Wieża widokowa na szczycie góry Zawodna

1
2988

Zawodna to szczyt Pogórza Kaczawskiego, jeden z najwyższych w zachodniej części Pogórza Złotoryjskiego. Wzniesienie o wysokości 445 m n.p.m. położone jest w sąsiedztwie wsi Gozdno. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się wspaniała panorama na całą okolicę.

 

Gozdno koło Świerzawy

Gozdno to niewielka wieś położona w południowo- zachodniej części Pogórza Złotoryjskiego, przy drodze Świerzawa – Wilków. W dokumentach Gozdno pojawia się dopiero po wojnie 30-letniej. Wieś była posiadłością von Zedlitów. Istniał tu dwór ze szkołą ewangelicką, a także restauracja leśna – dziś budynek mieszkalny, na starych widokówkach przedstawiany na tle wzgórza Zawodna. Przy szlaku w miejscowości Gozdno napotykamy na bardzo stare pomnikowe lipy i buki. Tuż obok po prawej stronie widnieją pozostałości dawnego dworu (późniejszego PRG-u).

Wzgórze Zawodna

Zawodna oddalona jest zaledwie ok. 3,5 km. od Świerzawy i około 30 kilometrów od Lwówka Śląskiego. Dziś to atrakcyjny punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na przepiękną okolicę Kaczawy, oddalone wierzchołki Grzbietu Północnego Gór Kaczawskich – Okole, symbol Pogórza Kaczawskiego -Ostrzycę Proboszczowicką, Grodziec, Wilczą Górę, kamieniołom Bazaltu- Łysankę oraz wojcieszowskie wzgórza Gór Kaczawskich.

Jak dojechać?

Dojazd samochodem z miejscowości Gozdno. Wjazd w szutrową drogę vis a vis przystanku autobusowego. Przed lasem znajduje się niewielki parking, gdzie można zostać auto. Dalej przez ok. 800 metrów udajemy się pieszo. Podejście jest łagodne a szlak jest szeroki.

Wieża widokowa

W 2018 roku na szczycie wzgórza wybudowano drewnianą wieżę widokową. Wieża ma wysokość 20 m, a platforma widokowa znajduje się na wysokości 16 m. Na szczyt wieży prowadzą szerokie schody. Na platformie widokowej znajduje się miejsce do odpoczynku, jest tam stół i ławy. Mimo, iż konstrukcja jest bardzo solidna, to na szczycie czuć jak wieża „pracuje”. Daje to dodatkowy dreszczyk emocji.

Szlaki turystyczne Gozdno, Zawodna

W pobliżu wzgórza przebiega żółty, pieszy turystyczny szlak Wygasłych Wulkanów oraz czerwony, rowerowy Szlak Agatowy, prowadzący ze Świerzawy przez Gozdno i dalej w kierunku Biegoszczowa.

Geody agatów

Okoliczne tereny znane są z występowania materiałów. W zalegającej na zboczach wzgórz zwietrzelinie, można znaleźć geody agatów. Niekiedy mają one w środku druzy kryształu kwarcu. W pobliżu wzgórza znajdują się tereny gdzie można spróbować własnych sił w ich poszukiwaniu. Największa ze znalezionych w okolicy Gozdna geod miała ponad 70 centymetrów średnicy.

obejrzyj krótkie wideo i zobacz, jak wygląda wieża widokowa na wzgórzu Zawodna

Zdjęcia wieża widokowa Zawodna, Gozdno


Świeradów- Zdrój: Największa w Polsce ścieżka w chmurach

Ścieżka w koronach drzew – Karkonosze, Czechy, Janské Lázně

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here