Komfortowy internat i nowoczesne pracownie dydaktyczne

0
2076

Jeszcze kilka lat temu była to ruina. Dziś to piękny i nowoczesny obiekt, w którym wkrótce zamieszkają uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

 

To była ruina

Budynek przed jego remontem był w bardzo złym stanie technicznym i był to ostatni moment, żeby podjąć się jego rewitalizacji.

Dwa lata temu budynek nadawał się do tego, żeby ściągnąć tu duże buldożery i go zawalić. – wspomina dziś Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich, który pamięta także, iż swego czasu Gmina Lwówek Śląski miała przejąć obiekt i przerobić go na mieszkania socjalne, ale nakłady finansowe ją przerosły.

Światełko w tunelu

Władze Powiatu Lwóweckiego nie straciły jednak nadziei na uratowanie tego obiektu, danie mu drugiego życia a jednocześnie zapewnienie młodzieży znakomitych warunków do nauki i wypoczynku w jednym z najnowocześniejszych internatów w kraju.

Pojawiła się możliwość rewitalizacji i tutaj nie ukrywam, że to z inicjatywy Zarządu Powiatu, Pana Starosty Zbigniewa Grześkowa udało się pozyskać środki finansowe z województwa, z Urzędu Marszałkowskiego i dzięki temu to zostało wyremontowane i powiem, że jest rewelacja. – przyznaje Wicedyrektor ZSE-T.

Potrzeba była oczywista, bo mamy tam 260 uczniów w internacie. Rozwój szkoły oczywisty. I pojawia się jedyny fundusz, z którego można pozyskać środki. To jak z tego nie skorzystać? – pyta retorycznie Pan Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki – To był taki zdecydowany, pierwszy, porządny krok ku temu, żeby wzmóc rozwój tej szkoły – dodaje.

Dziś Wicedyrektor ZSE-T przyznaje, iż niedowierzał w sukces tego przedsięwzięcia. – Co prawda ja miałem mniejszą wiarę niż Pan Grześków, że to się uda zrobić, co Pan Grześków nie omieszkuje przy każdej okazji zaznaczyć, ale ja zawsze mu tłumaczę, że wiara czyni człowieka mocnym, wiara daje nadzieję – mówi Pan Łukasik.

Największa inwestycja w historii Powiatu Lwóweckiego

Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki przyznaje, iż rewitalizacja internatu i terenu przyległego jest największą inwestycją w historii Powiatu i zaznacza, iż jej wykonanie było możliwe dzięki pozyskanym na ten cel środkom zewnętrznym.

To największa inwestycja w Powiecie, tym bardziej trzeba wziąć pod uwagę to, zresztą już na początku kadencji mówiliśmy, że głównym naszym celem tego Zarządu, jak pewnie i Rady jest, żeby przede wszystkim pozyskiwać środki zewnętrzne, bo jesteśmy za małym, za skromnym i biednym powiatem, żeby stać nas było na wszystko z naszych środków własnych. Dlatego kiedy się pojawiają możliwości finansowania zewnętrznego, to każdą taką sytuację trzeba maksymalnie wykorzystać – tłumaczy Starosta, który wyjaśnia, iż tak było w tym przypadku zaznaczając przy tym, iż pierwsze decyzje zapadały jeszcze w poprzednich kadencjach.

Wicestarosta Zbigniew Grześków w rozmowie z nami nie kryje, iż nie dałoby się tego zrealizować bez bardzo dobrej współpracy władz Powiatu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Panem Marszałkiem Cezarym Przybylskim oraz bez aprobaty wszystkich radnych Rady Powiatu Lwóweckiego. Pan Grześków zauważa także ogrom pracy, jaka została włożona w ten projekt przez wszystkich pracowników Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim.

Wniosek Powiatu uzyskał pozytywną akceptację – Ten wniosek przeszedł pozytywnie i otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego i jeszcze 10% dofinansowania z ministerstwa. Cieszę się, że takie środki udało się pozyskać. Cieszymy się, dlatego, że jest to ważne dla szkoły, której organem prowadzącym jest Powiat, największej naszej szkoły, w której dzisiaj mamy już blisko sześciuset uczniów. Także to jest bardzo ważne zadanie, bo to są kolejne miejsca noclegowe dla poprawy warunków i dla lepszego kształcenia się tych uczniów w szkole. – mówi Pan Starosta Daniel Koko.

Komfortowy internat i nowoczesne pracownie dydaktyczne

Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich w ostatnich latach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów i ich rodziców. To z pewnością zasługa, jakości kształcenia w placówce, dobrej bazie dydaktycznej, licznych kursach, jakie młodzież może ukończyć, czy internatowi, gdzie uczniowie z siedmiu powiatów mają zapewniony nie tylko posiłki i nocleg, ale i zajęcia dodatkowe. To duże zainteresowanie niejako wymusza na placówce konieczność rozwoju.

Było to potrzebne bardzo, bo nie ukrywam, że w tej chwili mamy problem z salami lekcyjnymi, ze względu na ilość klas brakuje nam tutaj sal w szkole, i czekamy jak na zbawienie, aby tam uruchomić dodatkowe sale lekcyjne, pracownie, bo dzięki temu odciążymy w tej chwili szkołę. – tłumaczy Wicedyrektor Marek Łukasik, który nie kryje, iż dziś w internacie jest już bardzo ciasno.

W momencie uruchomienia tego bloku my troszeczkę zwolnimy te dwa pozostałe bloki. Dwieście sześćdziesiąt osób w internacie, to jednak jest dużo. W nowym budynku jest 50 miejsc do zakwaterowania. Pokoiki jednoosobowe, dwuosobowe z łazienkami, trzyosobowe z umywalkami, pełne wyposażenie. Jest po prostu rewelacja, dwudziesty pierwszy wiek. – mówi Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Kapitalny remont obiektu trwał nieco ponad rok. – Wykonany został remont budynku do podstaw a na parterze zwiększona została wysokość pomieszczeń. – tłumaczy Wicestarosta Zbigniew Grześków, który wyjaśnia, iż z dawnego budynku pozostały tylko mury, natomiast wszystkie instalacje, okna, tynki, zostały wymienione, a budynek zyskał nowe ocieplenie i ogrzewanie.

Oprócz miejsc noclegowych w tym internacie będą też sale dydaktyczne, sale z prawdziwego zdarzenia, ponad milion złotych na wyposażenie tych sal: sala komputerowa, sala gastronomiczna, sala hotelarska. Tak, że to naprawdę bardzo fajnie będzie to wyglądać. – zapewnia Pan Starosta Daniel Koko.

Zakończył się remont internatu

Prace budowlane zostały już zakończone – Jeśli chodzi o budowlankę, to już jest inwestycja zakończona, czekamy teraz na wyposażenie tych sal. – mówi Pan Daniel Koko.

– Sam pierwszy etap, czyli ta część budowlana kosztowała nas nieco ponad pięć milionów dwieście tysięcy złotych – przyznaje Wicestarosta Zbigniew Grześków, który nie kryje, iż oddanie całości do użytku nieco się przeciągnęło, ale to głownie z przyczyn obecnej sytuacji epidemicznej w kraju i problemów w wielu firmach, w których dokonywano zakupów.

Znakomita współpraca

Wicestarosta zapewnia, iż współpraca z wykonawcą oraz dyrekcją ZSE-T w Rakowicach przebiegała wręcz wzorcowo. – Tylko pozazdrościć takiej współpracy – mówi Zbigniew Grześków i tłumaczy: – Z dyrekcją to już tradycyjnie, bo zawsze ta współpraca była bardzo dobra, zawsze mogliśmy na nich liczyć, zawsze byli do dyspozycji a teraz identyfikowali się z tą rewitalizacją, z tą budową.

Wicestarosta przyznaje także, iż z inwestycją identyfikował się także wykonawca (Tomasz Gluza Grupa MTG). – To jest właśnie podwójna radość, bo firma, która wykonywała część budowlaną pochodzi z jakże bliskiego otoczenia tej szkoły. Cały czas mogliśmy liczyć na pełne zrozumienie. – mówi Pan Gzreśków

Wykonawca robót zbiera także słowa uznania ze strony dyrekcji szkoły – Firma realizująca inwestycję spisała się rewelacyjnie, byłem na radach budowy bardzo często, zaskoczyło mnie jedno, że tym ludziom, czyli firmie Pana Gluzy tj. Grupa MTG, zależało, by nie tylko to wykonać, ale wykonać to przede wszystkim solidnie i dobrze i z bardzo dobrych materiałów. – przyznaje Pan Łukasik.

Wyposażenie budynku internatu i pracowni

Dzisiaj w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich mamy nie tylko najnowocześniejszy, w pełni komfortowy budynek internatu, ale także nowoczesne pracownie dydaktyczne. – Pracowania gastronomiczna, pracowania hotelarska i dwie pracownie informatyczne. Wszystkie wyposażone zostaną w sprzęt nowoczesny sprzęt. – zapewnia Wicestarosta i tłumaczy, iż uśredniając wyposażenie każdej z pracowni wyniesie ponad 250 tysięcy złotych.

Przetargi na wyposażenie cały czas trwają – W tej chwili idą już przetargi na wyposażenie, część już tych mniejszych przetargów jak lustra, rolety, okno podawcze, to już jest praktycznie rozstrzygnięte. W tej chwili jest rozstrzygany przetarg dotyczący sali informatycznej, hotelarskiej i gastronomicznej. – dodaje Wicedyrektor ZSE-T.

Zagospodarowanie terenu wokół internatu

Nowoczesny internat i sale dydaktyczne z nowoczesnym wyposażeniem, ale to nie wszystko. – Oprócz tego jeszcze zagospodarowanie terenu przyległego z siłownią zewnętrzną, bo też jest tam wkomponowana i to już będzie wpisywało się w cały ten obiekt. – tłumaczy Starosta Lwówecki.

Wizytówka ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Dziś wszyscy cieszą się, że inwestycja dobiega końca i przyznają, że będzie to wizytówka szkoły. – Można powiedzieć, że ten trzeci budynek jest teraz wizytówką tego całego kompleksu szkolnego – przyznaje Wicedyrektor Pan Marek Łukasik.

Pan Zbigniew Grześków Wicestarosta Lwówecki, który od samego początku przekonywał wszystkich o konieczności podjęcia tej inwestycji dziś przyznaje, że ma wielką satysfakcję z tego, że obiekt wygląda tak pięknie. – Mam satysfakcję i to dużą. Teraz możemy się tym pochwalić nie tylko w powiecie lwóweckim, ale myślę, że i w województwie, a kto wie, może i nawet w kraju.

Radości z inwestycji nie kryje Starosta Lwówecki – Cieszę się, że Zarząd podjął na tamten czas ryzyko. Dzisiaj można powiedzieć, że to był strzał w dziesiątkę. Inwestycja zrealizowana, szkoła na pewno będzie miała dużo łatwiej, nauczyciele, dyrektorzy będą mieli dużo łatwiejszą pracę w tej szkole poprzez powstanie tego budynku, a uczniowie lepsze warunki do nauki i do mieszkania. – zapewnia Pan Daniel Koko.

Jeden z najnowocześniejszych obiektów na Dolnym Śląsku, internat wraz z pracowniami do użytku zostanie oddany tuż po nowym roku.

Już wkrótce pokażemy Wam, jak wygląda w pełni wyposażony obiekt.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here