Pomagają ósmoklasistom w podjęciu trudnej decyzji

0
526

Wybór szkoły średniej to jedna z najważniejszych decyzji. Od jej trafności zależeć będzie całe przyszłe życie zawodowe. Dlatego nie może być ona pochopna, a wybór szkoły i kierunku winien być podyktowany własnymi preferencjami i oczekiwaniami, a nie namowami koleżanek i kolegów.

 

Ósmoklasiści stoją przed trudnym wyborem. Którą szkołę i jaki kierunek wybrać? Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom szkoły średnie wiosną organizują tak zwane „Dni otwarte”, podczas których młodzi ludzie mogą bliżej poznać placówki, porozmawiać z nauczycielami, zapoznać się z wyposażeniem i kompleksową ofertą. Dyrekcje niektórych szkół średnich decydują się pójść krok dalej i wysyłają swoich nauczycieli na spotkania z młodzieżą w ich szkołach podstawowych. Z obu tych rozwiązań chętnie korzysta Szkoła w Rakowicach Wielkich, jednak tu działania promocyjne są posunięte znacznie dalej.

Jak niejednokrotnie zapewniał nas Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych, w Rakowicach Wielkich ósmoklasiści mile widziani są przez cały rok. Szkoła od jesieni do późnej wiosny na własny koszt zaprasza do siebie uczniów z całego regionu.

– Jestem zdania, że uczeń powinien zobaczyć miejsce, w którym spędzi następne pięć lat i samemu je ocenić. Powinien opierać wizję swojej przyszłości na podstawie tego, co tutaj zobaczy. A mamy, co pokazać, co zaoferować i pomóc im w podjęciu tej trudnej decyzji. – tłumaczy Dyrektor Marek Łukasik – W tym roku zaproszenia wysłaliśmy do 40 szkół. Bardzo wiele z nich się odezwało. Staramy się mniej więcej trzy szkoły podstawowe tygodniowo tutaj przyjąć. – dodaje dyrektor.

To duże logistyczne przedsięwzięcie, jednak przynosi ono znakomity efekt. Młodzież odwiedzając szkołę w Rakowicach Wielkich ma okazję poznać kierunki kształcenia, na własne oczy zobaczyć pracownie i ich wyposażenie, porozmawiać z nauczycielami i uczniami, przekonać się, jaka w tej szkole panuje atmosfera, jakie placówka oferuje możliwości zajęć pozalekcyjnych, kursów, staży, czy spędzania czasu wolnego. Żadna ulotka, żaden plakat, czy strona internetowa nie zastąpią możliwości zobaczenia na własne oczy pokoi w internacie, czy nowoczesnych sal.

Do rakowickiej szkoły uczęszczają uczniowie z kilku powiatów. Jest to możliwe dzięki komfortowemu internatowi. W ostatnim czasie szkołę wizytowała młodzież z Osiecznicy, Raciborowic Górnych, czy Pielgrzymki. W kolejce ustawili się właśnie uczniowie z Leśnej. W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami, jak ZSE-T w Rakowicach Wielkich poznawała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Szarych Szeregów w Lwówku Śląskim.

Pan Dyrektor przekonuje, iż podczas takich wizyt młodzież poznaje wiele aspektów funkcjonowania, nie tylko tego zawodowego, ale też wychowawczego. Przyznaje, że nauka jest bardzo ważną rzeczą, ale ważne jest także zdrowie, ciało, umysł, serce, czy aktywność.

– Myślę, że ta oferta naszej szkoły zmierza do tego, że mamy takie holistyczne podejście, czyli całościowe podejście do młodego człowieka żeby go przygotować do życia w przyszłości. – wskazuje Dyrektor ZSE-T, który nie kryje, iż wychowanie w szkole opiera się na systemie wartości Europejskich, czyli prawie rzymskim, kulturze greckiej i kulturze chrześcijańskiej. – To są nasze korzenie. A wiadomo, że jak się roślinę odetnie od korzeni to ani ta roślina nie zakwitnie, ani nie wyda owoców. – mówi Dyrektor Łukasik.

Uczniowie z SP3 w Lwówku Śląskim wizytę w Rakowicach Wielkich zaczęli od poznania oferty szkoły, od zwiedzenia sal lekcyjnych, rozmowy z nauczycielami i zapoznania się obiektami sportowymi. Zobaczyli pracownie językowe, zwiedzili warsztaty, gościli na stołówce.

Wielki błysk w oczach wielu z nich wywołała pracownia multimedialna, gdzie młodzież z tego nowego kierunku uczy się m.in. przygotowania planu zdjęciowego, robienia zdjęć, obróbki foto/ wideo, czy wykonywania projektów graficznych i publikacji multimediów. Jak nam mówił jeden z uczniów, sam chciałby uczestniczyć w takich zajęciach, jednak zdecydował się na wybór technikum informatycznego i po zobaczeniu nowoczesnych pracowni komputerowych, zapewniał, że wybierze właśnie ten kierunek w ZSE-T. Jego koleżanka nie kryła, że przed wizytą w Rakowicach Wielkich nie miała jeszcze sprecyzowanego wyboru, jednak jak zobaczyła pracownię gastronomiczną, to zdecydowała, że właśnie tutaj chce kontynuować naukę. Wśród uczennic nie brakowało także chętnych do klas mundurowych w liceum ogólnokształcącym. Kilku z uczniów z dużą ciekawością słuchało o technikum mechanicznym i przyglądało się wyposażeniu warsztatów. Dzień pełen wrażeń zakończył się w pracowni hotelarskiej, gdzie młodzież skosztowała specjałów przygotowanych przez uczniów z technikum gastronomicznego oraz w ramach podsumowania obejrzała film promocyjny szkoły, który szeroko omówił pan dyrektor.

 

Wizyta w ZSE-T z pewnością wielu z tych młodych ludzi pomoże świadomie zdecydować o wyborze nowej szkoły. Warto tu dodać, iż taki oficjalny „Dzień otwarty” w szkole w Rakowicach Wielkich w 2022 roku planowany jest na 23 kwietnia. To wówczas każdy ósmoklasista, sam, czy z rodzicami będzie mógł nie tylko zobaczyć szkołę, ale także poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania. Przyznać musimy, iż kilka lat z rzędu uczestniczyliśmy w „Dniu otwartym w ZSE-T” i za każdym razem gościło tu ponad sto osób zainteresowanych ofertą szkoły.

Dzięki bogatej ofercie i otwartości na ucznia Szkoła w Rakowicach Wielkich jest obecnie najchętniej wybieraną placówką w powiecie lwóweckim.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here