Wiemy, dlaczego wycięto drzewa na lwóweckim rynku?

17
3243

Tuż po budzącej sporo kontrowersji wśród mieszkańców wycince drzew w północnej części rynku w Lwówku Śląskim o wyjaśnienia zwrócił się Radny Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim.

 

Przypomnijmy, równo dwa tygodnie temu, 7 maja 2021 roku już rano na lwóweckim rynku można było usłyszeć warkot pił mechanicznych. Ruszyło wielkie cięcie. Mieszkańcy przyglądali się temu z łezką w oku i nie potrafili zrozumieć, ani dlaczego, tak się dzieje, ani dlaczego robione jest to w okresie lęgowym ptaków?

Pisaliśmy o tym w materiale:
Trwa ostre cięcie na lwóweckim rynku”.

O wyjaśnienie celowości wycinki drew zwrócił się Pana Radny Zbigniewa Eck: „Proszę o informację – czym była uzasadniona decyzja wycięcia kilku drzew w centrum miasta? Czy uzyskane zostały wszelkie niezbędne pozwolenia / zgody na tę wycinkę (okres lęgowy ptaków, itp.)” – pyta w złożonej interpelacji pan rany.

 

W odpowiedzi burmistrz zapewnia, iż wszystko zostało zrealizowane zgodne z wcześniejszymi planami i obowiązującym prawem oraz, że za takimi działaniami głosowali radni:

W odpowiedzi na interpelację Pana Zbigniewa Eck, Radnego Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim złożoną dnia 10.05.2021 r. w sprawie „wyjaśnienia wycinki drzew w centrum miasta” Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski informuje, że budżet Gminy i Miasta Lwówek Śląski na rok 2021 został zatwierdzony Uchwałą Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim Nr XXX/211/20 z dnia 30.12.2020 r., a w nim między innymi zadanie „Rewitalizacja północnej części rynku w Lwówku Śląskim”, co jest jednoznaczne z zabezpieczeniem środków finansowych – uchwała została przyjęta jednogłośnie przez Radę Gminy, również głosem Pana Radnego Rady Miejskiej Zbigniewa Eck – „ZA”.

Realizacja czynności związanych z wykonywaniem uchwalonego budżetu jednostki samorządu należy do obligatoryjnych obowiązków organu wykonawczego, czyli Burmistrza.

Zatem, wywiązując się ze swoich obowiązków Burmistrz Gminy i Miasta realizuje powierzone przez Radę Gminy zadanie.

Pierwszym etapem w/w zadania inwestycyjnego zgodnie z projektem jest przeprowadzenie badań archeologicznych wyprzedzających, szeroko płaszczyznowych w miejscu historycznej wagi miejskiej na górnym rynku (Pl. Wolności) we Lwówku Śląskim, tj. w miejscu gdzie rosły przedmiotowe drzewa.

Jednocześnie informuje, iż czynności związane z wycinką drzew w centrum Lwówka Śląskiego zostały zrealizowane po uzyskaniu wszelkich niezbędnych zgód i pozwoleń.”. – tłumaczy burmistrz Lwówka Śląskiego.

Czy takie wyjaśnienia i celowość działań burmistrza usatysfakcjonują mieszkańców?

17 KOMENTARZE

 1. Brawo Pani Burmistrz ! W końcu właściwa osoba na właściwym miejscu ! Widać gospodarza w mieście . Jeszcze trzeba zapanować nad wandalami którzy niszczą dobra wspólne . Straż miejska do pracy. Zabrać się za mieszkańców którzy nie sprzątają po psach.

  • Rewitalizacja (dosłownie: ożywienie, przywrócenie do życia) jest procesem wyprowadzania ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów miasta.
   To co,ożywiamy te drzewa czy kara śmierci przez ścięcie .
   Radny Eck nie wie nad czym głosuje!!! Do każdego budżetu jest tzw. opis na jakie działania idą pieniądze wyszczególnione w & i pkt. tego budżetu. Trzeba czytać za czym się głosuje, bo inaczej kończy się to tak że P. Burmistrz jednym zdaniem zamyka dzioby całej radzie miasta. Niestety jest tak że co najmniej połowa radnych nie ma pojęcia jak się konstruuje budżet i jak się go realizuje. Nie czyta go wręcz dokładnie przed akceptacją, przez głosowanie, i choć moim zdaniem nie powinno się tych drzew wycinać, to niekompetencja radnych wyłazi z każdej strony jak słoma z butów. Przy okazji niestety, gratulacje dla P. Burmistrz za doskonałe wykorzystanie niekompetencji rady. P. Przewodniczący rady!!! Może jakieś szkolenie dla radnych, bo pan jeden ten budżet rozumie, chociaż powoli mam wątpliwości.

 2. A to sie pan radny bezradny popisal, proponuje obciac dietke za niekompetencje! Glosowal za jak wielu a teraz juz zapomnial! Smiechu warte, brawa dla Pani Burmistrz.

  • Do “Maryna” – proszę sobie odtworzyć sesję na żywo w sprawie głosowania nad budżetem i dopiero wówczas bić brawo Pani Burmistrz. Podczas prezentacji projektu budżetu oraz projektu inwestycji dotyczącej rewitalizacji północnej części rynku nie było mowy o wycince drzew.

 3. Drzewa pod warunkiem, że nie są uschnięte, pochłaniają dwutlenek węgla, co jest dla nas korzystne.
  Jeżeli p. Burmistrz musi wyciąć zdrowe drzewo, dobrze, aby w innym miejscu miasta posadziła kilka
  drzewek. Mam nadzieję, że jako gospodarz miasta powiatowego, już to uczyniła. (-)

 4. dla kogo te brawa? i radnych i burmistrza do jednego wora. oszpecą nam miasto do reszty. baranów wybraliście, to macie. Nie znają podstaw administracji, nie mają za grosz estetyki i wyobraźni. Upodobania światowe niech sobie na własnym (dosłownie) podwórku robią. a swoją drogą gdyby burmistrz miała trochę oliwy …? a tu pusto. Polecam artykuł o rynku we Wleniu i dedykuję przesłanie architekta i urbanisty Pawła Mrozka, który mówi, aby takich “pomysłodawców festiwalu kamiennej rozpusty latem za karę sadzać gołą d… na tym czymś, a kwintet smyczkowy w żaroodpornych strojach powinien im akompaniować do ich jęków”.

  • Proszę tylko nie mów że to był piękny skwer.
   Przerobią tą część rynku i będzie to jakoś wygladać a nie rodem z prl.
   Klomby, szkaradne tablice informacyjne które się postawiło i nikt o to nie dba.
   Chodnik powypychany od korzeni itd.
   Dla zatroskanych ekologów proponuje spacery po parkach lub wycieczkę na tzw. Szkolną Górkę i zobaczyć jaki tam jest syf.

 5. do kola to kto ma sie ta szkolna gorka zajac gdzie wladza co robi straz miejska a wrynku zrobiona patelnia tylko jajka gotowac pani burmistrz [goru] ty nie mieszka i reszta swity to co im tam ze patelnia

  • Co to jest goru? Są też jak piszesz ludzie ze świty co mieszkają w rynku.
   A co do szkolnej górki to ten syf się sam nie zrobił.Tu płacz o kilka drzewek a tam wysypiska to nikt nie widzi.
   Po remoncie pewnie będą też nowe drzewka,kilka lat i nie będzie patelni.

 6. a ja to widze tak miejsce jet zrobione poto zeby można bylo postawić jeszcze więcej stoisk na LLA i zarobić więcej kasy no chyba że wykopaliska rozpoczną się przed latem agatowym

 7. Pan Burmistrz zapomniał dodać, że podczas omawianiu budżetu na rok 2021 nie było mowy o wycince drzew w centrum miasta. Czy to przypadek – czy celowe działanie lwóweckich władz?

 8. Mam pytanie,kto pisze ‘ brawo pani burmistrz’? Nawet jeżeli Rada zagłosowała za budżetem, w tym rewitalizacją w jakimkolwiek znaczeniu tego słowa, to absolutnie nie było mowy o wycince drzew. To najważniejsza osoba w mieście powinna zareagować. Jest jednak odwrotnie. Próbuje się przerzucić swoje niewygodne decyzje i działania na Radę.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here