Barwna parada poprzedziła otwarcie Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu

11
4876

Rozpoczął się Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu. Do miasta „Samych Swoich” zawitali aktorzy i festiwalowa publiczność.

 

 

Stolica polskiej komedii

Mały Lubomierz znalazł „coś”, co pozwoliło mu stać się popularnym w całym kraju i co po dziś dzień przywodzi tu rzesze turystów z Polski i z zagranicy. To „coś” to oczywiście film w reżyserii śp. Sylwestra Chęcińskiego pod tytułem „Sami Swoi”. Kultowa komedia stała się fundamentem promocji gminy i mottem dorocznego święta – Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych. Przez ćwierć wieku wydarzenie bawiło i uczyło. Dziś znowu do stolicy polskiej komedii zawitali wspaniali goście.

Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych

Spotkaniem z aktorami w ogrodach Lubomierskiego Centrum Kultury w piątek, 4 sierpnia 2023 roku rozpoczął się 26. Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu. Tu z publicznością spotkali się Maria Duffek, Paweł Palcat, Piotr Pręgowski i Sylwester Maciejewski.

 

W piątkowe popołudnie na Festiwalowej scenie zagościli z recitalem seniorzy z Klubu Seniora „Nie ma Mocnych”. Po nich publiczność rozgrzewali uczniowie Zespołu Szkół w Lubomierzu i pełna energii grupa Bang Bang Kids.

Parada Komediantów

Jednym z bardziej oczekiwanych wydarzeń podczas festiwalu była Parada Komediantów, barwny korowód, który towarzyszy festiwalowi od samego początku jego istnienia. Co roku uczestniczą w nim gwiazdy polskiej kinematografii, samorządowcy, politycy, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, kół, klubów, instytucji kultury i zwykli mieszkańcy. Nie inaczej było i w tym roku.

Parada ruszyła kilka minut po godzinie 17. Tę prowadzili Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

„Czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich festiwalowych gości. Jesteśmy wdzięczni za ich obecność nie tylko dzisiaj, ale także na co dzień. Dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie każdego dnia.” – podkreślał ze sceny prowadzący wydarzenie Michał Pater, który witał kolejnych uczestników wydarzenia.

W niebanalny sposób udział w Paradzie wzięli sami organizatorzy oraz gwiazdy polskiej kinematografii. Ci pierwsi jechali na przyczepie zabytkowego ciągnika, Ci drudzy wiezieni byli zabytkowymi pojazdami.

Z balonikami oraz koszem darów lasu gości pozdrawiali wieloletni Przyjaciele lubomierskiego festiwalu z Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim na czele z Nadleśniczy Aliną Sudoł- Kornalewicz.

Gościnnie w Paradzie udział wzięli organizatorzy Bolesławieckiego Święta Ceramiki, które odbędzie się w dniach 16-20 sierpnia. W tym roku w Bolesławcu wystąpią: BRYSKA, Wiktor Dyduła, Rafał Brzozowski, Natalia Nykiel, Natalia Przybysz i Organek! Do tego na gości czekają wernisaże, spotkania, warsztaty i targi ceramiki.

Udziałem w Paradzie swoją obecność na Festiwalu podkreślają lubomierzanie. W tym roku nie zabrakło Stowarzyszenia Przyjaciół Lubomierza z Panią Prezes Beatą Męcnarowską. Stowarzyszenia Klasztor na czele z prezesem Damianem Gładyszem, spadkobierców Klasztoru Sióstr Benedyktynek, dzięki którym działalności historia Lubomierza i klasztoru jest wciąż żywa. Udział w wydarzeniu wzięli członkowie Klubu Seniora „Nie Ma Mocnych”.

Najważniejsi tego dnia byli jednak mieszkańcy Lubomierza i turyści, którzy odwiedzili miasto Samych Swoich.

 

Burmistrz powitał festiwalowych gości

Wszystkich przybyłych na Festiwal powitał Burmistrz Lubomierza Pan Marek Chrabąszcz.

Bardzo serdecznie witam wszystkich Państwa w Lubomierzu, naszym malutkim miasteczku, które już od 26 lat słynie z tego, że z chwilą otwarcia Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych na kilka dni zmienia się w stolicę polskiej komedii.
Cytując Kazimierza Pawlaka, bohatera trylogii Sylwestra Chęcińskiego chciałbym w tym miejscu podkreślić, iż „Nadejszła wiekopomna chwiła”, aby oficjalnie rozpocząć 26 Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu i przywitać wszystkich Państwa, w tym szczególnych gości, którzy przybyli do naszej komediowej stolicy”.

Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza i Adam Skrzydłowski Wiceburmistrz Lubomierza

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Senator RP Rafał Ślusarz, Senator RP Krzysztof Mróz, Poseł na Sejm Zofia Czernow, Poseł na Sejm Ewa Szymańska, Poseł na Sejm Piotr Borys, Poseł na Sejm Robert Obaz, Marzena Machałek Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Nauki, Marszałek Województwa Cezary Przybylski, Wicestarosta Lwówecki Zbigniew Grześków, członek Zarządu Powiatu Lwóweckiego Wiesław Ziółkowski, Wiesław Gierus Prezes ZUOK Izery, Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim insp. Jarosław Baran, podkom. Remigiusz Mirek Komendant Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim, st. bryg. Mariusz Mróz Komendant Powiatowy PSP w Lwówku Śląskim, Anna Michaalkiewicz Dyrektor MGOK w Gryfowie Śląskim i oczywiście Pan Edward Masłowski właściciel muzeum Samych Swoich w Gostkowicach oraz najważniejsza w tym dniu – Festiwalowa publiczność. Gośćmi specjalnymi byli twórcy tego niecodziennego wydarzenia – Jadwiga Sieniuć i Olgierd Poniźnik dziś Burmistrz Gryfowa Śląskiego.

Olgierd Poniźnik i Jadwiga Sieniuć – twórcy Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu

Pan Adam Skrzydłowski Wiceburmistrz Lubomierza złożył podziękowania sponsorom, dzięki którym Festiwal odbywa się już po raz kolejny.

Samorządowcy i politycy powitali Festiwalowych gości.

– Festiwal ma swoją historię, to dzięki Olgierdowi, to co się działo przez wiele, wiele lat tutaj i do dzisiaj się dzieje. – przypominał Robert Obaz Poseł na Sejm RP

– Ja odkrywam Lubomierz każdego roku, bowiem w tym roku po raz pierwszy zobaczyłam tak piękny zakątek tam gdzie jest Muzeum Kargula i Pawlaka, naprawdę to jest fantastyczne miejsce i bardzo dobrze służy festiwalowi. Bardzo gratuluję wspaniałego programu i jestem głęboko przekonana, że ten festiwal na długo zapisze się w naszej pamięci. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i bawmy się wesoło, tak jak powinno być na filmach komediowych. Myślę, że to potrafimy, a sam Lubomierz jest każdego roku piękniejszy i to należy dzisiaj podkreślić. Cieszmy się z tego. – życzyła Zofia Czernow Poseł na Sejm RP

– W Lubomierzu wiem, że będziemy się śmiać, w komediach się śmiejemy, ale historia tutaj jest wzruszającą, to jest historia też mojej rodziny i historia moich przodków, więc wspominając „Samych swoich” to zawsze się wzruszam osobiście. – mówiła Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MKiN

– Szanowni Państwo bardzo dziękujemy za zaproszenie, najwspanialej być między Państwem aktorami, którzy tworzycie na co dzień tą rzeczywistość, z której potrafimy się śmiać, czasami potrafimy płakać, to jest takie życie, które nas wszystkich uwrażliwia. Ludzie odchodzą, ale obrazy chwil zostają i to jest chyba najważniejsze, że można na tej kliszy filmowej zachować historię, zachować wspaniałą część epicką. (…) Śmiejmy się, miejmy dystans do rzeczywistości i przede wszystkim patrzmy w przyszłość. – mówił Piotr Borys Poseł na Sejm RP

– Tutaj w Lubomierzu, jak patrzę, to jest 26. Festiwal. że to jest przypadek, ale jeżeli coś trwa 26 razy, to już nie jest przypadek, to już jest tradycja, nawet bym powiedział utrwalona tradycja i bardzo gratuluję tutaj władzom samorządowym i organizatorom festiwalu i mieszkańcom, i gościom, że chcecie tę tradycję kultywować, że tutaj tyle ludzi przyjeżdża na festiwal do Lubomierza, pobawić się w miłej atmosferze. – powiedział Senator Krzysztof Mróz.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować aktorom za przyjęcie zaproszenia do Lubomierza, bo jeżeli chodzi o „Samych Swoich”, niestety, coraz mniej aktorów może osobiście przybyć tutaj do Lubomierza. Cieszę się, że otwiera się nowy etap w tym festiwalu. Chciałbym zapewnić, że jak do tej pory Samorząd Województwa będzie wspierał tą imprezę, jedną z najważniejszych imprez jakie organizowane są na Dolnym Śląsku. – podkreślał Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Na ważną kwestię w rozmowie z Lwówecki.info zwrócił Senator Rafał Ślusarz  Kolejny raz jestem na tym wspaniałym święcie organizowanym przez Lubomierz, święcie komedii, ale to przecież jest impreza, która co roku wygląda inaczej. Zawsze jestem pewien uznania dla organizatorów, że ten wysiłek podejmują a to jest wysiłek na rzecz nas wszystkich, naszej wspólnoty, bo to jest impreza, przedsięwzięcie, uroczystość w czasie, którego mamy się radować, mamy się uśmiechać, a nawet mamy się śmiać, bo to w końcu święto komedii.

Burmistrz oddał klucz do bram miasta

Tradycją jest już, że na czas Festiwalu Filmów Komediowych Burmistrz Gminy i Miasta przekazuje władzę w miasteczku w ręce organizatorów festiwalu. Zanim to jednak nastąpiło Pan Marek Chrabąszcz odebrał od organizatorów uroczyste przyrzeczenie:

„My dyrektorzy Instytucji Kultury, świadomi praw i obowiązków wynikających z organizacji tej imprezy, przyrzekamy: Dobrze się bawić, nowy bruk w spokoju zostawić, godnie się reprezentować, ratusza nie spalić! Kogo trzeba, do nieprzytomności doprowadzić.” – przyrzekali Magdalena Klich-Kozłowska – Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego, Bogusław Chrzan – Dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury, Igor Wójcik – Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Robert Banasiak – Dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

Oficjalnego otwarcia poprzez przecięcie sierpami nowiuśkiej koszuli dokonali uczestniczący w Festiwali ludzie filmu oraz politycy i samorządowcy.

 

Swojskie jedzonko

Na gości w Festiwalowym miasteczku czeka sporo atrakcji, nie brakuje także swojskiego jedzonka. O podniebienia przybyszy dbają tu m.in. przedstawiciele Sołectwa Oleszna Podgórska oraz Sołectwa Radoniów. Jest też jasne rzemieślnicze, dla tych, co lubią napoje z pianką. 

Gwiazdy muzycznej sceny

Po części oficjalnej przyszedł czas na chwilę zapomnienia. Festiwalową publiczność do łez rozbawił Kabaret OT.TO. Po nim na scenie zagościł zespół Wędrowne Gitary.

Zabawa pod kasztanami.

To wydarzenie jest szczególnie oczekiwane przez lubomierzan. Swojska zabawa pod kasztanami to czas na chwilę zapomnienia, ale także chwila na młodzieżowe rytmy. I w tym roku „pod kasztanami” nie zabraknie sporej dawki dobrej muzyki.

Program Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu 2023

Organizatorami tegorocznego festiwalu są: Lubomierskie Centrum Kultury, Urząd Gminy i Miasta Lubomierz oraz Instytucje kultury samorządu województwa dolnośląskiego: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Centrum Technologii Audiowizualnych, Dolnośląskie Centrum Filmowe. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego a współfinansowane jest z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury, a także ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź, Partnerem strategicznym Festiwalu jest TAURON Polska Energia.

11 KOMENTARZE

  1. Kiedyś to był Festiwal. Teraz tylko mieszkańcy lubomierza z nudów to oglądaja. Nie ma tam gwiazd prawdziwych i koncertów, jakieś dzieci i inne lubomierzanki, kiedyś były znane zespoly i aktorzy

  2. “Uroczystość swoją obecnością zaszczycili…”
    Kto, pytam się kto taki nas zaszczycił?!
    Festiwal już od dawna spadł na “przysłowiowe psy”.
    Organizatorzy idą na łatwiznę i nic nie robią w kierunku promocji miasta potym lub innym kątem.
    Urzędnicy cieszą się tylko i “zacierają ręce” bo będą za to wolne dni w pracy – a właściwie od pracy, w której się nic nie robi!!!
    Weźcie się w końcu za “siebie” i skoro podejmujecie się czegoś, to zróbcie to dobrze, a nie odstawiacie taką błazenadę i narażacie na kpiny całe miasto!

  3. Bardzo ładnie zostsło napisane, że
    “Festiwal ma swoją historię, to dzięki Olgierdowi, to co się działo przez wiele, wiele lat tutaj …. ” i właśnie tutaj bym się już zatrzymała.
    BO TO JUŻ JEST KONIEC,
    NIE MA JUŻ NIC…

    • Nie dzięki olgiertowi ,jesteście tam po to i zostaliście przez nas wybrani żeby coś robić dla ludzi, to jest wasze zadanie nie z waszej kieszeni, i se orderów nie przepisujcie.

  4. Takiego dramatu to ja już dawno nie widziałem, wyglądało to tak jak by skończyli imprezę zanim się zaczęła. Chociaż, jak przechodziłem koło przystanku, to nie dało się ukryć, że impreza na backstage dla urzędu i reszty elity była udana. Chociaż mogli muzykę puścić,albo lokalnym artystom dali by pośpiewać.
    Oczy krwawią, jak trzeba się na to patrzeć,na co idą i jak są zagospodarowane pieniądze podatnikow na imprezy w okolicy.. Miasto nie zarabia, bo na czym niby.. brak słów.

  5. Byłem w 2001 r. na festiwalu. Aktorzy byli inni, bardziej serdeczni, tacy z ludu. Program bardziej swojski, była naprawdę zabawa, to chyba starych organizatorów zasługa – Jagi i Olgierda /tak wyczytałem w zachowanej gazecie/.
    Dziś po atmosferze, obcowaniu z łaknącymi rozrywki “tutejszymi” nie ma już śladu.
    Uciekłem od polityki, polityków różnej maści, tego nadęcia za państwowe i partyjne pieniądze – po prostu uciekłem z tegorocznego festiwalu. Chyba nie tędy droga.
    Może w przyszłym roku opuszczę Wrocław na kilka dni z nadzieją na inną atmosferę. Z nadzieją na dobrą zabawę, uśmiech uczestników.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here