Znaleziono padłe dziki. Były chore!

3
2165
uwaga niebezpieczeństwo

Wyniki badań potwierdziły wstępne przypuszczenia, iż znalezione na terenie gminy Lwówek Śląski padłe dziki były chore.

 

 

W dniu wczorajszym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim poinformował o kolejnym odnotowanym ognisku ASF w powiecie lwóweckim.

ASF to skrót od Afrykańskiego Pomoru Świń (ang. African Swine Fever). Jest to wirusowa choroba zakaźna świń, która wywołuje ciężką gorączkę, utratę apetytu, problemy z oddychaniem, krwotoki i w końcu śmierć.

Choroba ta występuje przede wszystkim w Afryce, ale w ostatnich latach pojawiła się również w Europie, w tym w Polsce. ASF jest bardzo zaraźliwe i może się szybko rozprzestrzeniać wśród populacji świń, co prowadzi do znacznych strat ekonomicznych w branży mięsnej.

 

 

Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF, stosuje się różne środki, takie jak kwarantanna, kontrola ruchu zwierząt, dezynfekcja sprzętu i obiektów, stosowanie szczepionek, a także edukacja dotycząca higieny i bezpieczeństwa w hodowli świń.

W dniu 24 kwietnia 2023 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim otrzymał z laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynarii Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wyniki dodatni badań 2 próbek w kierunku ASF, który jest wynikiem ostatecznym. Próbki zostały pobrane od dzików padłych na terenie obwodu łowieckiego 52 – Koła Łowieckiego Szarak, w pobliżu miejscowości Gaszów w gminie Lwówek Śląski.

W związku z zagrożeniem ASF należy pamiętać, że w lesie:

  • nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
  • nie należy spuszczać psów ze smyczy.

 

 

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

  • jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
  • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
  • należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii

3 KOMENTARZE

  1. Mam nadzieję, że rolnicy nie pozwolą na wybicie własnych hodowli. Inaczej oni zostaną z “tarczą”, a rynek zaleje kiepskiej jakości mięso z zagranicznych korpo. A że korpo pozbędą się polskiej konkurencji będą mogli podkręcić cenę swojego badziewia w marketach. Na końcu obwinią za wszystko Rosję.

  2. To dopiero początek. Koła łowieckie pozwoliły na plagę dzików i saren których jest za dużo i zaczyna brakować im pożywienia w lasach. Sarny i dziki niszczą tereny zamieszkale i rolne. Oczywiście odszkodowań żadnych bo w kołach łowieckich same bogate bufony na stanowiskach. Teraz tylko patrzeć jak plaga się rozniesie w mgnieniu oka…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here