Run track „Na Skałce” już otwarty. Czy powstanie tu wieża widokowa?

7
1901

Lwówek Śląski to nie tylko lwówecki ratusz, rynek czy Szwajcaria Lwówecka. Miasto ma bardzo bogatą historię i wiele ciekawych miejsc. Jednym z takich jest run track “Na Skałce”.

 

 

– Znajdujemy się na wzniesieniu Skałka w Płakowicach, obecnie to jest część Lwówka Śląskiego. Miejsce zostało wybrane ze względu na walory przyrodnicze, ale przede wszystkim historyczne, związane to jest z działaniami 1813 roku podczas wielkiej bitwy nad Bobrem. – tłumaczył Pan Robert Zawadzki Prezes Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego.

– Jestem mieszkańcem Płakowic od ponad 20 lat. To miejsce odwiedzałem wiele lat do tyłu, było ono niedostępne, zakrzaczone … Ostatnio wspólnie z Nadleśnictwem Lwówek Śląski, Lwóweckim Towarzystwem Regionalnym i naszym Stowarzyszeniem Po Stronie Mieszkańców pomogliśmy to całe miejsce uprzątnąć i doprowadzić do obecnego stanu. – wspomina Rafał Kościelny, członek Stowarzyszenia Po Stronie Mieszkańców.

Oficjalne otwarcie run tracka “Na Skałce” w Lwówku Śląskim- Płakowicach miało miejsce w piątek, 15 marca. Wydarzenie stało się okazją do zorganizowania I Biegu Napoleońskiego.

– Run track Napoleoński na Skałce liczy sobie 3 km. Jest to trasa średnio wymagająca myślę, że dla biegaczy jak również dla osób spacerujących tutaj po terenie nie będzie stanowiła jakiegoś wielkiego wyzwania. – zapewnia Tomasz Jankowski Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski.

– Trasa jest doskonale oznakowana, na całym przebiegu trasy znajdują się słupki, które wskazują drogę, wskazują też kilometraż tak, że każdy może sobie wedle swojego uznania pokonać tę trasę w dowolnym dystansie i oczywiście ma możliwość na tym obszarze mierzenia czasu. Chciałbym tutaj podkreślić, że inicjatywy tego typu są bardzo dobrze odbierane przez społeczeństwo i nadleśnictwo kładzie nacisk na to, żeby osoby, które chcą korzystać z lasu mogły robić to w sposób usystematyzowany i skanalizowany. I właśnie takie obiekty, które budujemy, które mam nadzieję będą powstawać też w przyszłości powodują to, że mamy możliwość i zachęcamy Państwa do udziału i do czynnego wypoczynku na łonie natury – zachęca Nadleśniczy.

– Dla kogo to jest stworzone, właśnie dla aktywnych mieszkańców Lwówka Śląskiego a takich jest coraz więcej. Nic lepszego nie może nam się przytrafić jak przyjemne z pożytecznym, czyli spacer, bieganie, odpoczynek w lesie na 3 kilometrowej trasie podziwiając piękne widoki troszkę z wyższych partii Lwówka Śląskiego gdzie się rozciąga wspaniała panorama. – podkreśla Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki.

W wydarzeniu udział wziął Przewodniczący Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim Pan Dawid Kobiałka, który podkreślał, iż występuje dziś bardziej w roli członka Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego i Grupy Poszukiwawczej Bóbr.

– Ja dzisiaj jestem w dresach na oficjalnym otwarciu, ponieważ staram się brać udział w takich wydarzeniach aktywnie. Dzisiaj wszyscy, którzy chcą mogą przespacerować się tą trasą lub przebiec. Ja postaram się tam truchcikiem przebiec tę trasę. – przyznawał Pan Dawid Kobiałka.

W I Biegu Napoleońskim udział wzięli uczniowie lwóweckich szkół, młodzież z klubów sportowych i przedstawiciele stowarzyszeń. Rozgrzewkę przed biegiem poprowadził Pan Marek Szramowiat. Bieg zabezpieczali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim.

Warto zaznaczyć, iż run track „Na Skałce” jest już kolejną taką inicjatywą w mieście.

– Do tej pory powstały dwa run trucki, one są zlokalizowane na Bucholcu nieopodal miasta Lwówek. Natomiast ten run track, który dziś otwieramy jest trzecim ran trackiem i mam nadzieję, że nie ostatnim w tej rozbudowie. – wskazuje Nadleśniczy Tomasz Jankowski.

– Bardzo się cieszę, że mieszkańcy biorą te najważniejsze sprawy w swoje ręce, a jedną z ważniejszych spraw jest nasze zdrowie, nasz czas na wypoczynek, na relaks, na rekreację i dziękuję, że powstają takie inicjatywy jak ten już kolejny run track w gminie Lwówek Śląskim na terenie powiatu lwóweckiego. – podkreśla Starosta Daniel Koko.

Run track został oddany do użytku i dziś każdy może odwiedzić to przepiękne miejsce i cieszyć się z obcowania z naturą oraz przepięknymi widokami. Ale regionaliści, jak zapewniają, nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Ich marzeniem jest, by w tym miejscu powstała… wieża widokowa!

– Moim największym marzeniem, żeby w tym miejscu stanęła wieża widokowa, z której można by było podziwiać panoramę. – przyznaje Rafał Kościelny.

Takie drewniane wieże widokowe powstały w ostatnim czasie w Świeradowie- Zdroju, czy gminie Świerzawa. Wznoszą się one ponad korony drzew i pozwalają zachwycać się przepięknymi widokami na Karkonosze, czy Pogórze Kaczawskie.

Wieża widokowa na szczycie wzgórza Zawodna, Gozdno.

Tak się składa, że wszystkie wieże, które są we Lwówku Śląskim są niedostępne dla naszych zwiedzających i uważam, że czy to na Dwóch Dębach, czy tutaj mogłaby powstać taka wieża widokowa, z której mogliby korzystać nasi mieszkańcy. Jestem tego wielkim zwolennikiem. – podkreśla Dawid Kobiałka Przewodniczący Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim.

7 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here