Strażacy walczyli z szerszeniami

1
1454

Jak niebezpieczne może być rój szerszeni nikogo nie trzeba przekonywać. Do walki z owadami błonkoskrzydłymi skierowano strażaków.

 

 

Nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłowych. Nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym. Najlepiej opuścić pomieszczenia, w których znajdują się owady. W żadnym wypadku nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwania wodą lub środkami owadobójczymi. Do usunięcia takiego roju należy wezwać specjalistyczną firmę, która w profesjonalny sposób usunie nieproszonych gości. W wyjątkowych przypadkach, np. w obiektach, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności do poruszania się, w obiektach użyteczności publicznej, itp. interwencję podejmują strażacy.

W sobotnie przedpołudnie strażacy otrzymali zgłoszenie o zagrożeniu bezpieczeństwa w jednym z budynków w Pławnej. Na miejsce dysponowano zastęp OSP KSRG Lubomierz. Druhowie przy użyciu specjalistycznego ubioru pozbyli się intruzów.

 

Pierwsza pomoc. Jak udzielać pomocy przedlekarskiej przy użądleniach?

Gdy użądli Cię lub kogoś z otoczenia pszczoła, aby przerwać wnikanie jadu do ciała należy jak najszybciej wyciągnąć żądło. W tym celu podważ je paznokciem lub ostrzem noża, a najlepiej zeskrob, prowadząc narzędzie od miejsca wbicia szczecinek w skórę ku aparatowi jadowemu. Uważaj – gdy usuwasz żądło, chwytając je palcami, możesz wtłoczyć jad do ciała – żądło pszczół wyrywa się najczęściej z pęcherzykiem jadowym – żądło os nie pozostaje w ciele człowieka. Niebezpieczne dla każdego człowieka może być użądlenie w gardziel i szyję, szczególnie w żyłę. Ludzie zdrowi, bez uczuleń lekko znoszą od 5 do 15 użądleń równocześnie. Ciężkie zatrucie powoduje około 300 użądleń, natomiast około 500 może spowodować śmierć. Przy udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanego należy:

 

 

  • ułożyć poszkodowanego w miejscu osłoniętym od słońca, zabronić chodzić,
  • aby uśmierzyć ból podać środek przeciwbólowy i uspokajający,
  • okolice użądleń przemyć w celu odkażenia wodą utlenioną lub jodyną,
  • można wykonać okład z Altacetu – kwaśnej wody.

Uwaga! Gdy chory jest w stanie wstrząsu, traci przytomność, a jego oddech staje się przerywany – należy zastosować sztuczne oddychanie. Podczas wzywania lekarza do osoby poważnie – kilkakrotnie użądlonej informuj czy osoba jest przytomna, czy występują obrzęki w okolicach oczu, ust lub krtani, czy są problemy z oddychaniem, czy ma drgawki. Pomoże to lekarzowi w przygotowaniu właściwych leków.

1 KOMENTARZ

  1. Co kilka lat mam wielkie gniazdo szerszeni na strychu. W odległości kilku metrów od gniazda można spokojnie przebywać. Nie wykazują żadnego zainteresowania człowiekiem dopóki ten nie próbuje ingerować w gniazdo. Są łagodne i wyłapują komary. Dużo bardziej agresywne są osy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here