Uczniowie ze Zbylutowa bili rekord w resuscytacji krążeniowo – oddechowej

0
222

16 października 2019 r. o godzinie 12:00 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Szarych Szeregów w Lwówku Śląskim w Szkole Filialnej w Zbylutowie 57 osób wzięło udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. W ciągu pół godziny 4 zespoły podtrzymywało bez przerwy akcję serca czterech specjalistycznych manekinów szkoleniowych. Organizatorem przedsięwzięcia na poziomie lokalnym była Szkolna Kasza Oszczędności, Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Klub Sportowy.

W akcji brali udział nauczyciele i uczniowie klas I-VI, którzy zostali przeszkoleni przez ratowników medycznych Zbigniewa Faryniarza i Tomasza Hyskiego. W dalszej kolejności doskonalili swoje umiejętności na zajęciach z wychowania fizycznego. Każdy dokładnie wiedział co trzeba zrobić, w jaki sposób ułożyć dłonie i ile wysiłku kosztuje przeprowadzenie prawidłowego RKO.

Przybycie zaproszonych gości: Radnego Gminy i Miasta Lwówek Śląski Tadeusza Koblaka, sołtysa Zbylutowa Stanisławy Buganik, pracowników Banku PKO BP w Lwówku Śląskim Marzanny Świetlickiej i Angeliki Stolarskiej oraz przedstawicielki Rady Rodziców Doroty Janik nie skończyło się na biernym przyglądaniu poczynaniom uczniów lecz wspólnie z nimi doskonalili swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy.

Tego typu akcje mają na celu zapoznanie najmłodszych z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Ale czy znajomość działań to wszystko? Aby je podjąć trzeba często pokonywać swój własny strach i obawy, które często towarzyszą świadkom dramatycznych wydarzeń. Zajęcia w tym obszarze oraz przystąpienie do bicia rekordu pozwala ukształtować odpowiednie nawyki i odruchy, a jeśli nadejdzie potrzeba – pomogą działać.

W ciągu 5 dni informacja o ilości uczestników, użytych fantomów oraz relacja fotograficzna z akcji trafi do siedziby WOŚP w Warszawie gdzie zostanie oficjalnie wliczona do tegorocznej próby bicia rekordu.

 

Autor Danuta Pogoda

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here