Gryfowski szpital przechodzi metamorfozę

5
2442
Szpital Gryfów Śląski
Szpital Gryfów Śląski

Szpital w Gryfowie Śląskim jest częścią Powiatowego Centrum Zdrowia. Ten przepięknie położony obiekt, który niegdyś pełnił funkcję sanatoryjną latami był niedoinwestowany. Teraz to się zmienia. Zmiany, które rozpoczęły się tutaj parę lat temu widać gołym okiem. Jedne inwestycje już się zakończyły, inne trwają, a kolejne, które przywrócą szpitalowi dawną świetność, wpłyną na obniżenie kosztów ogrzewania i z pewnością poprawią komfort pacjentów i personelu wkrótce mają się zacząć.

 

 

 

We wtorek, 29 listopada 2022 roku na terenie gryfowskiego szpitala odbyło się spotkanie podsumowujące zakończone inwestycje. W tym udział wzięli Daniel Koko Starosta Lwówecki, Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki, Adam Zdaniuk Prezes PCZ w Lwówku Śląskim oraz Eugeniusz Ścigan Kierownik Działu Techniczno- Gospodarczego PCZ w Lwówku Śląskim a jednocześnie Radny Rady Powiatu Lwóweckiego. Dokonano także przeglądu zaawansowania obecnie prowadzonych inwestycji.

Szpital w Gryfowie Śląskim inwestycje

Podczas spotkania Wicestarosta Zbigniew Grześków wspominał, jak na początku lat dwutysięcznych wraz z ówczesnym Zarządem Powiatu planował rozmieszczenie w tych budynkach kolejnych oddziałów. Jednak budżet Powiatu nie pozwalał na większe inwestycje w tak potężny obiekt.

– Niestety, cały czas był brak środków przez te pierwsze 10 lat za SP ZOZ. Dopiero potem, po tej rewolucji, jak doszło do przekształcenia w spółkę zaczęły się inwestycje. – mówił Zbigniew Grześków.

Również Starosta Lwówecki, który przecież przez lata pracował w tym obiekcie nie krył, że konieczność inwestycji była oczywista, ale prace mogły ruszyć dopiero w ostatnich latach.

Przez wiele kadencji różnych rad Powiatu – bo jestem radnym od 2006 roku nieprzerwanie, z małym epizodem w 2002 roku – nie inwestowaliśmy. Nie dlatego, że nie chcieliśmy, bo kto by nie chciał inwestować w szpital, czy to w Lwówku Śląskim, czy w Gryfowie Śląskim, jednak sytuacja finansowa Powiatu a także szpitala – zadłużenie ciągłe – nie pozwalało na jakiekolwiek inwestycje. Można było tylko prowadzić działalność bieżącą. – tłumaczył Daniel Koko Starosta Lwówecki, który nie krył, iż od 1998 roku, w którym to rozpoczął pracę w tym szpitalu, personel, ale także i pacjenci zwracali uwagę na konieczność podjęcia inwestycji, jednak na te zwyczajnie nie było pieniędzy.

 

 

Dopiero w 2011 roku udało się wygospodarować środki na modernizację dachu na budynku „A”.

Kiedy jeszcze byłem członkiem Zarządu przez krótki okres w 2011 roku za kadencji Starosty Mrówki, przyjechaliśmy tu do szpitala i pokazałem mu ten dach nad budynkiem reumatologii i od razu zapadła decyzja, że musimy go zrobić. Jak dobrze pamiętam 3 tysiące metrów kwadratowych wykonaliśmy za niecałe 500 tysięcy złotych. – wyjaśniał Daniel Koko, który mówił, iż po tej inwestycji na większe prace trzeba było czekać kolejnych kilka lat.

Od 2018 roku tak naprawdę coś drgnęło, coś ruszyło. Poczyniliśmy z Zarządem parę ruchów, które były konieczne i niezbędne do tego, żeby opanować sytuację bieżącą szpitala i żeby zacząć w końcu myśleć o inwestycjach. Wówczas nie spodziewaliśmy się, że to będą tak poważne inwestycje. – przyznawał Starosta, który tłumaczył, iż prace zaczęto od najważniejszych rzeczy, czyli od remontu dachu na budynku „C” i łączniku „B”.

 

Szpital Gryfów Śląski

Pojawiła się szansa, znaleźliśmy w budżecie Powiatu środki. To był 2020 rok. Wówczas zastanawialiśmy się, ile to może kosztować i przeznaczyliśmy w pierwszej wersji 550 tysięcy złotych licząc na pozytywne rozstrzygniecie przetargów i wiedząc, że Spółka [Powiatowe Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim] finansowo zaczyna oddychać i mieliśmy też gwarancje Pana Prezesa, że wkład własny po stronie spółki również będzie. Liczyliśmy, że całość tej inwestycji i łącznika i budynku „C” zmieści się w granicach 1,1 miliona złotych. Jednak po przetargu wyszło prawie 1,7 miliona złotych, co w pierwszej chwili bardzo nas zmroziło. Ale uznaliśmy, że jak już robić, to robić to dobrze i przygotować gryfowski szpital pod kompleksową modernizację, żeby zacząć oszczędzać na energii, mediach, bo to będzie przynosiło też wymierne korzyści. – zaznaczał Starosta Daniel Koko, który dodawał, że zapadła wówczas decyzja Zarządu o dołożeniu z budżetu Powiatu kolejnych 600 tysięcy złotych, co dało wkład rzędu 1,1 miliona złotych.

Po raz kolejny udowadniamy i mam nadzieję, że mieszkańcy są z tego zadowoleni, że jesteśmy Zarządem, który podejmuje trudne decyzje, bo od tego przecież jesteśmy. Mamy pięcioosobowy skład Zarządu, bardzo doświadczony i bardzo się cieszę, że w tych kluczowych decyzjach potrafimy wziąć odpowiedzialność i podjąć ryzyko. – mówił Starosta Lwówecki, który nie krył, iż to także zasługa Radnych, jednomyślności w Radzie Powiatu Lwóweckiego, która jeżeli chodzi o inwestycje w służbę zdrowia zawsze je popiera.

Szpital w Gryfowie Śląskim inwestycje

W ramach zadania w szpitalu w Gryfowie Śląskim dokonano m.in. wymiany dachówki oraz stolarki okiennej, a także części zniszczonej więźby dachowej, wykonano także kosztowne docieplenia stropów i niezbędne obróbki blacharskie. W trakcie inwestycji, jak to bywa przy remontach w starych obiektach pojawiły się prace dodatkowe, których wcześniej nie szło przewidzieć. Jak podsumował całość zakończonego już zadania Adam Zdaniuk Prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim, inwestycja zamknęła się w kwocie 2.221.409,86 złotych.

Brakujące środki do tych Powiatowych dołożyło Powiatowe Centrum Zdrowia. Jak podkreśla Wicestarosta Zbigniew Grześków taka sytuacja, że spółka w tak znaczący sposób finansuje inwestycje i remonty niezbędne do funkcjonowania szpitala zdarzyła się po raz pierwszy w historii.

Nowe dachy to nie koniec inwestycji w gryfowskim szpitalu. Tu prace cały czas są prowadzone, a kolejne duże zadanie jest w trakcie opracowywania dokumentacji przetargowej.

Jak podkreśla Prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o. o. Pan Adam Zdaniuk prowadzone inwestycje to efekt współpracy i zaangażowania instytucji i osób, dla których kształt i przyszłość lokalnej ochrony zdrowia nie są obojętne i wymienia tu Radnych Rady Powiatu Lwóweckiego oraz Zarząd Powiatu Lwóweckiego ze Starostą Panem Danielem Koko na czele.

5 KOMENTARZE

  1. Przecież nikt nikomu nie bronił napisać projektu do EU w sprawie sięgnięcia po te środki ale czego oczekujemy od urzędników – czy się stoi czy się leży

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here