Referendum. Jego ważność zależy od frekwencji. Co to oznacza?

11
1810

W niedzielę, razem z wyborami do Sejmu i Senatu, odbędzie się referendum ogólnokrajowe. Głosowanie odbędzie się w tych samych lokalach wyborczych, przy użyciu jednej urny.

 

 

Od chwili ujawnienia przez rządzących pytań referendum podzieliło Polaków i wcale nie chodzi tu o to, jakich udzielą oni odpowiedzi, a o to, czy wezmą w nim udział i dadzą mandat do działania rządzącym, czy odmówią wzięcia karty do głosowania, przez co referendum może być nieważne.

W referendum padną cztery pytania. Pierwsze z nich brzmi: “Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: “Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: “Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: “Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.

Temat referendum był jednym z ważniejszych podczas Debaty Parlamentarnej w Lwówku Śląskim.

O ile w przypadku wyborów, frekwencja nie ma wpływu na ich rozstrzygnięcie, tak w przypadku referendum frekwencja jest kluczowa. Wynik referendum jest bowiem wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej, niż połowa uprawnionych do głosowania. Liczbę osób, które wzięły udział w referendum, ustala komisja obwodowa na podstawie liczby kart ważnych, wyjętych z urny.

Co warto podkreślić, to fakt, iż wyborca nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania. Wyborca może zdecydować o udziale np. jedynie w wyborach do Sejmu i do Senatu (bez udziału w referendum); jedynie o udziale w referendum (bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu); jedynie w wyborach do Sejmu (bez udziału w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i w referendum).

O odmowie przyjęcia którejś z trzech kart należy poinformować komisję. Wówczas członek obwodowej komisji wyborczej odnotuje w rubryce “uwagi” na spisie wyborców odmowę przyjęcia danej karty do głosowania. Taka adnotacja musi znaleźć się na spisie, ponieważ tylko w ten sposób obwodowa komisja wyborcza będzie mogła rozliczyć się z otrzymanych kart.

O tym, czy referendum będzie ważne pod względem procedur, orzeknie Sąd Najwyższy; odpowiednią uchwałę w tej sprawie musi podjąć nie później, niż w 60 dniu od dnia ogłoszenia wyniku referendum.


11 KOMENTARZE

  1. Pewno jest Polakiem tak jak ja jestem. Dlatego tu masz rację – to ludzie decydują i to normalne że karty referendum odnawiamy a przy okazji z Pisem się żegnamy.
    A jeszcze nie dawno się z nas śmiali a dziś wszędzie przez łzy…. zlitujcie się, pomóżcie, nie możecie do tego dopuścić, dajcie nam trzecią szansę -żałosne.

    • Mów za siebie nie agituj każdy ma swój rozum i wie co ma zrobić nie musisz się wysilać .Poza tym nie udawaj takiego co to ma takie wielkie wpływy iż tak cię wszyscy proszą śmiechu warte.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here