10,9 proc. Niestety, w powiecie lwóweckim, tak jak w całym kraju odczuwalne są skutki spowolnienia gospodarczego. Od maja stopa bezrobocia wzrasta.

W 2020 roku stopa bezrobocia w powiecie lwóweckim kształtuje się następująco: styczeń – styczeń: 11,3%, luty: 11,1%, marzec: 11,0%, kwiecień: 11,4 %, maj: 11,7 %, czerwiec: 12,0%, lipiec 12,2 proc. Na koniec lipca bezrobotnych zarejestrowanych w naszym powiecie było już 1.665 osób.

Dla porównania w 2018 roku w poszczególnych miesiącach stopa bezrobocia w powiecie lwóweckim kształtowała się następująco: styczeń – 12,5%, luty – 12,5 %, marzec – 12,4 %, kwiecień – 11,7 %, maj – 11,6 %, czerwiec – 11,3 %, lipiec 11,3 proc.

7 KOMENTARZE

  1. Kiedys zapomnialem sie stawić i nie pomoglo że tam wcześniej pracowałem. 2tys przepadło. Statystyki się polepszyły, kot urzędowy dalej latał zadowolony. Ten urząd to raczej ewidencja niż realna pomoc. Wladze sie zmieniają a my dalej mamy tylko jeden duży zakład. Miasta onbok mają kilka stref przemysłowych a my jestesmy w PUPie (zarejestrowani). Szukającym pracy polecam kierunek Boleslawiec.

  2. W wielu miejscach są emeryci pozatrudniani i stąd gdzie młodzi mają pracować, druga rzecz że może nie wszyscy młodzi ale duża część ogólnie pracę ma gdzieś i wolą w domu siedzieć i do mamy taty daj, najlepsze jest to że jak raz pojadą na zachód to przewartościowują wartość pieniądza to za takie grosze nie chcą robić. Między innymi najwięcej zarejestrowanych jest tylko po to aby mieć ubezpieczenie a takich prawdziwych szukających pracy można wyliczyć w promilach…

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj