Posłowie sprzeciwiają się wyburzeniu mostu i podejmują stanowcze działania

13
1274

Posłowie Koalicji Obywatelskiej występują w obronie mostu w Pilchowicach i domagają się dymisji prezesa PKP PLK za jego wypowiedź, w której pan prezes dopuszczał wysadzenie obiektu kolejowego na potrzeby amerykańskiej produkcji filmowej.

 

Posłowie Piotr Borys, Zofia Czernow i Dariusz Joński oraz radny sejmiku województwa dolnośląskiego Marcin Zawiła w środowe przedpołudnie pojawili się w Pilchowicach na konferencji prasowej, która była związana z interwencja poselską po skandalicznych wypowiedziach przedstawicieli rządu dotyczących próby zniszczenia zabytku Dolnego Śląska.

Dzisiaj, kiedy chcemy żądać od państwa Polskiego ochrony zabytków okazuje się, że zarówno ministerstwo kultury, jak również ministerstwo infrastruktury poprzez niekompetencje swoich przedstawicieli doprowadza do tego, aby wznawiać emocje dotyczące ochrony tego mostu – mówił poseł Piotr Borys, który złożył wielkie podziękowania wszystkim mieszkańców występującym w obronie tego mostu.

Skandaliczną wypowiedzią stała się nie tylko wypowiedź pana ministra Lewandowskiego ale również przedstawiciela PKP PLK, który powiedział wprost, że dopuszcza możliwość wyburzenia mostu, jeżeli znajdą się środki na jego odnowienie. – dodawał poseł, który wskazał także, iż jest w posiadaniu informacji, z której jasno wynika, iż ten most jest w dobrym stanie technicznym.

Żądamy tego, aby minister infrastruktury pan Adamczuk zdymisjonował pana Ireneusza Merchela prezesa PKP PLK odpowiedzialnego za stan techniczny infrastruktury, który dopuszcza możliwość wysadzenia tego mostu, nie tylko zabytku, ale mostu, który ma służyć mieszkańcom. – domaga się poseł Piotr Borys, który żąda także wyremontowania tego mostu i całej linii kolejowej z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego.

Poseł Dariusz Joński przypomniał słowa wiceministra Lewandowskiego – To jest świetny pomysł, żeby takie produkcje tam realizować, chcielibyśmy, żeby ten most zagrał w filmie. Pan wiceminister Lewandowski dodał także, że zniszczona ma być tylko mała część mostu. Cytuję to dla tego i dla tych, którzy uważają, że tematu nie ma. Otóż to pan wiceminister kultury rozpoczął tą dyskusję. – mówił poseł, który poinformował, iż wczoraj złożona została przez nich interpelacja poselską, w której proszą m.in. o pełną korespondencję pomiędzy ministerstwem kultury a tymi, którzy chcą realizować produkcję.

Poseł Joński odniósł się także do słów Generalnego Konserwatora Zabytków pani Magdaleny Gowin, która wczoraj w wywiadzie dla WP oraz w mediach społecznościowych poinformowała, że o wyburzeniu mostu nie ma mowy.

Most w Pilichowicach – dzięki nowelizacji z 2017 roku od momentu wszczęcia postępowania w sprawie wpisu obiektu do rejestru zabytków obiekt ten pozostaje pod ścisłą ochroną. Dlatego obawy o wyburzenie są bezprzedmiotowe.” – mówiła pani konserwator.

Jednak zdaniem posła Jońskiego słowa te niewiele w obecnej sytuacji znaczą, bo ktoś inny w tym kraju rozdaje karty. – My bardzo się cieszymy i będziemy dopingować pani konserwator zabytków, pani minister, żeby oczywiście przypilnowała mostu, no ale jak patrzymy jak PiS podejmuje decyzje to z całym szacunkiem… to tak jakby odnieść się do 10 maja, tak jakby PKW miała wpływ na to, czy 10 maja wybory się odbyły czy nie. To mniej więcej tak samo. To tak samo jak ułaskawienie bez skazania jest prawnie niemożliwe. Ale prezydent Duda potrafił ministra, który nie został prawomocnie skazany ułaskawić. To miej więcej tak samo. Więc dlatego tu jesteśmy, bo podchodzimy do tej sprawy bardzo serio i bardzo poważnie – mówił poseł Joński, który nadmienił także, iż za tym wszystkim stoją publiczne pieniądze. – Jeśli mamy z publicznych pieniędzy mostu, który ma robić za krajobraz gór w Szwajcarii, to to jest niegospodarność, to ktoś za to powinien odpowiedzieć. Dlatego uważamy, że po tych słowach również wiceminister kultury powinien się podać do dymisji. – domagał się poseł Dariusz Joński.

Posłowie wspomnieli także, iż jeżeli amerykańska ekipa koniecznie chce wyburzyć jakiś most kolejowy, to w stanach jest ich wiele, np. most Brookliński.

Posłowie zapowiedzieli także, iż w sprawie mostu, jego odnowienia oraz rewitalizacji linii kolejowej odbędzie się debata w sejmie podczas najbliższego posiedzenia komisji infrastruktury.

Posłowie liczą także na szybkie przedstawienie szczegółów dotyczących planów związanych z mostem nie tyle od samej pani konserwator zabytków, ale od rządzących. – W tym kraju podejmuje Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i jak widać też wicepremier Gliński – dodawał poseł Dariusz Joński.

Poseł Zofia Czernow przypomniała o pięknie krajobrazu wokół Pilchowic przypominają, iż jest to teren pod ochroną. – Proponowałabym, zamiast myśleć o takim barbarzyńskich pomysłach, wizjach zarobienia pieniędzy na wyburzeniu mostu skupić całą energię na remoncie linii kolejowej. – mówiła pani poseł, która zauważyła, iż pieniądze na remont linii są w budżecie.

Pieniędzy na remont linii nie brakuje! Są oszczędności na wielu zadaniach w PKP, pieniędzy jest dużo pochodzących z unii europejskiej i nie czarujmy tu ludzi, że my nagle chcemy zaoszczędzić i zdobyć jakieś pieniądze zagraniczne. Ja się bardzo dziwię temu, że amerykanie traktują teraz Polskę, nasze cenne zabytki jak kiedyś trzeci świat. – dodawała pani poseł Zofia Czernow.

Pikanterii dodaje fakt, że o tą linię wystąpił formalnie urząd marszałkowski. Na ile szczerze nie wiem. I co teraz przekaże linię bez jednego mostu? – pytał radny sejmiku województwa dolnośląskiego Marcin Zawiła.

Ciągle płacze, że za dużo pieniędzy na kolej, a za mało na drogi to udowadnia jednoznacznie tezę pani poseł, że te pieniądze są tylko trzeba chcieć je wykorzystać. – dodawał radny sejmiku.

więcej w materiale wideo:


Zielone światło na wysadzenie mostu

Prezes PKP PLK: Możliwa będzie zgoda na zniszczenie mostu

Minister za wysadzeniem mostu. Miłośnicy kolei przeciw

13 KOMENTARZE

  • ,,wstydu nie maja”
   A teraz Jolka wysil się troszkę i przetłumacz na język polski, co chciałaś nam zakomunikować ?
   Jacy zwolennicy taki rząd, Jaki rząd tacy zwolennicy.
   Rządy PiS= obciach ii kompromitacja !
   Analfabetyzm, niekompetencja i głupota !
   A gdzie Kredkowski ??
   ,,wstydu nie maja”

   • Rządy PO= fachowość, kompetencja i poświęcenie dla Polski. Najwyższej klasy specjalista od finansów twierdził że piniendzy ni ma i nie bendzie. Jego szef/premier w Zakopanem mówił że jakby wiedział gdzie te wszystkie pieniądze są zakopane to by je wykopał.(W tym czasie za ich cichą zgodą przestępcy przejęli ponad 250mld zł.) Kabaretowe występy komoroskiego podczas reprezentowania Polski na świecie z litości pominę. Faktycznie to były rządy najwyższej klasy fachowców.

 1. Posłowie Piotr Borys, Zofia Czernow i Dariusz Joński oraz ich koleś radny sejmiku województwa dolnośląskiego Marcin Zawiła w innej konfiguracji politycznej tj. jako beneficjenci partii sprawującej władzę zorganizowaliby oczywiście tajną a nie jawną debatę w sprawie podziału kasy po wysadzeniu tego mostu.

 2. Slusznie Hanna,sprzedali by, porozdzielali po swoich, prostaczkom tlumaczyli by ze sie nie oplacalo, WATu nakradli 350 ml, z Tuska majatek narodowy rozprzedali za bezcen, teraz starego zrdzewialego mostu bronia…. kpina

 3. Od kiedy ta czwórka jest za tym co polskie,czerniow najpierw tunel a teraz interesuje się mostem, a w milecicach na dozynkach rolnictwem, jaki wredny oświecony poseł, aby tylko zaistnieć

 4. Jasna cholewka, czy zawsze ludzie muszą narzekać, chyba tak. Własnie dlatego każdy sobie u nas rzepkę skrobie. Było jak było, robili jak robili. Teraz postarali się i przyjechali. Czy Polacy potrafią cokolwiek docenić czy tylko wszystko oczerniać!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here