Prawda o zastawieniu wleńskiego zamku

0
932
Zamek Lenno Wleń © Lwówecki.info archiw

Burmistrz Artur Zych o zastawieniu „Baszty” nie zamierzał informować ani radnych, ani mieszkańców. Zmusił go do tego notariusz. – Gmina Wleń to nie pana prywatny folwark – komentował zachowanie burmistrza radny Wojciech Michoń. – Jeżeli pan burmistrz sobie nie radzi z rządzeniem, powinien zamienić fotel burmistrza na fotel bujany – mówił, odnośnie do zamieszania związanego z zastawieniem zamku radny Marek Dral.

 

W ubiegłym tygodniu mieszkańców Wlenia zelektryzowała informacja podana przez portale wleninfo.pl o kredycie zaciągniętym pod zastaw wleńskiego Zamku.

Jak przyznał burmistrz Artur Zych na piątkowej sesji rady miasta i gminy, w odpowiedzi na pytanie radnej Amelii Zygadło, wiedzę na ten temat posiadał, co najmniej od kilku tygodni. Jednak takiej informacji, mimo iż mieszkańcy Wlenia do wszelkich kwestii związanych z górującą nad miasteczkiem warownią podchodzą bardzo emocjonalnie, nie zamierzał przekazywać, ani przedyskutować z radą miasta. Dopiero, gdy kancelaria notarialna odmówiła założenia hipoteki bez stosownej uchwały, Artur Zych został zmuszony do zwołania sesji i ujawnienia informacji o konieczności zastawienia Zamku. Wywołało to oburzenie i konsternację części radnych.

To nie jest pana prywatny folwark, to jest gmina Wleń, to są mieszkańcy! Jeżeli Gminy nie będzie stać na spłacenie kredytu, to nie będziemy mieli zamku! Umowa jest już podpisana, pan oczekuję jedynie tego, żeby to przyklepać, a nie dyskutować na ten temat! Nie po to jest rada, żeby pan sam o wszystkim decydował! Pan się nie liczy z ludźmi! – mówił, zwracając się do burmistrza radny Wojciech Michoń.

Słów krytyki nie szczędził radny Marek Dral – Powinien się pan wstydzić słów, że zastawiłby pan zamek pod hipotekę, nawet gdyby rada o tym nie wiedziała. Jeżeli pan burmistrz sobie nie radzi z rządzeniem, powinien zamienić fotel burmistrza na fotel bujany.

Burmistrz całą sprawę bagatelizował, uznając ją jedynie za sprawę techniczną.

W głosowaniu czworo radnych sprzeciwiło się zastawieniu zamku, jako zabezpieczenia zaciągniętego przez gminę kredytu. Przeciw wnioskowi burmistrza głosowali pan Wojciech Michoń, pan Marek Dral, pani Amelia Żygadło oraz pani Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy pani Katarzyna Kotołowska.

To głosowanie świadczy o tym, że niektórzy radni podnoszą rękę tylko po to, żeby udobruchać burmistrza! Nie było w tej sprawie konsultacji! Potraktował nas nie tak, jak powinien, a wy dalej głosujecie za! – skomentował wynik głosowania radny Wojciech Michoń, wywołując oburzenie radnych tradycyjnie popierających burmistrza.

W trakcie dyskusji nad projektem uchwały radny Marek Dral zwrócił burmistrzowi uwagę na niewłaściwy zapis dotyczący założenia hipoteki, Z radnym zgodził się radca prawny, który zaproponował wykreślenie niejednoznacznego sformułowania. Jednak w przyjętej przez radę uchwale nadal znajduje się zakwestionowany przez pana Drala zapis. Jeżeli biuro notarialne dopatrzy się błędu, sesję i głosowanie trzeba będzie powtórzyć.

-/ autor: Andrzej Jaśkiewicz, wleninfo.pl/-

Postscriptum (Lwówecki.info)

Jeszcze w piątek, 5 czerwca Gmina Wleń opublikowała przyjętą uchwałę, w której §1 brzmiał: „Wyraża się zgodę na ustanowienie hipoteki umownej łącznej do kwoty 3.970.767,37 zł …”
W poniedziałek 8 czerwca opublikowana została uchwała, w której §1 brzmi: „Wyraża się zgodę na ustanowienie hipoteki umownej do kwoty 3.970.767,37 zł …”

więcej w materiale:

Klątwa zamku Lenno

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here