Ministerstwo klimatu chce zawiesić normy jakościowe dla węgla

5
379
zdjęcie poglądowe (pexels.com)

Rozporządzenie ma umożliwić wprowadzenia do obrotu paliw stałych niespełniających wymagań jakościowych. Ministerstwo klimatu i środowiska opublikowało stosowny dokument.

 

 

Od 27 października br. do 30 kwietnia 2023 r. mają zostać zawieszone normy jakościowe dla paliw stałych – wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu rozporządzenia w tej sprawie. W ocenie ministerstwa klimatu i środowiska ma to pozwolić na obniżenie ceny surowca i poprawę dostępności węgla dla gospodarstw domowych.

W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Resort klimatu przyznaje w nim, iż dostrzega wzrost cen węgla. Jak tłumaczy wynika to z większego zapotrzebowania na węgiel, kosztem gazu ziemnego, oraz czasowo mniejszej dostępności surowca.

„Obecna, wyjątkowa sytuacja wpływa bezpośrednio na rynki energetyczne, co powoduje ryzyko braku możliwości nabycia przez obywateli węgla opałowego, co może się przyczynić do wzrostu ubóstwa energetycznego.” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

 

Sprawdź punkty sprzedaży węgla brunatnego

Odpowiedzialne za projekt Sekretarz Stanu Małgorzata Golińska i Agnieszka Sosnowska Dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej wskazują, iż „mając na względzie interes konsumentów oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego czy też komfortu cieplnego, przygotowano projekt rozporządzenia ustanawiający odstępstwo od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzanych do obrotu paliw z przeznaczenie do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.”

„Rozporządzenie umożliwi wprowadzenia do obrotu paliw stałych niespełniających wymagań jakościowych w okresie od dnia 27 października do dnia 30 grudnia 2022 r.” – czytamy w projekcie rozporządzenia.

5 KOMENTARZE

  1. “Co to są paliwa stałe?
    Paliwo stałe – palne ciało stałe pochodzenia naturalnego lub otrzymane sztucznie, wykorzystywane jako źródło energii cieplnej.”

    Czy moje szmaty, puszki z resztkami farby i makulatura jest paliwem stałym ?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here