Czy w Świeradowie- Zdroju jest bezpiecznie?

10
1398
zdjęcie poglądowe - policyjna obstawa meczu w Świeradowie- Zdroju

Jest wiele czynników, które wpływają na poziom bezpieczeństwa w mieście, to miedzy innymi polityka społeczna, edukacja, infrastruktura, czy funkcjonowanie służb bezpieczeństwa – w tym przypadku głównie policji.

 

 

Świeradów- Zdrój to piękne i bogate w szereg atrakcji miasto, chętnie odwiedzane przez turystów z kraju i z zagranicy. Jednak Świeradów- Zdrój to także miasto, które boryka się pewnymi problemami, o których szczególnie w ostatnim czasie zrobiło się głośno.

Wśród tych bolączek warto wymienić ekscesy przy markecie, spożywanie tam alkoholu, bójki, kradzieże, czy wydawałoby się iż banalny, niemniej dla mieszkańców i otoczenia niezwykle uciążliwy problem z niewłaściwym parkowaniem samochodów. O problemach tych sporo się mówi, a jak jest naprawdę?

Pan Mateusz Szumlas Radny Rady Miejskiej Świeradów- Zdrój zwrócił się do Komendanta Powiatowego Policji w Lubaniu z prośbą o informację, na temat działań funkcjonariuszy na terenie uzdrowiska w ostatnich czterech miesiącach. Z otrzymanej przez niego od mł. insp. Marka Sroczyńskiego informacji wynika, iż w okresie od 1 czerwca do 29 października 2023 roku na terenie miasta Świeradowa- Zdroju funkcjonariusze podjęli łącznie 509 zgłoszonych interwencji w tym:

  • interwencji domowych – 45,
  • zakłócanie ciszy i spokoju oraz porządku publicznego – 51,
  • w związku z ujawnionym przestępstwem – 26,
  • kolizji drogowych – 20,
  • kradzieże (przestępstwo) – 26,
  • kradzież (wykroczenie) – 18,
  • zatrzymanie osoby poszukiwanej – 14,
  • bojka i pobicie – 3,
  • groźby karalne – 2,
  • zaginięcie osoby – 1,
  • ucieczka nieletniego -2,
  • pożar – 1,
  • przywłaszczenie – 1,
  • zgon samobójstwo/ zgon inne – 4,
  • nieprawidłowe parkowanie – 13,
  • zdarzenia poza drogą – 2,
  • złamanie nakazu/ zakazu – 1,
  • spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych – 7,
  • duplikat zgłoszenia – 4,
  • 268 – innych

Jak wskazał pan Komendant w 77 przypadkach interwencje nie zostały potwierdzone, w 13 przypadkach interwencje zostały odwołane przez zgłaszających, w 147 przypadkach przebieg interwencji udokumentowano w notatnikach służbowych, a w 96 przypadkach sporządzono dokumentacje celem dalszych ustaleń. Natomiast w 2 przypadkach sporządzono „Niebieską Kartę”, w 29 przypadkach pouczono, w 94 przypadkach sporządzono dokumentację przestępstwo/ wykroczenie.

W minionym okresie lubańscy policjanci ujawnili na gorącym uczynku 24 sprawców przestępstw, wykroczeń. Zatrzymali 14 osób poszukiwanych. W dwóch przypadkach udzielili pomocy innym organom. Nałożyli 17 mandatów karnych, sporządzili także 14 wniosków o ukaranie do sądu. Do PdOZ (pomieszczenie dla osób zatrzymanych) doprowadzono 20 osób.

W okresie od 1 czerwca do 29 października br. na terenie Świeradowa- Zdroju dokonano zatrzymań 20 osób w tym:

  • 14 osób poszukiwanych do odbycia kary pozbawienia wolności,
  • 6 osób w związku z popełnionym przestępstwem (bójka i pobicie, posiadanie środków odurzających, kradzieże i kradzieże z włamaniami).

„Wszystkie zgłoszenia oraz przeprowadzone interwencje wynikały z ustawowych zadań Policji, które zostały określone w Ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji. Czynności podejmowane przez funkcjonariuszy Policji były na podstawie zgłoszeń lub z urzędu przypadku stwierdzenia naruszenia norm prawnych”. – wyjaśnia mł. insp. Marek Sroczyński.

Jak się okazuje, to zdecydowanie większym problemem od nieprawidłowego parkowania (13 interwencji) są kradzieże. Zachęcamy do szczegółowej analizy.

10 KOMENTARZE

  1. Nie bardzo rozumiem ten artykuł? Może zróbcie porównanie z Karpaczem albo Szklarską Porębą.
    Świeradów to kurort, więc zawsze jakieś elementy, złodzieje i kryminaliści będą tu przyjeżdżać – jak do każdego innego turystycznego miejsca.

  2. Nie bardzo rozumiem, o co chodzi w poprzednim komentarzu. To może nic nie mówmy i nie piszmy o żadnych trudnych tematach. Tylko lans i propaganda sukcesu a’la Rolek . Nie wszystko jest taki piękne i wspaniałe, a pojawiające sie problemy związane z rozwojem miasta trzeba rozwiązywać, a nie udawać że ich nie ma. Bez Straży Miejskiej miasto zejdzie na psy. Tak jak bez koszy i toalet publicznych w centrum. GOSPODARZ PILNIE POSZUKIWANY! Patodeweloperowi już dziękujemy!

      • Czytaj ze zrozumieniem, zgadzam się z przedmówcą – w Mirsku jest największą patologia w regionie, pijaki w parku, rynku, pod biedronka, na PKP, dosłownie wszędzie burty, wyzwiska i chlanie. Demoralizacja na każdym kroku, straż miejska do pracująca do 15, która najwyżej wlepi ci mandat za niewłaściwe parkowanie na miejscu burmistrza, jak się spieszysz załatwić urzedowa sprawę a w tym miasteczku nie ma gdzie zaparkować, żadnych rozrywek dla dzieci, dla dorosłych również nic – w Swieradowie zajęcia sportowe, manualne, artystyczne w stacji kultury a tu nic i dla nikogo nie ma pieniędzy. Można jeszcze tak długo porównywać …

  3. Polityka,polityką a słaby włodarz słabym włodarzem. I już chcemy lepszego gospodarza! Takiego co się zajmiemy naszymi sprawami. A co nie można sobie takiego życzyć? Można! I życzę sobie i nam wszystkim w Świeradowie NOWEGO burmistrza. I mówię już to dziś. Bo mogę! W wolnym kraju żyjemy!

  4. Dokładnie polecam przyjechać do mirska, dopiero tutaj burmistrz ma wszystko w d**** jeżeli chodzi o porządek i patologię. Młodzi przejmują miasto, robią syf gdzie się da, wandalizm alkohol i narkotyki na każdym kroku, straż miejska pracuje do 15 czy nawet wcześniej więc nie widzą tego co dzieje się wieczorami za żabką. Powiesili tabliczkę że teren monitorowany i myślą że coś tym wskuraja. Śmiech na sali

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj