Nowoczesna pracownia dla uczniów technikum hotelarskiego

0
1040

Dziś uczniowie ZSE-T w Rakowicach Wielkich szlifują umiejętności w jednej z najnowocześniejszych pracowni hotelarstwa w województwie. Przed najlepszymi wkrótce otworzą się drzwi renomowanych hoteli na świecie.

 

Dzięki zaangażowaniu dyrekcji oraz nauczycieli a także nieocenionemu wsparciu władz Powiatu Lwóweckiego dziś uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, którzy wybrali naukę w technikum hotelarskim mają do dyspozycji najnowocześniejszą pracownię, w której mogą przygotować się do pracy w renomowanych hotelach na świecie.

Technik hotelarz to zawód z przyszłością

Wprawdzie nadal zmagamy się z koronawirusem i cała branża turystyczna przeżywa kryzys, jednak ta sytuacja wkrótce się skończy i turystykę czeka wielki bum. Do łask wrócą wszystkie atrakcje a branża będzie potrzebowała najlepszych fachowców. To właśnie jeden z głównych powodów, dla których warto wybrać naukę w technikum hotelarstwa. Przyznaje to w rozmowie z nami Pani Wasilewska Mariola nauczycielka ekonomii w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich:

Myślę, że branża turystyczna zwłaszcza tutaj w naszym terenie, jest taką branżą rozwojową. Myślę, że dla młodych ludzi jest to szansa na to, żeby znaleźć zawód, dobry zawód i żeby później w tym zawodzie pracować. Turystyka jest branżą rozwojową, w związku z tym młodzi ludzie powinni iść do takich zawodów, w których w przyszłości będą mogli znaleźć pracę. Turystyka i hotelarstwo jest właśnie taką dziedziną, takim zawodem. Zarówno recepcja, służba pięter, spa, wellness, usługi konferencyjne, to wszystko sprawia, że młodzi ludzie mogą sobie znaleźć tak naprawdę pracę tam, gdzie widzą swoje miejsce” – tłumaczy nauczycielka.

Jednak hotelarstwo to nie tylko możliwość pracy w hotelu. – “Jest tutaj też możliwość np. działalności agroturystycznej. Dużo młodzieży ze wsi może taką działalność uruchomić po prostu w domu. W tym kierunku też tutaj idziemy, żeby pokazać im, jakie rozwiązania są potrzebne, żeby taką działalność prowadzić”. – zauważa Pan Marek Łukasik Wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich

Praca

Absolwenci kierunku technik hotelarstwa mają szerokie możliwości znalezienia zatrudnienia w sektorze usług turystycznych. Typowymi miejscami pracy są obiekty bazy noclegowej, takie jak: zakłady hotelarskie, ośrodki wypoczynkowe, zakłady uzdrowiskowe, pensjonaty, zajazdy, czy schroniska. Absolwenci tego kierunku mogą także zostać specjalistami do spraw bankietów, kongresów, zebrań czy związać swoją przyszłość z administracją publiczną, lub informacją turystyczną. Niektórzy decydują się na własną działalność.

Technikum hotelarskie daje wiele możliwości

Pani Mariola Wasilewska przyznaje, iż podczas nauki w technikum hotelarskim uczniowie zdobywają bardzo szeroką wiedzę i wiele cenionych na rynku pracy umiejętności.

Przede wszystkim pierwsza kwalifikacja to obsługa gości w recepcji, druga kwalifikacja to obsługa wszelkiego rodzaju imprez, konferencji. W związku z tym uczniowie uczą się zarówno obsługi gościa w obiekcie hotelarskim, przed przyjazdem, w trakcie pobytu, po wyjeździe, jak i organizacji i obsługi wszelkich imprez okolicznościowych. I tutaj mają takie realne możliwości, żeby to wszystko realizować w praktyce”. – tłumaczy nauczycielka.

Nowoczesna pracownia hotelarska

Do praktycznej nauki zawodu potrzebne jest miejsce, wyposażenie, potrzebny jest sprzęt, taki, jaki znajduje się w hotelach. Teraz właśnie taką nowoczesną pracownią łudząco przypominającą hotelową recepcję, bar, czy hotelowy pokój dysponuje rakowicka szkoła.

W tym momencie mamy pracownie zawodowe już w pełni wyposażone, takie, które są wyposażone pod standardy wymagań egzaminacyjnych, ale nie tylko, także pod standardy wyposażenia obiektów hotelarskich. W związku z tym możemy przygotować młodego człowieka, który wyjdzie na rynek pracy z takimi umiejętnościami, wiedzą, jakie będą mu w życiu przydatne i potrzebne. W związku z tym mamy zakupione pełne wyposażenie. Jest lada recepcyjna i lada barowa, gdzie będziemy mogli prowadzić i różnego rodzaju kursy na profesjonalnym sprzęcie, choćby kurs barmański, który z projektów unijnych był już realizowany i który mamy zamiar dalej realizować”. – tłumaczy nam nauczycielka, która precyzuje, iż dzięki projektowi rewitalizacji trzeciego bloku internatu przy ZSE-T w Rakowicach Wielkich udało się stworzyć pracownie hotelarskie z prawdziwego zdarzenia, które są wyposażone m.in. w ladę barową, zmywarkę gastronomiczną, lodówkę barową, witrynę cukierniczą, ladę recepcyjną z pełnym osprzętem informatycznym, w tym laptopami, POS-ami, drukarkami barowymi, fiskalnymi, …

W wymaganiach, standardach egzaminacyjnych jest przygotowanie i ekspedycja śniadań, w tej części już nie mogliśmy tego zrealizować, więc jest to realizowane na I piętrze, gdzie mamy aneks kuchenny w pełni wyposażony, bo jest lodówka, kuchenka, mikrofalówka, czy płyta indukcyjna. Cały aneks kuchenny ze stolikami, ze stołem roboczym, gdzie będziemy mogli realizować przygotowanie i ekspedycję śniadań” – dodaje Pani Mariola Wasilewska, która przypomina, iż jednym z ważniejszych elementów przygotowań w tym kierunku jest obsługa hotelowego pokoju:

Mamy również jedna jednostkę mieszkalną do celów edukacyjnych, taką specjalnie przygotowaną pod procedurę; przygotowania jednostki mieszkalnej do obsługi gościa przyjeżdżającego, czyli w trakcie pobytu, czy po wyjeździe gościa. Tak żebyśmy oprócz tego, co mamy w podręczniku i czego młodzież się uczy, żeby mogła praktycznie przyjść do tej jednostki i wszystko po kolei wykonywać, ponieważ na pewno będzie łatwiej im przyswoić tą wiedzę wykonując ją po kolei tak jak należy to wykonać fizycznie, niż to tylko, co mają się nauczyć z podręcznika” – przyznaje nauczycielka.

Sala wykładowa do zajęć teoretycznych

Teraz wszystkie elementy kształcenia technicznego młodzież może wykonać na szkolnych obiektach zauważa Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich: „Młodzież niekoniecznie musi mieć praktykę gdzieś w hotelu, bo tutaj przejdzie wszystkie szczeble tego kształcenia praktycznego. Tu zdobędzie podstawy, a na zewnętrznych praktykach będzie rozwijała swoje umiejętności” – mówi Pan Marek Łukasik, który zaznacza, iż oprócz tej pracowni szkoła dysponuje jeszcze salą wykładową, która jest przygotowana specjalnie pod hotelarza:

Jeżeli będzie potrzebna część teoretyczna do przygotowania części praktycznej, to uczniowie przechodzą do sali obok. Tam jest pełna sala wykładowa z pełnym oprzyrządowaniem, z laptopami dla każdego ucznia, z projektorem multimedialnym” – dodaje Wicedyrektor.

Praktyki zawodowe na miejscu, czy nad morzem?

Praktyki zawodowe w dla uczniów techników są niezwykle ważną lekcją. Młodzież z Rakowic Wielkich może sobie sama znaleźć pracodawcę, u którego będzie uczyła się zawodu, ale może także zwrócić się do kierownika szkolenia praktycznego i ten załatwi uczniom wszelkie praktyki zawodowe, ustali wszystkie zalecenia i program z danym hotelem. Tu warto zaznaczyć, iż za zgodą rodziców uczniowie technikum hotelarskiego w Rakowicach Wielkich na praktyki mogą jechać np. nad morze. Szkoła od lat współpracuje z nadmorskimi hotelami i niejednokrotnie wysyłała tam grupki młodzieży, które w takich właśnie warunkach mogą zdobywać wiedzę praktyczną.

Zagraniczne praktyki zawodowe

Niejednokrotnie już informowaliśmy także, iż młodzież z Rakowic Wielkich bierze udział w zagranicznych praktykach zawodowych. Ostatnio popularnym kierunkiem jest Grecja, ale w przyszłości mają też być Włochy, czy Francja.

Dwa razy byliśmy w Grecji, gdzie młodzież miała możliwość, tak naprawdę zaprezentowania swojej wiedzy, umiejętności i patrząc na przekrój wszystkich szkół, które tam były, to nasza młodzież naprawdę miała bardzo dużą wiedzę, umiejętności, doświadczenie i byli chwaleni”. – nie kryje nauczycielka i dodaje: „Mamy taką dobrą młodzież, oni są grzeczni, poukładani, nie sprawiają kłopotów na takich wyjazdach. W związku z tym zawsze byliśmy w czołówce, byliśmy chwaleni za zaangażowanie, za podejście, umiejętności naszej młodzieży”.

Dodatkowe kursy to dodatkowe zawody

Dzięki staraniom dyrekcji szkoły, która dostrzega potrzeby szybko zmieniającego się rynku pracy i rosnących oczekiwań klientów oraz pracodawców branży hotelarskiej w licznych pisanych przez nauczycieli projektach unijnych nie brakuje specjalistycznych kursów, które kończą się certyfikatem i które dają młodemu człowiekowi dodatkowe atuty na rynku pracy. Kurs barmański, o którym już wspominaliśmy daje solidne podstawy i pozwala stanąć za barem. Kurs carvingu, czyli rzeźbienia w owocach i warzywach pozwala na ich przekształcanie w prawdziwe arcydzieła ozdabiające stoły i wnętrza na wystawnych przyjęciach. Kurs baristy pozwala uczniom zagłębić tajniki kawy i nabyć wiedzę na temat jej pochodzenia, rodzajów, czy sposobów przechowywania. Młodzież poznaje charakterystykę i zakres pracy baristy oraz nabywa praktycznych umiejętności w zakresie parzenia kawy i obsługi ekspresów. Takich kursów podnoszących kwalifikacje w ZSE-T jest zdecydowanie więcej. Jak zapewniają nas nauczyciele projekty są długoterminowe i na najbliższe trzy lata kursów w Rakowicach Wielkich nie zabraknie, tym bardziej, iż cały czas pisane są kolejne projekty.

Znakomita kadra pedagogiczna

Pan Marek Łukasik Wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich zwraca uwagę, iż nowoczesne wyposażenie tak do zajęć teoretycznych, jak i do zajęć praktycznych to jedna strona medalu. Tą drugą, która jest niemniej istotna to są znakomici nauczyciele, ludzie z ogromną wiedzą, doświadczeniem i pasją.

Rekrutacja. Czy nie zabraknie miejsc?

Już za kilka tygodni ruszy rekrutacja na rok szkolny 2021/2022. Pytamy Panią Mariolę Wasilewską, czy dla każdego chętnego znajdzie się miejsce w technikum hotelarskim?

Ja bym chciała przyjąć każdego zainteresowanego, bo myślę, że to jest ważne, żeby młodzież chciała przyjść do szkoły i kształcić się w takim kierunku, który będzie sprawiał im w przyszłości satysfakcję z wykonywanej pracy, bo chyba nic nie ma ważniejszego niż to, żeby do pracy iść z zadowoleniem. Dlatego każdy, kto chciałby taki zawód w przyszłości wykonywać nikomu bym nie stała na przeszkodzie” – zapewnia nauczycielka.

Sprawdź warunki w internacie ZSE-T w Rakowicach Wielkich

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here