Zakrętu Śmierci nie będzie. Będzie wieża widokowa

7
2985
zakręt śmierci dw 358 Szklarska Poręba Świeradów- Zdrój

„Zakrętu Śmierci nie będzie!! Będzie wieża widokowa!! To brzmi tak nieprawdopodobnie, jak próba wysadzenie kilka lat temu mostu w Pilchowicach. A jednak do prawda.” – przyznał to wczoraj w mediach społecznościowych portal „discover Silesia”.

 

Sporo osób zastanawiało się, dlaczego drogowcy przystępując do remontu drogi wojewódzkiej ze Szklarskiej Poręby w kierunku Świeradowa- Zdroju prace zakończyli przed Zakrętem Śmierci, na którym nawierzchnia też nie jest już w idealnym stanie. Jak się okazuje drogowcy mają ku temu powody.

Już w październiku 2020 roku na stronach Lwówecki.info pisaliśmy o planach istotnych zmian w obrębie Zakrętu Śmierci. Wówczas wspominaliśmy, iż Zakręt Śmierci położony jest w obrębie dwóch gmin: Szklarska Poręba i Stara Kamienica. I obie gminy przystąpiły do uchwalania nowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, które miały umożliwić realizację inwestycji wieży widokowej wraz z zagospodarowaniem towarzyszącym (usługi i parking) a także korektę układu drogowego tj. drogi wojewódzkiej nr 358.

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei chce bowiem wyłączyć z ruchu kołowego Zakręt Śmierci i urządzić tu turystyczny deptak. Inwestycja drogowa dotyczy ok. 800-metrowego odcinka drogi nr 358, który obecnie w ocenie DSDiK nie spełnia parametrów technicznych rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

„Aby zlikwidować odcinek o ponadnormatywnym łuku, trzeba drogę poprowadzić w nowym przebiegu. Inaczej będzie nie możliwe spełnienie współczesnych wymagań technicznych dla drogi publicznej. Inwestor szacuje, że po realizacji planowanego zadania trasa skróci się o ok. 400 m.”

W dniu wczorajszym w mediach społecznościowych portal „discover Silesia” potwierdził nasze wcześniejsze doniesienia. „Doszła do nas informacja, że jest już przygotowywana dokumentacja “cofnięcia” zakrętu i w miejscu dzisiejszej drogi z pięknym widokiem na Karkonosze ma powstać wieża widokowa jako kolejna “atrakcja” naszego regionu.”.

Z uwagi na plany przebudowy drogi wojewódzkiej w obrębie Zakrętu Śmierci drogowcy przystępując do remontu drogi ze Szklarskiej Poręby w kierunku Świeradowa- Zdroju najwyraźniej doszli już do wniosku, iż nie warto inwestować w drogę, którą w niedługim czasie przebudują na deptak.

Dziś przebudowa drogi i likwidacja Zakrętu Śmierci to jeszcze plany, ale zapewne już wkrótce drogowcy ogłoszą przetarg, wycięte zostaną drzewa i powstanie „skrót”, a w dalszym etapie sam zakręt przebudowany zostanie na turystyczny deptak. Wówczas będzie można też wejść z budową wieży widokowej, która w to wyjątkowe miejsce, z którego roztaczają się przepiękne widoki przyciągnie jeszcze więcej turystów.

7 KOMENTARZE

  1. No oczywiście , najlepiej polikwidować ,po zacierać ślady historii, puścić w zapomnienie. W zamian pieprzona betonoza i piękne widoki na niszczenie wszystkiego do około.☹☹☹

  2. Brawo jestem za tam są widoki bajeczne tylko u nas zacofanie a w Austri Szwajcari tunele by zmniejszyć trasę i poprawić bezpieczeństwo i też mają trasy widokowe

  3. Jak ktos jest dębilem samochodowym i nie przestrzega przepisów albo jeżdzi złomem to niech siedzi w domu. Jak ktoś jest dębilem telefonicznym i wszędzie chodzi zapatrzony w smartfona a na zakręcie robi sobie jakieś chore selfie …. ręce opadają. Tysiące takich i trudniejszych zakrętów jest na świecie np. Fuerte, Kreta, Chorwacja i jest ok. a w Polsce jest problem.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here