Rosja zakręca kurek z gazem. Czy wzrosną ceny gazu?

14
955

O takim scenariuszu mówiło się już od kilku tygodni, od czasu, kiedy to Gazprom zażądał od niektórych krajów zapłaty za gaz w rublach. Już wówczas rząd Polski oraz PGNIG przyznawali, że jest to sprzeczne z warunkami kontraktu jamalskiego. Wówczas padały także deklaracje, że nasz kraj nie będzie płacił za gaz w rublach. Dziś upłynął termin płatności i w związku z nieuregulowaniem płatności w rosyjskiej walucie Gazprom zapowiedział, że od jutra zakręca kurek z gazem dla Polski.

 

Potwierdza to PGNiG, które otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw w ramach kontraktu jamalskiego.

„W dniu 26 kwietnia Gazprom poinformował PGNiG o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw w ramach kontraktu jamalskiego z początkiem doby kontraktowej 27 kwietnia.” – podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

„Obecnie infrastruktura przesyłowa zarządzana przez GAZ-SYSTEM funkcjonuje bez zakłóceń. Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem.” – tłumaczy PGNiG. Spółka zapewnia także, iż wraz z GAZ-SYSTEM operatorem sieci przesyłowej monitorują sytuację.

Minister Klimatu i Środowiska podczas specjalnej konferencji prasowej zapewniła, że „nie ma obaw o niedobory gazu w naszych domach”. Wskazała, iż ostatnie lata i intensywne i konsekwentne działania prowadzące do dywersyfikacji dostaw pozwalają nam się czuć po bezpiecznej stronie. Anna Moskwa wyjaśniała, iż Polska posiada rezerwy gazu. „Nasze magazyny wypełnione są w 76%.” – powiedziała pani minister.

Jak na razie tak z PGNiG jak i z ministerstwa klimatu słyszymy zapewniania, że możemy czuć się bezpieczni, że gazu nie zabraknie. Nikt jednak na razie nie mówi o prawdopodobnym wzroście cen. Nie jest bowiem tajemnicą, iż rosyjski gaz był najtańszy.

14 KOMENTARZE

  1. Co tam że zakręcili kurek z gazem co tam że nie można kupić węgla co tam że będzie drogo najważniejsze że jesteśmy pierwsi w UE z tymi tematami a ludzie ? jakoś sobie poradzą

      • Lepsze ruskie niż amerykańskie. Wiesz ile amerykańce państw zniszczyły? A dlaczego nie bojkotujemy firm izraelskich mimo, że oni cały czas bombardują Palestynę? Dlatego, że amerykanskie media w Polsce zrobiły Wam sieczkę w głowie.

      • Węgrom jakoś bomby nie spadają. Wystarczyło pomóc uchodźcom i nie mieszać się w wojne nie komentować czy był wybuch czy brzoza. Polityk tego nie odczuje bo ma w skarpecie dużo mamony w najgorszym przypadku podniosą sobie pensje w rządzie a za ich paliwo podatnicy zapłacą. Nas mają głęboko w dupie. Dali się wciągnąć w PEowską gierke o nienawiści do Rosji i sankcjach bo czerwone łby donka wiedziały że odbije to się na nas obywatelach co może dać opozycji szansę w wyborach. Stąd ten jeden głos prawicy i lewicy w tych sprawach. J***ć pis i lewactwo

  2. Kto by się Jemenem przejmował i na Arabię Saudyjską nakładał sankcje. Zresztą wszystko co nas dotyczy jest już dogadane. Niedługo będziemy płakać pozamykani w domach jak Chińczycy.

  3. Bardzo dobrze. Niech ceny rosną. Hołota która sprzedała się za 500+ i obiecanki złotoustego Pinokia i tak nie zrozumie że, gaz dalej będzie ten sam tylko pompowany z Niemiec z dodatkowymi kosztami. Boże… Przecież to wszystko jest takie proste i oczywiste. Wychodzi brak oczytania, znajomości historii i ignoranctwa oraz tchórzostwa pustych dzbanów z dużymi telewizorami i kredytami których nie są w stanie już spłacać.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here