Technik architektury krajobrazu to zawód z przyszłością

0
632

W Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich przyszli technicy architektury krajobrazu wiedzę zdobywają w komfortowych warunkach. Do ich dyspozycji jest klimatyzowana sala, wydajne komputery i profesjonalne oprogramowanie. Szkoła zapewnia praktyki, liczne dodatkowe kursy oraz płatne staże zawodowe. Uczniowie mogą korzystać także z internatu.

 

Atuty ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Dzięki zaangażowaniu dyrekcji oraz nauczycieli w ZSE-T następują wielkie zmiany. Ta nowoczesna placówka może się poszczycić licznymi atutami. Komfortowy internat, stołówka, znakomite obiekty sportowe, nowoczesne pracownie, liczne kursy zawodowe, płatne staże, praktyki zagraniczne, rajdy i wycieczki integracyjne oraz szeroka, dopasowana do potrzeb rynku pracy oferta.

Oferta Szkoły w Rakowicach Wielkich

Licea o profilach: psychologiczno- coachingowym, wojskowym, strażacko- ratowniczym, policyjnym, sportowym oraz cieszące się coraz większym uznaniem wśród uczniów technika o profilach: logistycznym, informatycznym, hotelarskim, żywienia i usług gastronomicznych, samochodowym, mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, mechatronicznym, ekonomicznym, fryzjerskim, fotografii i multimediów, czy architektury krajobrazu. Ofertę uzupełnia Branżowa Szkoła pierwszego stopnia dawniej zwana Zasadniczą Szkołą Zawodową.

Zawodu uczą profesjonaliści

W szkole w Rakowicach Wielkich przedmiotów zawodowych uczą profesjonaliści. Tak jest i w przypadku technikum architektury krajobrazu. Tu zajęcia z młodzieżą prowadzi Pan Wojciech Sudoł, który od trzynastu lat z powodzeniem kieruje jedną z bardziej renomowanych w okolicach Lwówka Śląskiego firm zajmujących się architekturą krajobrazu. Jak nam przyznaje jest to bardzo wymagający zawód, ale daje on także wyjątkową satysfakcję z pracy oraz zapewnia stabilność finansową, bo zleceń tu nie brakuje.

Nowoczesna pracownia dla uczniów z kierunku architektury krajobrazu

Dyrekcja rakowickiej szkoły dostrzega coraz większe zainteresowanie technikum architektury krajobrazu i perspektywami po jego ukończeniu. Młodzi ludzie w rakowickiej szkole mają stworzone znakomite warunki do nauki. W wyremontowanym trzecim bloku internatu dla uczniów z tego kierunku otwarta została nowa pracownia. Sala jest klimatyzowana. Uczniowie zamiast tablicy mają tu wysokiej klasy monitor interaktywny a każdy uczeń na ławce ma wydajny laptop z profesjonalnym oprogramowaniem takim, którego używają biura projektowe.

Projekty wykonują na komputerach

Trzy takie specjalistyczne programy komputerowe zostały zakupione z projektu, a czwarty udało się pozyskać w ramach współpracy z producentem. – Po rozmowach dostaliśmy wersję edukacyjną. Dostaliśmy 24 licencje sieciowe, więc uczniowie z programu będą mogli korzystać także w domu. Ponadto program daje duże możliwości pracy w grupie. – wyjaśnia Pan Wojciech Sudoł, który dodaje, iż teraz podczas nauki duży nacisk będzie kładł właśnie na posługiwanie się oprogramowaniem, bo w dzisiejszych czasach w tym zawodzie to podstawa.

Nie da się ukryć, iż teraz projektowanie przechodzi na komputerowe. – mówi nauczyciel, który przyznaje, iż umiejętność rysowania to jest odrębna kwestia przydatna w sporządzaniu szkiców. – Jak się jedzie do klienta to trzeba na miejscu zrobić szkice i to bardziej jest tak potrzebne wewnętrznie sobie, bo rysunki odchodzą już na bok. Teraz klienci muszą mieć obraz idealny, muszą zobaczyć jak ogród będzie wyglądał w różnych porach dnia, porach roku a także zobaczyć jak będzie wyglądał za kilka lat, a oprogramowanie pozwala nam na wykonanie takich symulacji – tłumaczy Pan Sudoł, który mówi, iż w tym roku chce wprowadzić system nauki graficznej, żeby uczniowie jak najwięcej tej grafiki rastrowych, wektorowej i obsługi tych oprogramowani się uczyli.

Szkoła w Rakowicach Wielkich daje coś więcej niż solidne podstawy zawodu

Ja uważam, że jak ja ich przeprowadzę przez pięć lat to oni spokojnie opanują oprogramowania, które pozwolą im na zaprojektowanie, wykonanie ogrodów i sami realnie będą mogli je wykonać. A tym samym już będą mogli pozyskiwać zlecenia. – zapewnia Pan Sudoł, który dodaje, iż uczniowie poznają także rośliny, co im z pewnością pomoże w dalszym rozwoju.

Nie tylko teoria, ale także praktyka

Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich zapewnia miejsca praktyk dla swoich uczniów. Ci mogą także sami znaleźć sobie pracodawcę, u którego będą praktykować. Ponadto w ramach zajęć praktycznych uczniowie pracują na terenie szkoły, gdzie wykonują różne projekty. W ramach zajęć tworzą także koncepcje zagospodarowania terenów miejskich, np. dla Świerzawy.

Specjalistyczne kursy zawodowe

Kurs arborystyczny to jeden z takich planów dla uczniów technikum architektury krajobrazu. – To jest chirurgia drzew, czyli kursy wspinaczkowe odnośnie pielęgnacji drzew na wysokości, to jest alpinistyka połączona z pielęgnacją drzew. Będziemy się starali, żeby z projektu wykonać taki kurs – wyjaśnia nauczyciel.

Współpraca z profesjonalistami

W celu dopełnienia nauczania teoretycznego ZSE-T współpracuje z firmami zewnętrznymi. – W ubiegłym roku podpisaliśmy trzy umowy z firmami na bezterminową współpracę – tłumaczy Wicedyrektor Marek Łukasik.
Jest to firma zajmująca się budową placów zabaw, mamy możliwość pojechania do firmy i przyjrzenia się całej produkcji. Kolejna firma zajmuje się najnowocześniejszymi rozwiązaniami, jeżeli chodzi o zabezpieczenie drzew w miastach. Firma ta z miłą chęcią tu przyjedzie, pokaże nam nowoczesne rozwiązania, czy zaprosi na jakąś inwestycję. Następnie firma z Gdańska zajmująca się wykorzystywaniem wody. Firmy te są zapisane jako partnerzy edukacyjni szkoły – dodaje Pan Wojciech Sudoł.

Płatne staże zawodowe

W Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich uczniowie maja możliwość korzystania z płatnych staży zawodowych. Staże te są wpisane w projekty i obecnie zagwarantowane już do 2023 roku. – W tej chwili realizujemy staże dla około 240 uczniów, w tym 5 osób z architektury krajobrazu. Planujemy wciągnięcie tych uczniów również w program ERASMUS, żeby uczniowie mieli możliwość poznania zagranicznych rozwiązań w dziedzinie architektury krajobrazu. – tłumaczy Pan Łukasik. Tu warto wspomnieć, iż w ubiegłym roku młodzież z miała wyjechać na zagraniczne praktyki zawodowe. Plany te pokrzyżowała jednak pandemia.

Kursy zawodowe, to dodatkowe kwalifikacje

– Każdy uczeń szkoły z klas technikum, bez względu na to jaki realizuje kierunek w szkole ma prawo uczestniczyć w dwudziestu paru kursach, które w ramach projektów są realizowane. Nie jest powiedziane, że kursu informatycznego nie może zrobić osoba z architektury krajobrazu, a kursu florystycznego osoba z technikum samochodowego. Jest to otwarte dla każdego ucznia szkoły, to jest uzyskanie dodatkowych kwalifikacji. Moim marzeniem jest, aby każdy uczeń szkoły miał co najmniej 3-4 zawody, czyli dodatkowe kwalifikacje, które jak już wyjdzie ze szkoły do środowiska pracy, żeby mógł się w tym środowisku odnaleźć, bo aktualnie nie jest łatwo poradzić sobie na rynku pracy, poza tym tendencja jest taka, żeby ileś razy w życiu tą pracę zmieniać, nikt nie powiedział, że do końca życia mają być architektami. Takie kursy unijne, które dają kwalifikacje honorowane praktycznie w każdym kraju Unii i w wielu krajach świata, to jest papier który staje się przepustką nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ja ich zachęcam do tych kursów, jak tylko są ogłaszane to proponuję. – mówi Marek Łukasik.

Duży rynek pracy

Jeżeli ktoś chce pracować w biurze projektowym, to obecnie bez problemu może mieć dobre zarobki. – zapewnia Pan Sudoł, który wyjaśnia, iż teraz coraz modniejszy staje się ekorozwój i miasta starają się pracować na swoją markę, swój wizerunek. Ponadto nasze społeczeństwo staje się coraz bogatsze, a co za tym idzie buduje się dużo domów jednorodzinnych. Ich właściciele jednak często są albo zbyt zapracowani, albo nie znają się na utrzymaniu zieleni, dlatego wynajmują architektów, by im zaprojektowali ogrody, a następnie płacą za utrzymanie tej zieleni w kolejnych latach. Zleceniami takimi zazwyczaj zajmują się lokalne firmy.

Teraz jest bardzo duże zapotrzebowanie, jest bardzo duża koniunktura. Ja muszę większości zleceń odmawiać. Po otwarciu własnej firmy myślę, że to jest kwestia roku i można mieć fajny rynek klientów. – przyznaje Pan Sudoł – Architektura krajobrazu jest kierunkiem przyszłościowym, bo czeka nas ekorozwój i to jest bezdyskusyjne – dodaje nauczyciel, który zauważa, iż trzeba pamiętać, że zawód ten jest wymagający a otwarcie działalności wiąże się z dość dużymi kosztami zakupu maszyn i urządzeń. Jednak tu z pomocą przychodzą dofinansowania.

Dofinansowania na start

Ten zawód jest zawodem rolniczym, w związku z powyższym dotacje dla rolników obejmują również techników architektury krajobrazu, czyli zakładając firmę można uzyskać potężne pieniądze na działalność tej firmy, właśnie na zakup sprzętu. – tłumaczy Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich – Z jednej strony jest to kosztowna działalność, ale rozwiązanie na to jest. – dodaje.

Technikum furtką do studiów

Technikum, to jest dobry etap do startowania na studia. I nie muszą iść na architekturę krajobrazu. Po tym kierunku mogą iść także na architekturę wnętrz, gdzie z miłą chęcią ich przyjmą, czy wszystkie pokrewne kierunki rolnicze, urbanistyka, czy na zwykłą architekturę. – mówi nauczyciel. Potwierdzają to sami uczniowie. W rozmowie z nami tłumaczą, iż wybrali ten kierunek, by lepiej sobie poradzić na studiach. Jedna z uczennic planuje dalszą naukę właśnie na kierunku architektury wnętrz, jej kolega zamierza natomiast pójść na architekta.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here