Gryfów Śląski przystępuje do przebudowy dróg

4
746
droga dziury koło samochód

Burmistrz Gryfowa Śląskiego znalazł w budżecie brakujące środki i podjął decyzję o wyborze najkorzystniejszych ofert na przebudowę dróg gminnych w mieście i na wsiach.

 

 

Wcześniej Burmistrz Olgierd Poniźnik złożył wniosek o środki zewnętrzne z Polskiego Ładu. W tym wskazywał, iż przedmiotowa inwestycja będzie miała kolosalne znaczenie i wpływ na sytuację mieszkańców miejscowości, w których funkcjonowały zlikwidowane PPGR a realizacja projektu przyczyni się do rozwoju tych miejscowości popegeerowskich, jak również całej Gminy Gryfów Śląski. W ocenie burmistrza poprawa stanu infrastruktury drogowej umożliwi jej użytkownikom – w szczególności mieszkańcom, udział w równym dostępie do możliwości znalezienia normalnej lub lepszej pracy, aniżeli to ma miejsce aktualnie z uwagi np. na brak odpowiednich połączeń komunikacji publicznej (PKS i prywatnych busów), które nie chcą kursować po drogach w złych stanie technicznym.

W opisie inwestycji Burmistrz Olgierd Poniźnik wskazywał, iż w ramach projektu planuje się zaprojektowanie oraz przebudowę dróg w następujących lokalizacjach:

1. Sołectwo Krzewie Wielkie, działki nr: 302 dr, 314 dr, łączna długość ok. 1,265 km. Droga przebiega przez całą miejscowość, nawierzchnia na odcinku ok. 850 m asfaltowa w bardzo złym stanie technicznym, pozostała część bez nawierzchni (droga gruntowa), stanowi jedyny dojazd do ponad 20 gospodarstw domowych i rolnych.

2. Sołectwo Młyńsko, działki nr: 358 dr, 366 dr. łączna długość ok. 0,91 km. Droga przebiega przez południową część miejscowości, łączy drogi powiatowe nr 2538D i 2514D, nawierzchnia asfaltowa w bardzo złym stanie technicznym, stanowi jedyny dojazd do ponad 15 gospodarstw domowych i rolniczych oraz rozległego obszaru Lasów Państwowych.

3. Sołectwo Rząsiny, działka nr 799 dr, długość ok. 0,3 km. Droga gruntowa położona w południowej części, stanowi dojazd do gospodarstw domowych oraz działek budowlanych.

 

4. Sołectwo Ubocze, działki nr: 634 dr, 656 dr, łączna długość ok. 0,41 km. Droga gruntowa położona w południowo-wschodniej części miejscowości, stanowi jedyny dojazd do gospodarstw domowych, działek budowlanych oraz gruntów rolnych, krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 364.

5. Gryfów Śląski obręb III, dz. nr 38 dr,31 dr,22/3 dr, o łącznej długości 0,50 km. Ulica Panoramiczna – droga gruntowa położona w południowej części miasta, stanowi dojazd do terenów budownictwa jednorodzinnego – 30 działek będących w trakcie zabudowy.
Na te zadania Gmina Gryfów Śląski otrzymała z rządowych funduszy 2 miliony złotych. Wstępnie władze miasta szacowały, iż inwestycja zamknie się w kwocie 2,1 mln a brakujące środki będą pochodzić z gminnego budżetu. W połowie września burmistrz ogłosił przetarg dzieląc zadanie na dwie części.

W części pierwszej w formule zaprojektuj i wybuduj burmistrz oczekiwał ofert na przebudowę drogę nr 110063D w miejscowości Młyńsko. W zakresie rzeczowym przedmiotu zamówienia wskazano zaprojektowanie oraz przebudowanie jezdni wraz z konstrukcją, niezbędnej galanterii betonowej, zjazdów wraz z konstrukcją, rowów wraz z przepustami z rur PEHD pod jezdnią i zjazdami, poboczy, terenów zielonych, kanału technologicznego, wprowadzenie stałej organizacji ruchu i inne roboty towarzyszące zgodnie z Projektem zagospodarowania terenu.

 

Natomiast w części drugiej również w formule zaprojektuj i wybuduj burmistrz oczekiwał na oferty na przebudowę dróg w miejscowościach Krzewie Wielkie, Rząsiny, Ubocze, Gryfów Śląski. Tu zakres rzeczowy przedmiotu zamówienia obejmował zaprojektowanie oraz przebudowanie jezdni wraz z konstrukcją, niezbędnej galanterii betonowej, zjazdów wraz z konstrukcją, rowów wraz z przepustami z rur PEHD pod jezdnią i zjazdami, poboczy, terenów zielonych, kanału technologicznego, wprowadzenie stałej organizacji ruchu i inne roboty towarzyszące zgodnie z Projektem zagospodarowania terenu.

W międzyczasie wzięto pod uwagę inflację i na pierwszą część zadania zabezpieczono 500 tys. złotych, a na drugą 2 mln złotych. To ostatecznie i tak okazało się za mało. Najkorzystniejsza cenowo oferta na pierwszą część zadania opiewała na kwotę 669.785,69 zł brutto a na drugą 2.338.641,99 zł brutto, co oznacza, iż Gryfów Śląski z własnych środków musiał wyłożyć ponad milion złotych. Ostatecznie burmistrzowi i skarbnikowi miasta udało się znaleźć brakujące środki i w dniu wczorajszym przetarg został rozstrzygnięty. Wyłonione firmy wkrótce przystąpią do prac, wpierw tych projektowych a najpewniej na wiosnę do tych w terenie.

4 KOMENTARZE

  1. Ulica Panoramiczna drogę trzeba zrobić pomimo, że nikt nie mieszka. Ulica Malownicza za zjazdem na Przychodnię Zdrowia gdzie ludzie mieszkają ponad 10 lat i jeżdżą po błocie nie ma mowy. Brawo Panie burmistrzu. Panu już podziękujemy. Asfalt był potrzebny do Przychodni bo wizytówka miasta, a mieszkańcy niech radzą sobie sami.

  2. Nie narzekać nie narzekać w Gryfowie inwestycje wciąż są realizowane różne i to się chwali. Wiadomo nie wszyscy zadowoleni tak to jest. Z pewnością ustalane są ich kolejności z uwzględnieniem zasadności

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here