Reakcja ZNP w Lwówku Śląskim na atak hejterski na nauczycieli

51
12818

Poniżej przedstawiamy pismo wystosowane przez Teresę Wachal Prezes Oddziału ZNP w Lwówku Śląskim do Sławomira Broniarza Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego we Lwówku Śląskim
ul. Jana Pawła II 19 59-600 Lwówek Śląski

Sz. Pan Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

W imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Lwówku Śląskim chcemy wyrazić nasze zaniepokojenie ujawnionymi w ostatnich dniach informacjami o jakoby zaplanowanych przez przedstawicieli władz RP atakach hejterskich na nauczycieli, którzy w 2019 roku przystąpili do wielodniowego strajku, w ramach legalnie toczącego się sporu zbiorowego, przebiegającego według procedur określonych w prawie i przy dochowaniu wszelkich wymagań organizacyjnych.

Uważamy, że w interesie społecznym jest jak najszybsze zbadanie tej bulwersującej sprawy.

Dlatego w pełni popieramy wniosek Związku Nauczycielstwa Polskiego o wszczęcie przez Prokuraturę RP postępowania wyjaśniającego prawdziwość przedstawionych w mediach informacji.

My związkowcy nie zgadzamy się z hejtowaniem pracowników oświaty podczas legalnego strajku, a szukanie “haków” na Prezesa Związku Sławomira Broniarza jest jawnym złamaniem podstawowych zasad dialogu społecznego. Walczyliśmy w obronie interesów pracowniczych nauczycieli oraz pracowników oświaty niebędących nauczycielami. Walczyliśmy głównie o naszą godność, godność zawodu nauczyciela. Przez ten rząd zostaliśmy poniżeni, pozbawieni naszych podstawowych praw pracowniczych.

Demokratycznie wybrany rząd nie powinien niszczyć swoich wyborców, tylko wspomagać, rozmawiać, szukać rozwiązań i zaproponować współpracę.

Rząd, który atakuje i hejtuje swoich nauczycieli, tak naprawdę nie dba o przyszłość swojego kraju.

Nie zgadzamy się z działaniami rządu deprymującym zawód nauczyciela i pracownika oświaty, a atak na Sławomira Broniarza jest atakiem na cały związek zawodowy na nauczycieli i całe środowisko oświatowe.

Z poważaniem Prezes Oddziału ZNP w Lwówku Śląskim
Teresa Wachal

51 KOMENTARZE

 1. Szkoda, że Związek Nauczycielstwa Polskiego we Lwówku Śląskim nie zauważył, że strajkujący nauczyciele mimo obietnic Pana Broniarza nie otrzymali jakiejkolwiek rekompensaty za udział w strajku (małżeństwa nauczycielskie dochód 0 zł,-! za czas strajku).

 2. Afer hejterskich i innych jest tak wiele , że drodzy nauczyciele obecna władza nie przyczyni się do wyjaśniania właśnie Waszej. Wyjaśnianie takich afer nie jest w kręgu zainteresowania tej “władzy”. W każdej chlewni najważniejsze jest koryto bo tam się tuczy świnie. Ważne, że znów wygraliśmy w Turowie i nikt nam nie będzie mówił, że mamy coś zapłacić nawet jak już zapłaciliśmy. Już wygraliśmy 27 do 1. Ot i sukces rządu pisowskiego.

  • No tak, jak mogą mówić w imieniu nauczycieli, że nie powinno się hejtować nauczycieli… Rozumiem, że nie każdy jest w związku, ale mówienie o godnych placach i szacunku dla zawodu, to chyba dość uniwersalne wartości

  • To się nie przyklejaj do tego co związki również dla ciebie wynegocjowały już wiele razy. Już dawno byś pracował za miskę ryżu jak w Korei Północnej, gdyby nie znp i solidarność. Nikomu w rządzie nie zależy na pedagogach. Nie widzisz tego?

 3. Oj nauczyciele, nauczyciele jak bardzo wy jesteście rozpolitykowani a pojęcia o tym nie macie. Większość z was to czerwone pająki, to wstrętne. Kiedyś gdy chodziłem do lwóweckiego LO żaden z nauczycieli nie obnażał się ze swych poglądów politycznych, przez co my uczniowie mogliśmy ocenić świat w którym żyjemy bez narzucania jedynie słusznych poglądów. Nie rozumiem więc dlaczego chcecie by młodzież wychowywać w nienawiści do obecnego rządu. Już zarabiacie 2 razy więcej niż za rządów PO PSL a buntujecie się tylko dlatego że chcecie podchlebic się broniarzowi. Oj jacy jesteście mali. Wielu z was i z tobą Tereska jest absolwentem lwóweckiego LO więc bierzcie wzory z naszych pedagogów i zacznijcie dzieciom przekazywać wiedzę a nie nienawiść do demokratycznie wybranej władzy. Broniarza nie brońcie on sobie świetnie radzi, zobaczcie ile on zarabia a ile za te pieniądze dla was zrobił.

  • Kolejny wielbiciel Danusi Holeckiej, który łyka propagandę tvp i który nie ma zielonego pojęcia o realiach… Który zobaczył wykresik, na którym kwotowo pensje nauczycieli (jak i wszystkich innych pracowników) rosną, ale już nie wpadnie na to, że warto by te wzrosty do czegoś odnieść. I który nie ma pojęcia o tym, że pensje belfrów maleją w porównaniu do minimalnej pensji oraz średniej krajowej w zastraszającym tempie. Może zamiast używać jakichś archaicznych inwektyw w stylu “czerwonych pająków” w odniesieniu do pracujących nauczycieli (weź się człowieku zastanów: ile lat mają aktualni czynni zawodowo belfrzy i zestaw to z datą upadku komunizmu w Polsce – i może ci wyjdzie (jeśli potrafisz liczyć) czy masz szansę spotkać komunistę w tym towarzystwie…?) – warto byłoby choć troszkę się wysilić i znaleźć porównanie płacy nauczyciela vs płaca minimalna i średnia krajowa???? Bo wiesz mistrzu ekonomii, że jeszcze w 2010 r. nauczyciel zarabiał 212 proc. wynagrodzenia minimalnego, teraz jest to jedyne 155 proc? Wg ciebie to zmiana podnosząca prestiż tego zawodu??? Wg ciebie ten spadek to wzrost???? Brawo Ty! Łykaj dalej propagandę, łykaj…

  • Jakby w zwiazkach było 80% nauczycieli a nie tyle co dziś to by się z wami liczyli jak z górnikami. Rząd chce was nauczyciele zdegradować finansowo i moralnie. Walczcie o swoje! Tylko się zjednoczcie i mówcie jednym głosem! Zwróćcie uwagę że minister nie jest waszym stronnikiem.

 4. Racja. Z nauczycielami władza się nie liczy. Mają smutne wspomnienia z lat szkolnych., a miast do roboty poszli w politykę. Nią poszli dla pieniędzy ale po pieniądze i władzę. Z nauczycielami nie liczą się tylko z górnikami do których dopłacają. Im głupszy naród tym łatwiej się nim kieruję. To po couczyc się z nauczycielami. Tragedia.

 5. czarneq to pierwszy minister edukacji który kieruje się TYLKO I WYŁĄCZNIE swoją karierą. Chęć przypodobania się małemu w nadziei na wskoczenie kiedyś na fotel premiera przesłania mu rzeczywistość. Puści was w dziurawych skarpetach wasz minister, przykro mi. miał dbać o kaganek, a nakłada kaganiec!

 6. Smutne że Polski
  nauczyciel musi walczyć
  o swoje prawa.Tak poniższy jest przez Polski rząd.To moją babcia
  w czasie wojny za nauczanie została
  wywieziony na roboty
  przymusowe do Niemiec.
  Polak Polaka nie umie
  szanować.

 7. Do Czytelnik: Bardzo wąski tok rozumowania Pan ma. Gdyby inna partia rządziła i serwowała takie pomysły, jakie obecnie odbywają się, to też byłby sprzeciw nauczycieli. Najlepiej byłoby pewnie dla Pana, żeby nauczyciele poglądów w żadnym temacie nie posiadali, a broń Boże wypowiadali się na konkretne tematy. Nienawiści, jak Pan to określił, uczą się zazwyczaj w domu, bo mają na to przyzwolenie, bo rodzice głośno wypowiadają swoje zdanie. W domach młodzież tym nasiąka. A co do zarobków nauczycieli, to nie wiem jakie ma Pan o nich wyobrażenie. Panie sprzątaczki, absolutnie nie umniejszam temu zawodowi, zarabiają niejednokrotnie więcej od wielu nauczycieli. Zatem wielu nauczycieli nie zarabia minimalnej.

  • A może nienawiści i wulgaryzmów uczy lempartowa i ten w czerwonych gaciach ?.
   Kiedyś w szkole mieliśmy szacunek do nauczycieli i odwrotnie.
   Teraz świat stanął na głowie i nastąpiło odwrócenie pojęć.
   Zło i wulgaryzmy nazywa się teraz ” dobrem”.
   Dzieci i młodzież widzą to w tv czerpiąc wzorce z próżnych celebrytów i polityków pożal się Boże.

 8. ZNP niech opowie o zwolnieniach w szkole nauczycieli o ochronce dla wybranych. Ilu obroniło przed zwolnieniami w powiecie? Czy członkowie zarządów związków są chronieni czy zwalnia się ich tak samo jak zwykłego nauczyciela? Szczerze proszę. Niech ZNP opowie ilu nauczycieli strajkowało w powiecie lwóweckim tracąc część pensji a co dostali za dni strajku członkowie związków? Strajkowałam i już nigdy nie będę.

 9. W strajku brali udział nie tylko członkowie ZNP ale wszyscy pracownicy szkoły. Wszyscy wiedzieli ,żę za dni strajku nie dostaną zapłaty. Nauczyciele to nie górnicy i nie wyszli z kilofami i palącymi oponami.

 10. Czy szanowni komentujący przeczytali ze zrozumieniem, co napisała wieloletnia szefowa ZNP w Lwówku Śląskim?
  “W imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Lwówku Śląskim chcemy wyrazić nasze zaniepokojenie ujawnionymi w ostatnich dniach informacjami o JAKOBY ZAPLANOWANYCH przez przedstawicieli władz RP atakach hejterskich na nauczycieli, którzy w 2019 roku przystąpili do wielodniowego strajku”. Rząd RP JAKOBY ZAPLANOWAŁ ataki hejterskie na nauczycieli, którzy 3 lata temu strajkowali. Czy ich w tym ZNP zupełnie powaliło? Nie mają nic innego do roboty, tylko zajmować sie tym, że ktoś coś JAKOBY ZAPLANOWAŁ? Ja równie dobrze mogę napisać, iż zostały ostatnio ujawnione informacje, że pani Wachal JAKOBY ZAPLANOWAŁA zamach stanu w Lwówku Śląskim i chce przejąć władzę. Ma to taki sam sens. A pomysł, by napisać, że Związek Nauczycielstwa Polskiego w Lwówku Śląski popiera wniosek Związku Nauczycielstwa Polskiego? Perełka bareizmu. Kaczyński chyba sobie wymodlił tak nieudolną opozycję.

  • Jeżeli rzeczywiście obecna władza próbuje hejtować w jakikolwiek sposób nauczycieli to mnie jako nauczyciela i związkowca ma prawo to interesować. Może skoro tyle masz do powiedzenia w cudzych sprawach (bo nie wiadomo z jakiej branży taki błyskotliwy komentator) to się przedstaw i powiedz otwarcie jaki z ciebie opozycjonista? Czy kiedykolwiek o cokolwiek walczyłeś? Skoro chcesz rozliczać wieloletnich związkowców I co wywalczyłeś? Nieudolny i tchórzliwy to jest twój komentarz.

  • Kiedy były ostatnie wybory na szefa ZNP w Lwówku? Kto tam głosuje? Jakimi rzeczami się ZNP zajmuje? Co konkretnego zrobiono dla tutejszych nauczycieli od czasu likwidacji gimnazjów? To chciałbym wiedzieć a nie o piśmie dot jakiegoś hejtu. Dowiem się czym zajmuje się ZNP przez cały rok na konkretnych przykładach? Żadnych ogólników

 11. Sytuacja nauczycieli faktycznie zmienia się na minus ale tylko dlatego,że zmienia się wizerunek nauczyciela. Jako przykład taki z życia i obserwacji podam – nauczycielka w przedszkolu paznokcie 2 cm, w czasie zajęć szpilki i spódnica ledwie zakrywająca pupę. Pytam jak taka osoba schyli się do maleństwa, jak pokaże sposób wykonania ćwiczenia . Dodam nauczycielka promowana przez prezesa ZNP. Inny przykład – nauczyciel na zwolnieniach , urlopach dla poratowania zdrowia to kolejny wspierany przez ZNP. Ostatnie pytanie – gdzie prawdziwi z pasją nauczyciele ?

 12. Najlepszym działaczem związkowym był Pan G. z Jeleniej Góry. Zebrał w okolicy trzy grupy po 150 osób. Najwięcej nauczycieli należało wtedy do związku górników . Dla siebie Pan G. stworzył za to trzy etaty i żył jak król. Władze bały się Pana G. bo miał ,, wykute” prawo i wiedział jak szachować.

 13. do Qaz Podpowiem jedną z możliwości interpretacji pisma pani Wachal- odniosła się ona do rzekomych maili pana Dworczyka, w których była mowa o hejterskich zamiarach. Zdaje się nawet, że użyto w nich słowa – upokorzenie. Była to dość szokująca informacja. Rozpisywała się o tych mailach prasa. Proszę poszukać. Czasami definiujemy się , jeśli tylko WPADNIEMY na pomysł, czy też ZAPLANUJEMY.

 14. Powiem jedno, skłóconym narodem lepiej się steruję.
  Weźmy źdzbło trawy, rozerwiesz je łatwo.
  Teraz weźmy kilkadziesiąt i rozerwijmy je ile teraz trzeba się wysilić.
  Czego nauczyciele jeszcze nie rozumiecie?
  Sory za banalny przykład , ale nieraz trzeba,, łopatologicznie,,.
  Wiem jedno macie zbyt wywalone EGO, ważniejsze jest dla was własne ja niż dobro całej waszej grupy zawodowej.
  Czego wy chcecie uczyć innych, sami się szkalujac.
  Pani Teresa Wąchał usilnie stara się,, wtoczyć kamień pod górę,, ale prawie sama to raczej syzyfowe prace

 15. Robi się coraz zabawniej. RZEKOME maile Dworczyka, w których jest mowa o JAKOBY ZAPLANOWANYCH hejterskich ZAMIARACH.
  A tak swoją drogą, czy informacja, że prezes ZNP Broniarz w 1999 roku był przeciwny powstaniu gimnazjów, a 20 lat później przeciwny ich likwidacji to już hejt? Dla kolegi pytam?

 16. Nauczyciele autorytety? Nauczyciel historii antyszczepionkowiec, żona polonistka również. Żonę dopadł covid, ona izolacja on kwarantanna. Przez cały czas kwarantanny ani razu nie połączył się z uczniami. Potem zachorował on. Ferie są jest zdrowiutki. Po feriach jedzie z grupą uczniów na narty jako opiekun. Może Pan Broniarz wpłynie na te ,,autorytety,,.

 17. Mauczycieke, walczcie przede wszystkim o likwidację karty nauczyciela. Dokumentu, który powstał w 1981 roku, aby uzyskać poparcie tej grupy zawodowej do wprowadzenia stany wojennego. I udał się ten manewr ówczesnej władzy. Karta nauczyciela wprowadziła ,,urawniłowkę,,. Cz dobry nauczyciel, czy beznadziejny im się NALEŻY

 18. Do Rodzic, a ty nie jesteś autorytetem dla własnego dziecka? Jak tak nie jest to trochę mi szkoda twojego dziecka, że musi szukać autorytetu gdzie indziej niż w domu.

 19. Piszy, mam rozumieć że nauczyciel nie powinien/nie musi być autorytetem?
  Czyli rodzic i uczeń powinien wiedzieć, że w szkole w której dziecko przebywa około 1/4 doby pracują ludzie przypadkowi, słabo wykształceni i bez autorytetu. Mam nadzieję, że nie jesteś nauczycielem.

 20. Nauczyciele w większości są odzwierciedleniem społeczeństwa i społeczeństwo jest odzwierciedleniem nauczycieli, autorytety w szkołach występują sporadycznie. Nauczyciele są poróżnieni co jest celowym działaniem, nauczyciele dziś już nie mogą przekazywać Pasji do przedmiotu, nauczyciel musi realizować program.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here