Klątwa zamku Lenno

3
1648

Piątego czerwca na stronie BIP gminy Wleń opublikowano uchwałę zawierającą nieprecyzyjny zapis. Siódmego czerwca portal wleninfo podał informację o możliwym błędzie w przyjętej przez Radę Miasta i Gminy Wleń uchwale. Już kolejnego dnia o godzinie 8:53 wcześniej opublikowany dokument został usunięty i zastąpiony kolejnym, z którego wykasowano sporne sformułowanie.

 

Zastawienie wleńskiego zamku wywołało ogromne zainteresowanie mediów, nie tylko regionalnych, ale również ogólnopolskich. O zaciągnięciu kredytu, którego zabezpieczeniem jest najstarszy murowany zamek w Polsce, pisała między innymi jeleniogórska Jelonka, Gazeta Wyborcza oraz Wirtualna Polska. Tymczasem w sprawie hipoteki pojawiły się kolejne kontrowersje tym razem natury prawnej.

Na sesji rady miasta Marek Dral zwrócił uwagę na jego zdaniem błędny zapis w uchwale dotyczący „hipoteki łącznej”. Radca prawny przyznał rację radnemu, uznając, iż z projektu złożonej przez Burmistrza uchwały należy wykreślić słowo „łącznej”. Dla laika nie ma to istotnego znaczenia, jednak dla udzielającego wielomilionowego kredytu banku różnica jest fundamentalna i mogłaby skutkować odmową udzielenia pożyczki.

Wydaje się, iż mimo jednoznacznej sugestii radcy prawnego, autor uchwały burmistrz Artur Zych stosownej autopoprawki nie zgłosił. Rada pracowała, więc nadal nad dokumentem z nieprecyzyjnym zapisem, przegłosowując go w brzmieniu zgłoszonym przez burmistrza.

Fakt ten zdaje się potwierdzać to, że jeszcze tego samego dnia, piątego czerwca na stronie BIP gminy Wleń opublikowano uchwałę zawierającą kontrowersyjny zapis. Siódmego czerwca portal wleninfo podał informację o możliwym błędzie w przyjętej przez Radę Miasta i Gminy Wleń uchwale. Już kolejnego dnia, ósmego czerwca o godzinie 8:53 dokument wcześniej opublikowany został usunięty i zastąpiony kolejnym, z którego wykasowano sporne sformułowanie.

Czy aby zmieniając w sposób istotny treść dokumentu, nie popełniono przestępstwa?

Dokument opublikowany kilkadziesiąt minut po sesji Rady Miasta i Gminy Wleń piątego czerwca mówi o hipotece łącznej.
Po opublikowaniu siódmego czerwca na portalu wleninfo informacji o błędzie w przyjętej uchwale, dokument został ze strony BIP urzędu we Wleniu usunięty. Na jego miejscu opublikowano uchwałę już bez słowa łączna.
Historia zmian publikacji kontrowersyjnej uchwały

 

 

Postscriptum (Lwówecki.info)

Wczoraj wieczorem radny Marek Dral zwrócił się do burmistrza i Pani Przewodniczącej o wskazanie w zapisie wideo fragmentu, w którym projektodawca wprowadza poprawkę w projekcie. Do chwili publikacji odpowiedzi jeszcze nie ma.

 

przeczytaj także:

Prawda o zastawieniu wleńskiego zamku

3 KOMENTARZE

  1. Czysto teoretycznie można ustanowić hipotekę umowną łączną ale trzeba przynajmniej 1 drugą księgę wieczystą podać, może to być np. jakiś inny budynek itd.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here