Echa budowy przelewu ścieków do Kwisy

5
978
zdjęcie poglądowe

Sporo kontrowersji budzi planowane wykonanie przelewu burzowego wraz z wylotem ścieków burzowych do rzeki Kwisy z przepompowni ścieków ogólnospławnych przy ul. Bocznej w Świeradowie-Zdroju.

 

Nasi stali czytelnicy zapewne pamiętają, ile to razy pialiśmy o problemach uzdrowiska z kanalizacją, o tym, jak podczas większych opadów deszczu w mieście wybijały studzienki kanalizacyjne a ulicami płynęły fekalia, resztki papieru toaletowego… Sytuacja początkowo miała miejsce na jednej z głównych ulic wjazdowych do miasta – ulicy 11 Listopada. Turyści z pewnością niejednokrotnie przecierali oczy ze zdziwienia widząc takie obrazki w uzdrowisku. W ostatnim czasie władze Świeradowa- Zdroju przeprowadziły drobną inwestycję, dzięki której na 11- Listopada studzienki już nie wybijają. Problem przeniósł się na ulicę Boczną. I tu burmistrz Marciniak znalazł sposób na to, by na ulicy nie było ścieków. Za blisko 100 tysięcy złotych wykonany zostanie przelew, który ścieki skieruje wprost do rzeki Kwisy.

O rozstrzygnięci przetargu na to zadanie poinformował nas wczoraj świeradowski radny pan Mateusz Szumlas, którzy przypominał, iż problem był dyskutowany i on był i nadal jest jego przeciwnikiem, jednak większość radnych poparła zmiany w budżecie i przekazanie środków na tę inwestycję.

Niebawem nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą i rozpoczną się prace. Problem wybijania studzienek kanalizacyjnych skończy się na ul. Bocznej, ale nie oznacza, iż, zniknie całkowicie. Teraz ścieki będą bezpośrednio przelewem wpływać do Kwisy.” – zauważa pan radny Szumlas, który z niepokojem patrzy na stan środowiska, jakość wody w rzece i wspomina nam, iż już podczas budowy sieci, bodajże w 2018 roku, toczyła się w przestrzeni publicznej dyskusja i wiele osób zwracało uwagę, że na ulicy Bocznej trzeba dać rury o większym przekroju. Nie posłuchano jednak tych głosów.

Po naszym wczorajszym materiale o tej budzącej sporo kontrowersji inwestycji napisał do nas pan Adam, który przedstawia się jako mieszkaniec Pogórza Izerskiego. W trosce o wspólne dobro, jakim jest Rzeka Kwisa skierował on do burmistrza Świeradowa- Zdroju wniosek z prośbą o:

 1. Wyjaśnienie, czy i dlaczego ścieki trafiają i mają trafiać do rzeki.
 2. Udostępnienie treści decyzji władz Świeradowa o podjęciu decyzji o wykonaniu kanału odprowadzającego deszczówkę wraz z fekaliami do rzeki.
 3. Udostępnienie treści dokumentu organu właściwego ws. pozwoleń wodnoprawnych, które wydały zgodę na realizację tego projektu.
 4. Informację: jaka część miejskich ścieków trafia bezpośrednio do rzeki?
 5. Informację: ile razy dokonywano awaryjnego zrzutu nieoczyszczonych ścieków do rzeki w latach 2019, 2020, 2021 ?
 6. Informację: w jaki sposób podejmowana, konsultowana i zatwierdzana jest każdorazowo decyzja o zrzucie ścieków – jak przebiega procedura?
 7. Informację: ile osób zatrudnionych jest w miejskiej oczyszczalni ścieków w Świeradowie?
 8. Informację: ilu z etatowych pracowników oczyszczalni ścieków posiada kierunkowe techniczne wykształcenie wyższe?

Wniosek został przesłany także do wiadomości: Redakcja Lwowecki.info, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu Delegatura Jelenia Góra, Burmistrz Mirska, Burmistrz Gryfowa, Burmistrz Leśnej, Burmistrz Lubania, Burmistrz Nowogrodźca, Wójt Gm. Osiecznica.

Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź burmistrza Świeradowa- Zdroju i zastanawiamy się czy pan Roland Marciniak podpisze umowę z wykonawcą przelewu, czy jeszcze raz przemyśli sprawę.

czytaj koniecznie:

5 KOMENTARZE

 1. Ktoś zrobił bubla wiedząc że będą powstawać hotele, to niech się teraz w tych ściekach kąpię a nie zalewa rzekę poniżej.
  Może pozew właścicieli ośrodków nad zb złotnickim obudzi
  A może pismo o odebranie statusu zdroju bo skoro ktoś reklamuje się kąpielami leczniczymi to niech w tym gównie je reklamuje a nie niszczy rzekę i jezioro.

 2. Dzis mamy niedzielę…Kwisa w Gryfowie ma zapach ścieków…ryb nie widać w rzece jak nigdy wcześniej. Rzeka kwitnie, jezioro także teraz mniej bo chłodniej …mimo wszystko winne są AZOTANY. Każdy wie że kanalizacja w naszym kurorcie jest niewydolna i ścieki wpływają do burzowej kanalizacji. Budują kolejne hotele i nikt nic nie robi ? A gdzie władze sąsiednich gmin !!! NIE MOŻE TAK BYĆ !!!

 3. Że też radni swieradowa podpisali się pod tym? Przecież to rozbój w biały dzień. Ludzie zobaczcie kogo wybraliście, gospodarka rabunkowa. Nabijacie kasę deweloperom, a sami zginiecie w gów….ach. Ronald zapisze się w historii naszego miasta…..jak je systematyczniej niszczył i upadlał nas mieszkańców. Jak to możliwe, że wydaje się zgody na budowę kolejnych domów wypoczynkowych i apartamentowców. Bez urazy, ale to kolejne wanny, brodziki, baseny, toalety itd… co z czysta wodą dla miasta i co ze ściekami. To szyte grubymi nićmi…..

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here