Kolejne kroki w kierunku budowy i remontu zabytkowego mostu w Lwówku Śląskim

4
2536
zabytkowy most w Lwówku Śląskim DW364
zabytkowy most w Lwówku Śląskim - DW364

Wprawdzie to jeszcze nie jest ogłoszenie o przystąpieniu do prac, ale każdy kolejny krok przybliżający je cieszy, bo sami drogowcy przyznają, iż zabytkowy most jest w złym stanie.

 

 

Kamienny most na rzece Bóbr

Kamienny most w miejscu brodu na rzece Bóbr w Lwówku Śląskim zbudowano w 1792 roku. Potwierdza to tablica erekcyjna mostu w wezgłowiu środkowego filara. Był on częścią starego traktu handlowego łączącego Lwówek Śląski ze Złotoryją. Dziś jest on częścią drogi wojewódzkiej 364, ulicy Złotoryjskiej.

Zabytkowy most w Lwówku Śląskim

Podstawowym elementem konstrukcji mostu są monolityczne, łukowe sklepienia, wykonane z piaskowcowych bloków. Jego całkowita długość wynosi 61,35 metra, a szerokość 8,90 metra, w tym jezdnia ma szerokość 6,10 m., a chodniki po jego obu stronach mają po 85 centymetrów. Na przestrzeni wieków obiekt mostowy modernizowano dwukrotnie. W 1865 r., co potwierdza data wyryta w kamieniu na tarczy czołowej przyczółku brzegowego oraz ok. 1900 r. o czym świadczy kształt budowli, w tym poszerzenie jezdni przez dobudowę drugiego ciągu sklepionych przęseł. – czytamy w karcie ewidencyjnej zabytku DWUOZ.

W latach 70-tych XX wieku drogowcy uznali zabytkowe walory mostu i obiekt został wpisany na listę zabytków.

Wybudują nowy most w Lwówku Śląskim

Przygotowania do remontu zabytkowego mostu trwają już od dobrych kilku lat. W tym czasie drogowcy postanowili, by w pierwszej kolejności, równolegle z zabytkowym mostem wybudować nowy obiekt mostowy, po którym to będą poruszały się pojazdy. Dopiero po zakończeniu jego budowy przytępić do remontu zabytkowego mostu, który w przyszłości stanie się ciągiem pieszym i atrakcja turystyczna.

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei posiada już projekt zadania „Budowa mostu w ciągu DW 364 w km 17+971 w m. Lwówek Śląski”.

Nowy most w Lwówku Śląskim

Nowy most nad rzeką Bóbr ma stanąć obok istniejącego mostu kamiennego wraz z dojazdami i dowiązaniem układu drogowego do istniejącej drogi wojewódzkiej nr 364. Planowany obiekt przekracza koryto rzeki Bóbr oraz część terenu przylegającą do miejskiej strefy rekreacyjnej, na której znajduje się m.in. kąpielisko miejskie. Oznacza to, że po wybudowaniu zjazd z nowego mostu będzie przy basenie.

Parametry nowego mostu w Lwówku Śląskim

Nowy most będzie trzyprzęsłowy. Długość całkowita obiektu to 91,73 m a szerokość całkowita to 11,20 m. Oprócz dwóch jezdni na obiekcie, z jego jednej strony pojawi się także chodnik.

Zabytkowy most zostanie wyłączony z ruchu

Istniejący obiekt mostowy po zakończeniu remontu zostanie wyłączony z ruchu i przejdzie gruntowny remont. Po jego zakończeniu zmieni się jego rola. Stanie się on traktem pieszym. Zabytkowy most zostanie podświetlony. Punkty świetlne zostaną zamontowane po obu stronach obiektu nad każdym filarem oraz nad podporami skrajnymi.

Pieniądze na budowę i remont mostu w Lwówku Śląskim

Na początku października 2023 roku rozstrzygnięto ósmą edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, w ramach której samorządy z całej Polsce wnioskowały o wsparcie inwestycji na swoim terenie. Wśród tych samorządów znalazł się m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który złożył wniosek o pieniądze na remont obiektu mostowego w stolicy powiatu lwóweckiego. I stosowne środki zostały przyznane.

Województwo Dolnośląskie na zadanie pod nazwą: “Budowa obiektów inżynieryjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ciągu drogi wojewódzkiej nr 364 w miejscowości Lwówek Śląski” otrzymało 30.000.000 zł.

Obwieszczenie Wojewody Dolnośląskiego

W dniu 13 listopada 2023 r., Wojewoda Dolnośląski wydał obwieszczenie, w którym poinformował o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 364 wraz z przebudową zjazdów publicznych, budową nowego mostu od strony wody dolnej oraz remontem istniejącego zabytkowego obiektu mostowego wraz z przebudową, budową niezbędnej infrastruktury technicznej w miejscowości Lwówek Śląski.

Kiedy ruszy budowa nowego mostu w Lwówku Śląskim?

Do rozpoczęcia prac w terenie jeszcze długa droga, aczkolwiek najważniejsze, czyli pieniądze DSDiK już posiada. Jednak brakuje jeszcze stosownych zgód i pozwoleń. Jak te będą wydane, to kolejnym krokiem będzie przetarg, później wyłonienie wykonawcy i … Pewnie w połowie przyszłego roku uroczyście wbita zostanie pierwsza łopata.

4 KOMENTARZE

  1. A za 20 lat wymyślą obwodnicę Lwówka która będzie koło Urzędu Skarbowego przy Granicznej i kolejne obiekty powstaną tam gdzie był kiedyś most tymczasowy i tak to u nas bywa co rząd to inne plany.

    • Bo u nas nie ma planistów/urbanistów z prawdziwego zdarzenia. Większość robi się w odruchu – rozwaliło się trzeba latać.
      Jak piszesz – już dawno ktoś powinien zaplanować odcinki obwodnic na Jelenią Górę (np. koło skarbowego) i tył bardziej na Bolesławiec.
      Ale u nas się planuje ruch drezyn ..

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here