Pierwszy mandat powyżej tysiąca złotych wypisali lwóweccy policjanci

9
2451

Po zmianie przepisów wzrosły stawki mandatów. Lwóweccy policjanci już 3 stycznia wypisali mandat w wysokości 1.100 złotych. Nałożyli także już 800 złotowy mandat za przekroczenie prędkości.

 

Obecnie maksymalny mandat za wykroczenie wynosi 5 tysięcy złotych, dotychczas było to 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sąd będzie mógł wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych, dotychczasowa granica grzywny wynosiła 5 tysięcy złotych. Nowe przepisy wprowadzą także mandaty dla recydywistów. Kierowca, który w przeciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie, otrzyma dwukrotnie wyższą karę.

Jak przypomina lwówecka policja wzrosły też minimalne grzywny za niektóre wykroczenia. Na przykład mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h kierowca zapłaci co najmniej 800 zł, a dalej – o 41-50 km/h – 1000 zł; o 51-60 km/h – 1500 zł; o 61-70 km/h – 2000 zł; o 71 km/h i więcej – 2500 zł. Kwoty te wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy. W takim wypadku np. za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej kierowca zapłaci 5000 zł.

Według nowego taryfikatora mandat za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem wynosi 500 zł. Tyle samo kosztowało będzie przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu lub środka odurzającego na rowerze, motorowerze lub motocyklu poza wózkiem bocznym.

Wzrosły także mandaty za wykroczenia skierowane przeciwko bezpieczeństwu pieszych. Na przykład za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat w wysokości 1500 zł. Taki sam mandat będzie groził kierującemu pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną i nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Z kolei 1500 zł zapłaci również kierujący, który wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem. Mandat taki będzie groził również za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Kwoty mandatów za naruszenia zagrażające pieszym wzrosną do 3000 zł, jeśli zostaną popełnione w warunkach recydywy.

Warto wskazać, że obecnie mandat za spowodowanie kolizji drogowej wynosi minimum 1000 złotych, a gdy następstwem kolizji jest naruszenie czynności narządów ciała lub rozstrój zdrowia, minimalna kwota mandatu to 1500 złotych. Na baczności niech się mają także rowerzyści – za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu grozi mandat w wysokości 1000 złotych, a w stanie nietrzeźwości aż 2500 złotych.

W pierwszych dniach nowego roku lwóweccy policjanci wystawili już mandat w kwocie powyżej tysiąca złotych, ten dokładnie wartości 1100 złotych otrzymał kierujący, który doprowadził do kolizji drogowej w gminie Mirsk. Natomiast mandatem w kwocie 800 złotych został ukarany kierujący, który przekroczył dopuszczalna prędkość o ponad 30 km/h.

sprawdź: Nowy taryfikator mandatów – 2022

9 KOMENTARZE

  1. Nowy rok,nowe wyzwania! Kilka zdań tylko na początek jak upokarzano dyktatorów w XXI wieku.Mu’ammar KADAFI- wydawało się,że człowiek żelazny dosłownie i w przenośni,którego rdza się nie ima i nigdy nie chwyci i który na koniec żywota spocznie w piramidzie większej jeszcze niż te w Egipcie przez jego poddanych wybudowanej a jak skończył? Upokorzono go na oczach całego świata wyciągając go z niewielkiego kanału pod drogą i to za włosy i to przez zwykłego,prostego beduina! Saddam HUSAJN- jeszcze większy tyran,który przed każdym śniadaniem musiał swemu jakiemuś niewiernemu rodakowi strzelić z pistoletu w skroń a jak skończył? Wyciągano go na oczach całego świata z nory chyba przez siebie wykopanej i upokorzono przed kamerami szukając w jego włosach przez prawie pół godziny wszy! Czesław KISZCZAK podobno jeszcze lepszy od Jaruzelskiego więcej godzin w roku spędzał w sądach niż przy telewizorze w swoim domu. Gdy już zaczął robić opory przed sądami ze zwolnieniami lekarskimi,że schorowany i nie może to przed sąd na oczach całej Polski przyniesiono go na noszach przykrytego kocem,nie na wózku inwalidzkim a na noszach-straszne upokorzenie! Teraz już tylko życzenia na Nowy Rok. Pani burmistrz Marioli Szczęsnej na którą głosowałem (???),życzę aby nie brała przykładu z inwigilacji sposobem “na Pegasusa” jak to czynią z nami NASI WODZOWIE i żeby w tym roku uświadomiła sobie,że IP czytelników to rzecz święta! Redakcji nfo .Lwówek życzę wytrwania i za wszelką cenę nie przyjęcia propozycji Obajtka! No i na koniec życzę długiego,bardzo długiego życia dla naszego przywódcy Jarosława Kaczyńskiego bo jak już przyjdzie czas naprawy Rzeczpospolitej to bardzo będzie potrzebny.

  2. A wiec tak mandaty mandatami to ile za maseczke brak u Policjanta jest w munduze na sluzbie a w Lidlu po Buleczke i cos slodkiego idzie ? Mysle 2x 3000zl bo stoja patrza jak tos wychodzi by spisac i miec na punkty zaliczone.Ps.To moj Pies chodzi bezaseczki i nawet nie zaszczeka a panowie w mundurkach azczekaja

  3. Witam z samego rana wszystkich rodaków zadowolonych z Polskiego Ładu a już przede wszystkim z Polskiego Cudu Gospodarczego największego od czasów rozbiorów! Witam szczególnie tych rodaków co swoją kartką wyborczą spowodowali z wielkim uśmiechem na twarzy,że rządzą nami wybitni na skalę światową specjaliści od Polskiego Ładu! Nasz ukochany obecny premier powiedział,że Tusk to były premier BIEDY i ciepłej wody w kranie. I co nie ma racji? Ma też rację gdy mówił ,że postęp jest wtedy dopiero gdy rodacy będą zap********i za miskę ryżu.Szczera do bólu prawda i chyba to się zbliża za miesiąc dwa a najwyżej trzy i chyba wtedy już będzie ten Polski Cud Gospodarczy w/g strażnika polskiego złotego. A to,że wspólnoty w naszym mieście a i także mieszkańcy bloków opalanych gazem dostali kilkaset procent większe opłaty to wina opozycji totalnej,Tuska,Putina i Brukseli. A to,że nauczyciele także z nauczycielskiej Solidarności dostali pensje o kilkaset złotych mniejsze niż w grudniu to wina a jakże księgowych co to liczą i to powiedziała wybitna postać w osobie ministra Edukacji,który też zasłynął w ostatnich godzinach wpisem na Twitterze,że skoro lewactwo i postkomuniści wyją to znaczy,ze reforma działa dla dobra rodaków. Wyjątkowa elokwencja,wybitnego człowieka o nieposzlakowanej kulturze. A to,że kredyty tylko w jednym miesiącu zdrożały kilkaset złotych (na razie przy WIBORZE 2,30 a ma być 4,5) to absolutnie nie wina szefa Banku Centralnego a chyba totalnej opozycji,ze przeszkadzała w rządzeniu szczególnie w wolnych mediach. Powinniśmy być wyrozumiali jak za miesiąc zobaczymy rachunek za prąd a to już nie wina rządzących a jak wyżej przy cenach gazu. A inflacja? Jaka tam inflacja a jeżeli już jest to przecież to dobrodziejstwo budżetu. A to,że słychać,ze obniżono też policjantom i strażakom a najwięcej tej branży emerytom to krzyk rozpaczy opozycji totalnej. A dopiero zobaczą emeryci jak zaczną spływać emerytury w styczniu. A rolnicy,którym dochód wpada do kieszeni dopiero po wielu miesiącach i to po dobrej pogodzie powinni się pogodzić,ze przez Putina,Brukselę i Tuska nawozy zdrożały a jeszcze chyba to nie koniec o jakieś też kilkaset procent. Ważne w tym wszystkim,że wszystko się zazębia i nie ma zadowolonych no bo wtedy dopiero byłby krzyk.Tym sposobem pomału,pomalutku spełni się życzenie naszego obecnego premiera z tą symboliczną miską ryżu.Jeszcze troszeczkę a nastąpi ten ogłaszany Cud Gospodarczy największy od czasów rozbiorów. Nie wierzycie? Toż to dla dobra naszego kraju! A to,że tak będzie niech na koniec zacytuję wypowiedź pana prezydenta z Żagania-styczeń 2017 rok “…Rozwiązania, które wprowadzamy, są wprowadzane ku niezadowoleniu wielu elit, może niejasno artykułowanych, ale za to my jesteśmy atakowani. Chcę państwu powiedzieć jedno: ten program będzie zrealizowany z żelazną konsekwencją. I nie zostanie zatrzymany przez żaden jazgot i żadne demonstracje …”.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here