Wiemy kto będzie Przewodniczącym Rady Gminy Gryfów Śląski

4
4363

W dniu 7 maja 2024 roku otworzyła się nowa karta w historii gminy Gryfów Śląski. Decyzją mieszkańców na fotelu Burmistrza zasiadł Pan Daniel Koko, który do rady wprowadził 10 radnych ze swojego komitetu.

 

 

Po 18 latach rządów z funkcji Burmistrza Gminy i Miasta Gryfów Śląski odchodzi Pan Olgierd Poniźnik. Decyzją wyborców zastąpił go Pan Daniel Koko, który w kwietniowych wyborach uzyskał znakomity wynik pokonują kontrkandydatów w pierwszej turze.

 • Koko Daniel – 1.885 (54,57%)
 • Kowalonek Kamil – 1.059 (30,66%)
 • Królak Mateusz – 449 (13,00%)
 • Sadowski Witold – 61 (1,77%)

Decyzją mieszkańców gminy Gryfów Śląski do nowej rady wybrani zostali: Arkadiusz Cichoń, Urszula Maga, Tomasz Pogorzelski, Anna Kownacka, Szymon Dołasiński, Ryszard Sawczak, Joanna Grzegorek, Mariusz Kozak, Robert Skrzypek, Zygfryd Borkowski, Tomasz Krawczyk, Anna Wieliczko, Wojciech Pawluk, Andrzej Kownacki, Marek Niebylski.

Dziś, to jest 7 maja 2024 roku oficjalnie rozpoczęła się IX kadencja Rady Gminy i Miasta Gryfów Śląski. Sesję inauguracyjną otworzył radny senior Pan Zygfryd Borkowski. Podczas tej radni i burmistrz złożyli przysięgi. Ponadto radni wybrali ze swojego grona przewodniczącego oraz jego zastępcę.

„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców” – to tekst roty ślubowania, złożonego przez piętnastu nowo wybranych radnych na pierwszej sesji.

„Obejmując urząd burmistrza gminy Gryfów Śląski, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy Gryfów Śląski.” – ślubował Pan Daniel Koko.

Pan Daniel Koko w pierwszych słowach po zaprzysiężeniu podziękował mieszkańcom.

– Mieszkanki i Mieszkańcy Gminy Gryfów Śląski obdarzyli mnie i cały nasz komitet dużym zaufaniem. Zrobimy wszystko, co tylko możliwe, żeby tego zaufania nie stracić i nie zawieść pokładanych w nas nadziei na rozwój naszej małej Ojczyzny, jaką jest Gmina i Miasto Gryfów Śląski. Każdego dnia już od pierwszych dni urzędowania będziemy ciężko pracować, żeby realizować krok po kroku program, który wspólnie stworzyliśmy. Wszystkich mieszkańców gminy a także radnych zapraszam do współpracy, bo tylko zjednoczeni i razem możemy odnieść sukces zmieniając i rozwijając naszą gminę. – podziękował Pan Daniel Koko Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski.

Decyzją radnych Przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski wybrany został Pan Robert Skrzypek.

Po wyborze na Przewodniczącego Pan Skrzypek zwrócił się do wszystkich radnych z podziękowaniem za zaufanie oraz zapewnił, że będzie przewodniczącym dla wszystkich i ma nadzieję, że jak dotychczas w poprzednich kadencjach nikt nikogo nie będzie wyzywał od pisiorów czy lewaków oraz że dyskusja i spory będą tylko merytoryczne i dotyczyły sposobu funkcjonowania i rozwoju naszej gminy.

Następnie nowy Przewodniczący zwrócił się do byłego już burmistrza Olgierda Poniźnika dziękując Mu za prawie osiemnaście lat pracy na rzecz rozwoju Gminy Gryfów Śląski, podziękował za wykonane 504 zadania inwestycyjne na łączną kwotę 127.157.773,94 zł. Wśród których były m.in. takie inwestycje jak:

 • zakup 3 samochodów Pożarniczych (2 dla OSP Gryfów Śląski i jeden dla OSP Ubocze)
 • budowa remizy w Wolbromowie
 • hala sportowa przy SP nr 1
 • boiska wielofunkcyjne przy SP nr 1
 • orlik przy szkole nr 2
 • budowa przychodni Zdrowia
 • budowa Klubu Seniora
 • żłobek Miejski
 • kaplica cmentarna w Uboczu i w Gryfowie
 • stacja uzdatniania wody
 • biblioteka
 • budowa świetlicy w Młyńsku
 • dofinansowanie do budowy kolei Gryfów Świeradów
 • modernizacja MGOK (w trakcje realizacji)

Pan Robert Skrzypek wspomniał przy tym, że osiemnaście lat temu, jako nowo upieczony Przewodniczący Rady gratulując Olgierdowi Poniźnikowi objęcia funkcji burmistrza życzył mu i wszystkim mieszkańcom gminy, aby czas pod jego rządami nie był czasem straconym. Przekazując w prezencie małą klepsydrę, jako symbol przemijającego czasu, podkreślając, że w jego ocenie czas ten był bardzo dobrze wykorzystanym o czym świadczą inwestycje i zmiany, jakie w tych latach zaszły w całej gminie.

Następnie Przewodniczący Robert Skrzypek zwrócił się do nowo zaprzysiężonego burmistrza Daniela Koko z gratulacjami i na jego ręce wręczył podobną jak przed osiemnastu laty klepsydrę życząc mu również udanych rządów i samych dobrych decyzji, aby za jego kadencji gmina Gryfów Śląski również się rozwijała.

W trakcie sesji dokonano także wyboru dwóch Wiceprzewodniczących Rady, którymi decyzją gryfowskich radnych wybrani zostali: Zygfryd Borkowski i Mariusz Kozak.

Zapytaliśmy nowego Pana Burmistrza, jakie będą jego pierwsze kroki:

Zbliża się dzień dziecka a plac zabaw przy ul. Kolejowej już ma swoje lata. Także już na drugiej sesji poczynimy odpowiednie zmiany w budżecie, żeby zakupić odpowiednie przyrządy i zmodernizować obecny plac zabaw. Z całym postępowaniem może nie zdążymy do pierwszego czerwca, ale postaramy się, żeby na wakacje plac zabaw oddać w ręce najmłodszych oczywiście pod opieką dorosłych tak, żeby całe rodziny mogły cieszyć się tym miejscem. Poza tym spotykając się i rozmawiając z mieszkańcami wielokrotnie słyszeliśmy jak ważny jest dla nas wszystkich porządek i czystość naszego miasta i trudno się temu dziwić. Kolejną sprawą, która była często poruszana to odpowiedni poziom funkcjonowania Podstawowej Opieki Zdrowotnej i porad lekarzy, głównie specjalistów. Chcemy też sprawdzić zasoby mieszkań, które jak twierdzą osoby, którym się proponuje takie mieszkania są w stanie nienadającym się do zamieszkania. Tym sprawom chcemy się bliżej przyjrzeć, żeby móc podjąć odpowiednie decyzje, które mam nadzieję przyczynią się do rozwiązania i usunięcia problemów. – zapewnił Pan Burmistrz Daniel Koko.

Obejmującym rządy w gminie Gryfów Śląski nowym władzom życzymy samych sukcesów.

4 KOMENTARZE

 1. No to teraz już nie ma wymówek , zaprzysiężeni to brać się do roboty ,sprzątać ten cały syf z miasta , brać się za dotację z Unii, pchnięcie to miasto do przodu bo zostaliśmy w ubiegłym wieku .

 2. Na powitanie nowego Burmistrza Gryfowa śmieci z niektórych pojemników do s.z.o. wyszły na zewnątrz – dziś wtorek, a firmy sprzątającej nie widać.

 3. Niech Pan Przewodniczący Skrzypek przejrzy najpierw wnioski RIO, a dopiero chwali Poniżnika i mu dziękuje.
  Bo jego rządy to była żenada i jedna wielka porażka dla Gryfowa !
  Aż żal teraz Powiatu…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here