Pali się sadza. Strażacy w akcji

2
2203
Fot.: Karolina Patynko - Dziękujemy

Zamiast słońcem i ciepłem maj powitał nas chłodem. To zmusza nas do dogrzewania się. Palimy w piecach. Niestety, po raz kolejny interweniować muszą strażacy.

 

Strażacy nieustannie przypominają o obowiązkach jakie nakłada ustawodawca na właścicieli, zarządców w sprawie czyszczenia i przeglądów przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) i apelują o rozsądek. O dramatycznych skutkach pożarów kominów pisaliśmy niejednokrotnie. Jednak apele te nie pomagają, pożarów sadzy nadal jest bardzo dużo.

Tuż przed godziną szesnastą do dyżurnego powiatowego stanowiska kierowani PSP w Lwówku Śląskim wpłynęła informacja o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w budynku wielorodzinnym w centrum Lubomierza. Na miejscu są już strażacy.

 

Fot.: Karolina Patynko – Dziękujemy
Fot.: Karolina Patynko – Dziękujemy

Przepisy zobowiązujące do czyszczenia przewodów kominowych!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719 i Dz.U. z 2019 r poz. 67), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Natomiast art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.) określa obowiązki właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych do okresowej, co najmniej raz w roku kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawe czy chociaż sprawdzili, czy właściciel robił przeglądy kominowe? Bo jak nie- to niech płaci za akcję strażaków. Przecież to nasze pieniądze. Strażacy będą pomagać a nie sprzątać darmowo po zaniedbaniach. Dla hejterów: nie jestem za brakiem pomocy tylko za odpowiedzialnością, także finansową za zaniedbania.

  2. Pojecia nie masz a piszesz. A jak masz kolizje czy wypadek z twojej winy to tez za akcje sluzb ratunkowych masz zaplacic. Nie komentuj bo nie masz pojecia

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here