Cztery samorządy razem dla ratowania Odry. Marszałkowie nadodrzańskich regionów podpisali Porozumienie

6
263
fot.: UMWD

Wczoraj podpisana została ponadregionalna deklaracja współpracy samorządów województw nadodrzańskich, której celem jest stworzenie wspólnego programu ratunkowego dla Odry. Powstanie zespół złożony m.in. z naukowców i przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego.

 

 

Porozumienie w sprawie przygotowania wspólnego i kompleksowego Programu Odbudowy Ekosystemu Rzeki Odry podpisali w Cigacicach nad Odrą w Województwie Lubuskim przedstawiciele regionów nadodrzańskich – Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz w imieniu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda członek zarządu województwa.

– Dla ratowania ekosystemu Odry, ale również długofalowej ochrony jej środowiska i prowadzenia działań, poprzez które uda się zapobiec zagrożeniu katastrofą ekologiczną w przyszłości, niezbędna jest współpraca wszystkich samorządów, przez teren których Odra przepływa. To również ważna kwestia wypracowania współpracy samorządów oraz rządu. Ten temat jest niezwykle istotny zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości, dlatego stworzymy system monitoringu Odry, dzięki któremu na bieżąco będziemy kontrolować jakość wody. Zaangażujemy się również w przywrócenie ekosystemu Odry – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Długofalowa współpraca czterech województw

Samorządowcy uczestniczący w dzisiejszym spotkaniu deklarują partnerską współpracę. Jej podjęcie zaproponowali w ubiegłym tygodniu przedstawiciele Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Teraz pomysł został oficjalnie sformalizowany.

– Podpisane dziś porozumienie o współpracy przy odbudowie ekosystemu Odry wyznacza kierunki działania w zakresie poprawy stanu środowiska w rzece – informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Odra to nie tylko symbol, ale cały krwioobieg Dolnego Śląska. Jej kondycja to sprawa nas wszystkich, dlatego jako samorządowcy zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by nie dopuścić więcej do sytuacji, z jaką mierzymy się obecnie. To także nasze zadanie jako mieszkańców tego regionu. Rzeka jest naszym wspólnym dobrem – dodaje.

– Traktujemy Odrę ponadregionalnie. Nie odwrócimy tego, co się wydarzyło, dlatego teraz patrzymy w przyszłość. Obecnie najistotniejsza jest dla nas wspólna praca nad tym, aby odbudować życie w Odrze i wokół Odry. Musimy opracować takie rozwiązania, żeby szybko reagować, gdy znów pojawi się zagrożenie – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

fot.: UMWD

Założenia Programu Odbudowy Ekosystemu Rzeki Odry to między innymi:

  • przygotowanie i wdrożenie wspólnego programu (z uwzględnieniem jego zapisów w dokumentach planistycznych i strategicznych),
  • powołanie międzyregionalnego zespołu eksperckiego, którego celem będzie diagnoza ekosystemów i wyznaczanie kierunków działania w zakresie poprawy stanu środowiska w Odrze,
  • monitoring stanu sytuacji ekologicznej na Odrze (w tym monitoring jakości wody powierzchniowej w ramach uczelni wyższych ze wszystkich czterech województw),
  • wsparcie przy szacowaniu szkód powstałych w wyniku katastrofy ekologicznej na Odrze,
    analiza ustawy Prawo Wodne pod kątem funkcjonowania współpracy samorządów, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz innych służb państwowych.

Konkretne wsparcie Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Kluczowa w odradzaniu się ekosystemu Odry i jej zarybieniu będzie rola Polskiego Związku Wędkarskiego. Samorząd Województwa Dolnośląskiego wesprze PZW, również poprzez zaopatrzenie w sprzęt. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej otrzyma natomiast 1 mln zł dofinansowania na zakup 10 samochodów ratowniczo-gaśniczych z przeznaczeniem do ograniczania stref skażeń chemicznych i ekologicznych. Niezwykle ważna jest również aktywność organizacji pozarządowych działających na rzecz upowszechniania wiedzy o ochronie środowiska oraz współpraca z ekspertami akademickimi.

-/UMWD/-

6 KOMENTARZE

  1. Cztery samorządy zobowiązały się ratować Odrę – tylko przyklasnąć a czy znajdą się jakieś osoby w rządzie obecnym co zechcą ratować emerytów??? Obecna od miesiąca już trwająca bardzo trudna, tragiczna sytuacja w Odrze jak w soczewce wyświetla “wielkość i mądrość” naszej obecnej ekipy rządowej a ściślej “geniusz” Kaczyńskiego w tej sprawie i jakże szybką reakcję ICH a raczej JEGO aby to zbadać. Odpowiedzialność za to wszystko? To dziwne słowo,które raczej nie występuje w podręcznikach TEJ ekipy bo to natura matka wszystko spowodowała,identycznie w ICH przekazie jak putinowski przekaz w Rosji,że w Ukrainie jest “akcja specjalna” a nie wypowiedziana przez Putina straszna wojna.No co innego w/g TEJ ekipy było w 2009 roku na Bugu gdzie wyłowiono też masę martwych ryb,tam w/g ICH to ewidentna wina wtedy rządzącej PO – PSL a dokładniej Tuska. Coraz donośniej każdego dnia widać ICH przekaz dnia ZŁOTE ALGI tylko ani słowem nic nie dodają jakie warunki trzeba spełnić w wodzie (a spełniono te warunki podręcznikowo,encyklopedycznie) aby rozmnożyły się te mikroorganizmy. Teraz zasadnicze pytanie,które jako emeryt chcę naświetlić a raczej nagłośnić-czym te ZŁOTE ALGI w Odrze dziś upodabniają identyczną sytuację od stycznia 2022 u emerytów? To samo tylko w Odrze te ZŁOTE ALGI rozkwitły od końca lipca a u emerytów rozwijają się od stycznia a rozkwitną w grudniu lub w styczniu lub w lutym a może nawet w marcu przyszłego roku. Ta ekipa jako jedyna od 1989 roku może jeszcze w tej chwili nie do końca ale tej zimy doprowadzi do całkowitego ubóstwa, biedy około osiem milionów emerytów. To te metaforyczne ZŁOTE ALGI obecnie rządzących jak od stycznia kilkaset procent droższy gaz i prąd.To obecnie chleb po siedem złotych,to węgiel z ceną jeszcze w tamtym roku 800 zł/tona na 4000 zł/tona obecnie i najważniejsze jego brak.To także jeszcze spłacane końcówki zadłużenia przez część emerytów obecnie podwojone raty kredytów,wtedy zaciągniętych na kupno mieszkania w blokach lub wybudowania własnych domów.To także coraz częściej pokazywane w telewizji przychodzące rachunki dla emerytów w blokach za “ciepłą wodę w kranie” z 300-400 zł/miesiąc poprzednio na 1400 zł/miesiąc dziś przy emeryturze średnio 2000-2500 zł. Przekaz ICH dnia jest taki- przecież emerytom dobry rząd PiSowski dał 13 i 14 aby zniwelować te podwyżki ale przecież te świadczenia były już rok,dwa lata temu jeszcze przed Glapiński-inflacją.Można by powiedzieć,że to dla rządu pół biedy albo inaczej za klasykiem “rząd się sam wyżywi” żeby nie ujawniona od dwóch tygodni 68 osobowa lista milionerów TEJ ekipy,która te miliony (od 3 milionów do 13 milionów) zarobiła w spółkach skarbu państwa a przecież także za klasykiem podobno “…do polityki nie idzie się dla pieniędzy …”. Słowo ZŁOTE ALGI ale jaka różnica w znaczeniu: śniętych ryb w Odrze,obecnej sytuacji emerytów i tych 68 osób,notabli PiSowskich!!! Pełna lista 68 ZŁOTYCH ALG PiSowskich jest w internecie wystarczy tylko wpisać hasło i kliknąć.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here