Technikum logistyczne przepustką do dobrej pracy

0
427
Technikum logistyczne w ZSET w Rakowicach Wielkich
Technikum logistyczne w ZSET w Rakowicach Wielkich fot. 2019 r.

Kiedy zamawiamy towar w internetowym sklepie nie zastanawiamy się, jak to się dzieje, że za dwa dni jest on u nas w domu. Jednak ktoś nad tym wszystkim czuwa, koordynuje transport, załadunek, przeładunek i dostawę na czas. Tym Kimś jest logistyk. To On zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania się towarów od producenta do konsumenta. Jego zadaniem jest stały kontakt z klientami, nadzorowanie procesów związanych z reklamacjami, zarządzanie transportem i magazynem, realizacja bieżących zamówień oraz analizowanie popytu. Aby sprostać tym zadaniom logistyk musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego. Ponadto powinien posiadać umiejętności menadżerskie: szybko podejmować decyzje i logicznie przewidywać ich konsekwencje.

 

„Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym” powiedział niegdyś gen. Norman Schwarzkopf.

 

Dlaczego warto zostać logistykiem?

Według badań, na rynku pracy utrzymuje się stałe, duże zapotrzebowanie na fachowców z tej branży. Analizując potrzeby rynku już kilka lat temu dostrzegła to dyrekcja Zespołu Szkół Ekonominczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, która postanowiła uruchomić w rakowickiej szkole kierunek TECHNIK LOGISTYK. Jak tłumaczy Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T decydujące było tu zapotrzebowanie na fachowców, czyli łatwość znalezienia zatrudnienia po ukończeniu szkoły i dobre zarobki w tej branży. Jak się okazało to był strzał w dziesiątkę. Logistyk jest dziś jednym z najchętniej wybieranych kierunków technikum.

Chcę zostać logistykiem, jaką szkołę wybrać?

Decyzja związana z wyborem szkoły jest niezwykle istotna. Podejmując ją warto zwrócić uwagę na wyposażenie placówki, na sprzęt komputerowy i specjalistyczne, wykorzystywane w branży oprogramowania. Warto także dowiedzieć się, kto uczy przedmiotów zawodowych, czy nauczyciel zna tylko teorię, czy ma doświadczenie praktyczne. Oczywiście zawsze istotne jest zwrócenie uwagi na możliwości dokształcania, dodatkowe kursy, staże, czy miejsca praktyk … Dodatkowymi atutami szkoły z pewnością jest komfortowy internat, stołówka, baza sportowa, czy niezbędny dziś szybki internet. Wszystkie te warunki spełnia Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

W ZSE-T zawodu uczą profesjonaliści

W szkole w Rakowicach Wielkich przedmiotów zawodowych uczą profesjonaliści. Tak jest i w przypadku technikum logistycznego. Tu zajęcia z młodzieżą prowadzi Pan Mariusz Chapiński, który nie tylko ukończył studnia w tym kierunku, ale także od lat wraz z rodziną prowadzi renomowaną w regionie firmę zajmującą się transportem i spedycją. Jego wiedza i latami zdobywane doświadczenie to dla młodzieży duży bonus. W nauczaniu przedmiotów zawodowych Pana Mariusza wspiera od niedawna Pani Joanna Domagała.

Uczą się w komfortowych warunkach

Uczniowie w rakowickiej szkole mają stworzone znakomite warunki do nauki. W wyremontowanym trzecim bloku internatu otwarta została nowoczesna pracownia, z której korzystają uczniowie technikum logistycznego. Sala jest klimatyzowana. Zamiast tablicy jest tu wysokiej klasy monitor interaktywny a każdy uczeń na ławce ma wydajny laptop z profesjonalnym oprogramowaniem i dostępem do szybkiego internetu.
Posiadamy teraz zakupione z nowego projektu laptopy i na tych laptopach oraz tablicy interaktywnej możemy korzystać z takich aplikacji jak na przykład Juwentus GPS. Pokazuje ona nam czas rzeczywisty samochodów, które są w trasie. – mówi Pan Mariusz Chapiński, który na przykładzie własnej firmy i floty tłumaczy uczniom jak zarządzać transportem. – Uczeń może sobie zobaczyć, jak to wygląda tak naprawdę w praktyce, co się dzieje z danym samochodem. – dodaje nauczyciel, który przyznaje, iż to dzięki takim aplikacjom spedytor wie, gdzie jest każdy z jego samochodów, z jaką prędkością się porusza, ile czasu będzie potrzebował na dojazd do klienta a tym samym, o której godzinie będzie mógł podjąć kolejny towar.

Ponadto uczniowie uczą się korzystać z giełdy transportowej – Mogą się uczyć, w jaki sposób my, jako spedytorzy szukamy ładunków, lub sprzedajemy ładunki. – wyjaśnia Pan Chapiński, który przyznaje, iż poza samym wyszukiwaniem transportów tłumaczy uczniom jak negocjować stawki, żeby ten fracht był w dobrej dla nich cenie. – Uczniowie uczą się to odpowiednio kalkulować, co w praktyce nie jest łatwe. – dodaje nauczyciel.

Kwalifikacje zawodowe

Zakres zdobywanej wiedzy na kierunku technik logistyk jest bardzo szeroki. Zawód technik logistyk ma dwie kwalifikacje: pierwsza z nich to jest obsługa magazynów a druga to organizacja transportu. Młodzież zdobywa także wiedzę niezbędną do wypełniania dokumentów transportowych, magazynowych, sprzedażowych, … Tu z poza programową wiedzą przychodzą specjalistyczne kursy zawodowe.

Specjalistyczne kursy zawodowe

– U nas młodzież uczy się nie tylko teorii, praktyki, ale zdobywa także umiejętności dodatkowe, które się przydadzą w przyszłej pracy. – zapewnia Pani Joanna Domagała nauczycielka przedmiotów logistycznych w rakowickiej szkole. – Jako dodatkowe kwalifikacje do zdobycia jest kurs obsługi biura, oprócz tego jest kurs operatora wózków jezdniowych, który z pewnością przyda się nie tylko w pracy na magazynie. – dodaje nauczycielka.

Obsługa biura, prawo jazdy C+E, …

Z pewnością bardzo przydatne w przyszłej pracy dla logistyków będą realizowane w rakowickiej szkole bezpłatne kursy obsługi biura, prawa jazdy kategorii B, czy niezwykle rzadko spotykany w szkołach bezpłatny kurs na prawo jazdy C+E (samochody ciężarowe z przyczepami). – To są umiejętności dodatkowe, które są atutem dla każdego ucznia – mówi Pani Joanna Domagała.

Płatne staże zawodowe to coś więcej niż praktyki

Podczas takich staży organizowanych w ramach unijnych projektów uczniowie zdobytą w szkole wiedzę sprawdzają w praktyce u pracodawcy. Za każdy odbyty staż otrzymują blisko dwa tysiące złotych.
W zeszłym roku odbywałam staż w firmie transportowej i fajne było to, że w szkole nabyłam tej wiedzy teoretycznej, a tam w firmie w praktyce ją wykorzystałam. Nie miałam żadnych problemów z wypełnianiem różnych papierów, dokumentów magazynowych, itd. – przyznaje Gabriela uczennica trzeciej klasy technikum logistycznego w Rakowicach Wielkich, która zapewnia, iż teraz jest już spokojna o swoją wiedzę i umiejętności, bo wie, że w pracy sobie poradzi.

Posiadanie dokumentacji, która potwierdza kwalifikacje zawodowe i posiadanie stażu zawodowego, a u nas są uczniowie, którzy są już po dwóch stażach i szykują się pod trzeci staż, daje im to możliwość wykazania się u przyszłego pracodawcy, że oprócz teorii mają też wiedzę praktyczną. – tłumaczy Pani Mariola Wasilewska nauczyciel ekonomii w ZSE- T w Rakowicach Wielkich i jedna z osób odpowiedzialna za projekty unijne, w tym staże zawodowe. – Wszyscy uczniowie mają możliwość korzystania ze staży. W tym roku mamy do zrealizowania ok. 170 staży z jednego projektu i z drugiego projektu ok. 40. – dodaje nauczycielka.

Nie jest to jednak tak, iż te kursy zawodowe, czy staże w tym roku się skończą. Zapewniał nas o tym wielokrotnie Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich, który przyznawał, iż w tej chwili już do 2023 roku szkoła ma zapewnione finansowanie a kolejne projekty są w trakcie pisania, czy oceniania.

Technikum logistyczne przepustką na studia

Dziś absolwenci technikum logistycznego w szkole w Rakowicach Wielkich są na etapie matur. Jak przyznają nam nauczyciele większość z nich deklarowała, iż po uzyskaniu świadectwa dojrzałości będą kontynuowali naukę wybierając studia o kierunku czy to spedycja, czy logistyka, czy np. inżynieria logistyczna. O chęci kontynuowania nauki na studiach mówią nam także uczennice trzeciej klasy
Wychodząc z tej szkoły będę miała skończone dwie kwalifikacje i na studiach chciałabym to rozszerzyć o spedycję. – przyznaje Gabriela.
Moimi planami na przyszłość jest posiadania własnej firmy transportowej, ponieważ w naszej rodzinie praktycznie każdy ma swój biznes i jakoś we mnie też tak to siedzi. Ale wiadomo, to nie od razu. Myślę, że na początku, jak skończę szkołę (technikum) będę chciała iść na studia żeby poszerzyć wiedzę, zdobyć inne kwalifikacje i umiejętności. I myślę, że na początku będzie to praca w jakimś centrum logistycznym a później będę dążyła do tej firmy transportowej, bo to jest taki mój cel nadrzędny – mówi Julia.

Pewni swoich umiejętności

– Młodzież zdaje sobie z tego sprawę, że wychodząc z technikum mają umiejętności praktyczne i taką wiedzę typowo zawodową. Ta wiedza teoretyczna i praktyczna, którą oni mają tu przez te lata jest ogromna. – zapewnia Pani Mariola Wasilewska. – Tak naprawdę idąc na studnia logistyczne po technikum będzie im dużo łatwiej niż całkowite „przekwalifikowanie się”. Oni tą wiedzę tylko rozwijają na studiach.

Logistyk – zawód przyszłości

Nasi rozmówcy zapewniają, iż wybór technikum logistycznego, jako ścieżki kariery jest bardzo dobrym wyborem.
Na pewno jest to zawód bardzo perspektywiczny. Możemy pracować w wielu miejscach w Polsce, czy w Europie. – mówi Pan Chapiński, który wspomina, iż także u nas w regionie w wielu firmach logistycy mogą znaleźć pracę w zawodzie.
Cała branża bardzo prężnie się rozwija. Transport międzynarodowy, krajowy, produkcja, … Jest to też dochodowy kierunek, bo pracownicy w tej branży zarabiają odpowiednio. Uważam, że tu każdy dla siebie coś znajdzie po tym kierunku, czy będzie chciał pracować w transporcie, magazynie, czy zrobi w szkole dodatkowe uprawnienia, … – dodaje Pani Joanna Domagała.

Więcej o ofercie i Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich znajdziecie na stronie internetowej szkoły https://zsetrakowice.pl/ lub pod numerem telefonu szkoły 075 782 43 63.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here