Minister za wysadzeniem mostu. Miłośnicy kolei przeciw

27
2736

Przybiera na sile spór o most kolejowy w Pilchowicach, dziś jednej z najsłynniejszych mostów w Polsce. Oliwy do ognia dolał podsekretarz stanu, który stwierdził, że jest to tylko relikt, a nie zabytek, a korzyści promocyjne i finansowe z przyjazdu Amerykańskiej ekipy filmowej i jego wysadzenia dla Polski i regionu będą bardzo opłacalne.

 

Most kolejowy na Jeziorze Pilchowickim

Most kolejowy na Jeziorze Pilchowickim został zbudowany w 1909 roku a zamknięto go w 2016 roku. Wiszący most kolejowy w Pilchowicach jest najdłuższym wiaduktem na tej linii 283 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski – Zebrzydowa. Jego długość to ok. 130 m. Obiekt jest zawieszony na wysokości 40 m nad dnem zbiornika wodnego – jeziora pilchowickiego. Jest to wiadukt paraboliczny, trójprzęsłowy, wykonany w konstrukcji stalowej, kratownicowej, nitowanej z jazdą górą (konstrukcja niosąca dźwigarów znajduje się pod mostem). Przyczółki wiaduktu wzniesione z kamienia łamanego. Konstrukcja wiaduktu oparta na masywnych, murowanych z kamienia filarach wzniesionych na zboczach doliny. Balustrada współczesna, wykonana w konstrukcji metalowej, ażurowej. Budowla stanowi modelowe rozwiązanie wiaduktu kolejowego, prowadzącego ruch kolei podsudeckiej. Wiadukt położony jest na linii kolejowej biegnącej w obszarze ochrony prawnej – w ramach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Most kolejowy w Pilchowicach
Zbigniewem Gryzgotem, najstarszy czynnym maszynistą trakcji parowej oraz kustoszem Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej na moście w Pilchowicach. Zdjęcie: Lwówecki.info
Zbigniewem Gryzgotem, najstarszy czynnym maszynistą trakcji parowej oraz kustoszem Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej na moście w Pilchowicach. Zdjęcie: Lwówecki.info

Linia 283 z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego to trup

Jeszcze 20, 30 lat temu o linii kolejowej z Jeleniej Góry przez Pilchowice, Wleń, Marczów do Lwówka Śląskiego z pełną odpowiedzialnością można było powiedzieć, iż jest niezbędna dla mieszkańców, którzy tłumnie jeździli do szkoły, do pracy, na zakupy do miasta. Był czas, kiedy to po tej trasie kursowały pociągi dalekobieżne do Węglińca, czy nawet do Szczecina. Niestety, ten czas minął. Z każdym kolejnym rokiem pociągami jeździło coraz mniej pasażerów, aż w ostatnich latach pociągi osobowe woziły głównie powietrze. Nie stało się to bez powodu, który dla wszystkich rozsądnych jest tu oczywisty – brak zainteresowania pasażerów.

Wysadzą most kolejowy w Pilchowicach

W marcu redakcja Lwówecki.info podjęła temat spekulacji jakie pojawiły się wokół mostu na jeziorze pilchowickim. – Mostem interesuje się ekipa filmowa zainteresowana realizacją zdjęć. Jej przedstawiciele oceniają obiekt pod względem wykorzystania w filmie. – przyznawał nam już wówczas Mirosław Siemieniec rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Z czasem pojawiły się kolejne doniesienia, kolejne media podejmowały temat i docierały do coraz to nowszych informacji. Wreszcie głośno powiedziano, iż m.in. w okolicach Wlenia ma być kręcona hollywoodzka superprodukcja “Mission Impossible 7”, z Tomem Cruise’em w roli głównej, który to ma wysadzić most kolejowy podczas przejazdu przez niego pociągu.

Te doniesienia mocno podzieliły społeczeństwo. Pojawili się zwolennicy tego pomysłu, którzy zapewniają, że cały region na tym skorzysta. Pojawili się też miłośnicy kolei, którzy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec planów wysadzenia mostu.

Dopuścili do dewastacji linii kolejowej

Przez lata, a nawet dziesięciolecia mało kto interesował się tym mostem jak i całą linią kolejową z Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry. Robert Golba z Alex Stream, producent, który pomaga w Polsce Amerykanom wytyka wszystkim stan techniczny tej linii kolejowej i przypomina, że most, jak i nieczynna linia są mocno zaniedbane, a dworzec Pilchowice-Zapora się wali: – Podczas jednej z naszych dokumentacji musieliśmy wywieźć kilka kontenerów śmieci z okolic tego mostu, bo wstydziliśmy się pokazać tak zaniedbany obiekt gościom zagranicznym – mówi dla Wirtualnej Polski i dodaje, że most nie jest zabytkiem, a wszyscy obrońcy zabytków obudzili się dopiero jak o moście zrobiło się głośno. – Pani konserwator zabytków rozpoczęła procedurę, bo o moście zrobiło się głośno. Wcześniej nie było takich planów. 5 km dalej jest podobny most i nikt się nim nie interesuje. Pobliska stacja kolejowa Pilchowice-Zapora, jest już zabytkiem, w który nikt nie inwestuje. Właśnie zawaliła się tam 1/3 dachu. I nikt z obrońców zabytkowego kolejnictwa tego nie chroni i nie krzyczy w tej sprawie.

Trzeźwo patrząc na stan techniczny torowiska i całej infrastruktury trudno się nie zgodzić z tymi argumentami. Niestety, przez dziesięciolecia linia ta popadała w ruinę a urzędnicy mamili nas – jak dotąd pustymi obietnicami.

Dziś o planach wysadzenia mostu w Pilchowicach na potrzeby filmu “Mission Impossible 7” piszą wszystkie ogólnopolskie media. Informacje na ten temat pojawiają się także w światowej prasie. O moście pisze Brytyjski “The Daily Mail Online”, czy “The Times”.

„Ręce precz od mostu”

W środę 29 lipca przy moście kolejowym w Pilchowicach tym, co to ma ponoć być wysadzony materiał kręcił Polsat. Całość zostanie wyemitowana w programie Interwencja. Na rozmowę z dziennikarzami przybyła grupa miłośników kolei, którzy stanowczo sprzeciwiają się planom wysadzenia mostu. „Ręce precz od mostu” – skandowali zgromadzeni.

W obronie mostu. Spotkanie z dziennikarzami Polsatu
W obronie mostu. Spotkanie z dziennikarzami Polsatu

Nam udało się porozmawiać z Panem Maciejem Mądrym z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która występuje w obronie mostu. Przyznaje on, iż w lutym br. miał okazję uczestniczyć w spotkaniu z prezesem firmy Alex Stream w sprawie lokalizacji dla zdjęć dla amerykańskiej produkcji. – Ze względu właśnie, że prowadzimy m.in. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaczęły do nas docierać informacje o tym, że ma tutaj być kręcony film. Sami jako muzeum wielokrotnie braliśmy udział w różnych filmach. – przyznaje Pan Maciej Mądry, który wyjaśnia, iż do wielu filmów wynajmowali czy to lokomotywy, czy inny sprzęt, a w zdjęciach niejednokrotnie udział brali także pracownicy muzeum i zapewnia, że jako fundacja nie sprzeciwiają się wykorzystywaniu infrastruktury kolejowej w produkcjach filmowych, jednak wszystko ma swoje granice. Kiedy pojawiły się informacje o planach wysadzenia mostu stanowisko fundacji uległo radykalnej zmianie i dziś wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec takich zamiarów. – Mamy kompetencje, żeby wypowiadać się na temat walorów zabytkowych różnych obiektów, budowli technicznych i patrząc na ten problem mówimy, że to jest bardzo cenny zabytek techniki a po drugie to po ponad stu latach jest to element krajobrazu tej części Sudetów i ten most trzeba zachować bez względu na to, czy przywrócimy tutaj ruch, czy też nie. – wyjaśnia Pan Maciej Mądry, który przyznaje, iż jego zdaniem najkorzystniejszym dla wszystkich byłoby przywrócenie ruchu kolejowego na tej trasie, jednak nie sprzeciwia się wykorzystaniu infrastruktury kolejowej w innych celach (np. ścieżka rowerowa, itp.), jednak nie w celach destrukcyjnych. Nasz rozmówca podkreśla także, iż przywracanie ruchu na nieczynnych liniach kolejowych ma sens i mówi, że dziś Polacy coraz chętniej przesiadają się z samochodów do transportu publicznego.

Po lewej Pan Macieje Mądry z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Wiceminister kultury jest za wysadzeniem mostu

Zdecydowanie odmienne poglądy na temat mostu i jego przyszłości wyraził w rozmowie z WP podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Paweł Lewandowski, który powiedział, że ministerstwo popiera pomysł zniszczenia części mostu Pilchowickiego na potrzeby filmu, gdyż jest to tylko relikt, a nie zabytek, a korzyści promocyjne i finansowe dla Polski i regionu będą bardzo opłacalne. – Nie każda stara rzecz jest zabytkiem. Wyraźnie jest napisane w ustawie, że zabytkiem jest tylko to, co ma wartość społeczną, artystyczną bądź naukową. W sztuce i kulturze ta wartość powstaje tylko wtedy, jeśli jest relacja między obiektem kultury a człowiekiem. Jeśli więc obiekt jest nieużytkowany, niedostępny, to nie ma takiej wartości. Więc to nie jest zabytek – zaznacza.

Wiceminister zapewnia też, że podczas wysadzania części mostu wszystko odbędzie się “ekologicznie”. – Teraz w Hollywood jest moda na green-filming. Oni robią wszystko ekologicznie. Pociągi, które wpadają do wody nie mają grama smaru. Jeśli są unikalne gatunki ryb, to na czas kręcenia wyciąga się je z jeziora do basenu, żeby ani jedna ryba nie umarła – opowiada.

Poproszony o komentarz do tych słów Pan Maciej Mądry z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska unika odpowiedzi tłumacząc, że i tak nie mogłaby ona być zacytowana. Dodaje jednak, że pan Lewandowski zanim coś powie powinien dokładniej przestudiować pierwszą stronę ustawy o ochronie zabytków. – Problem polega na tym, że jeśli już zajmuje się jakieś stanowisko w jakiej sprawie, to wypadałoby się przygotować, poczytać a w kontekście podsekretarza stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego wypadałoby znać ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, bo ta ustawa w pierwszych punktach mówi o tym, co to jest zabytek i kto ponosi odpowiedzialność za nadzór nad tym zabytkiem. – mówi i dodaje, że nie zgadza się na to, żeby nasze dobra były niszczone: – Ja nie chcę żyć w kraju, gdzie za garść srebrników można przyjechać, powiedzieć „wysadzimy ten most” i wszyscy się cieszą, że mogą ogrzać się w chwale Hollywood. Nie, tak być nie może. – mówi stanowczo.

Sam podsekretarz Lewandowski zapewnia, iż po nakręceniu zdjęć do super produkcji most zostanie odbudowany i zrewitalizowana zostanie w tym czasie także cała linia kolejowa z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego. Tłumaczy także, iż pieniądze na odbudowę powinny pochodzić z przesunięć z innych polskich inwestycji kolejowych, a Amerykanie będą w nich “partycypować”. Niestety, na tym wyjaśnienia się kończą.

Misja niemożliwa do wykonania

Nadal trwają ustalenia, nadal pojawiają się kolejne plotki. Jaka będzie przyszłość mostu? Jego uratowanie, rewitalizacja linii kolejowej i zdjęcia w amerykańskiej produkcji filmowej to na dzień dzisiejszy misja niemożliwa do wykonania. Co przeważy w tym sporze? Która ze stron będzie się mogla cieszyć i co z tego całego zamieszania będą mieli mieszkańcy regionu? O tym zapewne przekonamy się już wkrótce.

Dziś najpopularniejszy most w Polsce jest zamknięty. Nie jeżdżą po nim pociągi, nie mogą chodzić turyści.

Funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei przy moście kolejowym w Pilchowicach

Zielone światło na wysadzenie mostu

Posłowie sprzeciwiają się wyburzeniu mostu i podejmują stanowcze działania

27 KOMENTARZE

 1. Minister mówi o promocji kraju dzięki wysadzeniu mostowi a akcja filmu ma się dziać w Szwajcarii???!!! To gdzie ta promocja Polski ja się pytam? Jeśli do tego dojdzie to proponuję Mision Imposible z wysadzeniem wiaduktu PKP w Bolesławcu albo wysadzeniem pałacu kultury – w końcu jest młodszy od mostu!!!

  • Gdyby marszałek i Koleje Dolnośląskie nie zlikwidowały pociągów to nikt by nie wysadzał mostu, bo na liniach czynnych nie wysadza się mostów. Linię należało wyremontować od razu po zawieszeniu ruchu, a nawet wcześniej gdy wiadomo było, że potrzebuje remontu. Ale wolano wydać pół miliarda na linię przez Sobótkę, której nikt poza paroma mikolami nie chce, nawet sami mieszkańcy. Trudno wierzyć, że marszałek chce wyremontować tę trasę, raczej czeka aż wszystko samo się zawali. Wtedy będzie OK. Sąsiedni zabytkowy budynek stacji Pilchowice Zapora właśnie się wali i to nikogo nie interesuje. Najbardziej do zniszczenia tej linii przyczyniły się władze województwa i Koleje Dolnośląskie, które na jego zlecenie wygasiły ruch.

 2. Rządy PIS=OBCIACH I KOMPROMITACJA !
  Dziś pod rządami PiS-u nasza ojczyzna pogrąża się coraz bardziej w oparach niewyobrażalnego absurdu i barbarzyństwa. A to dopiero początek….
  Wiceminister zapewnia też, że podczas wysadzania części mostu wszystko odbędzie się “ekologicznie”. – Teraz w Hollywood jest moda na green-filming. Oni robią wszystko ekologicznie. Pociągi, które wpadają do wody nie mają grama smaru. Jeśli są unikalne gatunki ryb, to na czas kręcenia wyciąga się je z jeziora do basenu, żeby ani jedna ryba nie umarła – opowiada.
  Rządy PiS to największy obciach w historii Polski, Europy i świata. ! Ale będą mieli w świecie ubaw !
  Rządy PIS=OBCIACH I KOMPROMITACJA !

   • Jak widać analfabetyzm trzyma się mocno. Zamiast jakiś argumentów gówniarskie teksty !
    Co robi mózgojad w głowie takiego jak ty fana mafii – sekty pisowsko-rydzykowej prezesa od chamskiej hołoty ? Tylko jedno, jak widać po twoich ..gówniarskich wypocinach” – GŁODUJE !
    Zamiast nadal się kompromitować intelektualną pustką, weź podręcznik poprawnej polszczyzny i trochę się poducz, bo widać twój ogromny deficyt umysłowy. To już będzie jakiś postęp !
    Może wreszcie jakieś argumenty w temacie ?
    Czy tylko na chamską pustkę umysłową ciebie stać ?
    Zrelaksowany zombi. Relaks ci jakoś nie pomaga !
    Idź gościu do tego lekarza ,nawet nie czytamy tego ,od razu widać że psychol

   • A może zamiast czepiać się innych i chamsko obrażać, wreszcie zaprezentujesz rzeczowe argumenty. A tak …tak tylko twoje chamstwo i pustka !
    Wszystko to prawda. Większość Przecież to cytat ,,wiceministra kultury” rządu zjednoczonej prawicy – PiS.
    I czytaj jednak ze zrozumieniem, a nie jak ,,minister kultury Gliński”, który chwali się, że nie czyta książek Olgi Tokarczuk. wspaniałej, mądrej kobiety – Polki Laureatki Literackiej Nagrody Nobla.
    Ale tego też pewnie nie wiesz, bo nie czytasz ze zrozumieniem.
    Twoje słowa jednak znakomicie pasują do ciebie tj: ,,Idz gościu do tego lekarza ,nawet nie czytamy tego ,od razu widać że psychol”. Przepraszam, ale to właśnie jest twój własny wkład ,,produkt intelektualny” w tym temacie.

   • Za np: 70 milionów złotych z podatków wszystkich Polaków, zmarnowanych przez sektę Sasina na polecenie prezesa mafii – sekty od chamskiej hołoty, można byłoby wyremontować dwa-trzy takie mosty i uruchomić tą trasę.

     • KŁAMIESZ. To rządy PiSu-zjednoczonej prawicy spowodowały, że dziś w 2020 r. nasz Polska jest najbardziej zadłużona od kilkudziesięciu lat Z NAJWIĘKSZĄ INFLACJĄ WŚRÓD WSZYSTKICH KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ. To nie moje wymysły – to przyznają już przecież sami członkowie rządu PiSu- ,,zjednoczonej prawicy”
      Nie jestem zwolennikiem PO.

     • No niestety, żeby pis mógł skorzystać i się chwalić, potrzeba było pracy i starań poprzedniej partii, bo spijać śmietankę na końcu to kazdy potrafi.
      Jak sie okazuje z reklam, e recepta, zdalna opieka medyczna, to nie rodzime pieniądze, tylko też unijne środki którymi się już nie chwali tak łatwo obecny rząd. To dzięki unii mamy dofinansowania.

   • A jednak to zatem sraczka umysłowa. Mój pis też tak miał.
    Typowe u fanów sekty – mafii pisorydzykowej.
    Jacy zwolennicy taki rząd . Taki rząd jacy zwolennicy.
    TVPiS wypatroszyło cię z mózgu. Mogli chociaż włożyć tam cokolwiek żeby echo się nie niosło…
    Zmień dilera/lekarza.

 3. Świat Filmu w USA – to sektor bardzo bogaty ! Jeśli już chcą po raz kolejny robić swoje sztuczki – to niech robią to u siebie ! Co nam zostawią ? Kupę gruzu i złomu, który na wiele lat będzie szpecił piękne okolice Jeziora Pilchowickiego. A nasz Rząd jeśli otrzyma jakąś kwotę za te zniszczenia – to będzie ona stosunkowo niewielka jak na potrzeby Kraju. A Powiat Lwówecki czy Dolny Śląsk z pewnością NIC Z TEGO NIE BĘDĄ MIAŁY !!! Gdyby do tego draństwa miało już dojść – to trzeba się zorganizować, skrzyknąć przez internet i tak skutecznie PROTESTOWAĆ by do tego zniszczenia NIE DOPUŚCIĆ !!!

 4. Ktoś nie dostał w łapę i rozdmuchał aferę. Jakoś nie widziałem wcześniej tych obrońców z grabkami i miotłami jak sprzątali okolice mostu. Kupili wcześniej symboliczną puszkę farby by odnowić budynek stacji czy sam most ? Teraz obrońcy, sztuczny płacz i oburzenie. Wysadzić to wszystko w powietrze. Już gorzej ten obiekt nie będzie wyglądał do którego dewastacji przyczynili się gospodarze tej linii kolejowej.

 5. Po pierwsze, to, że coś – tak jak ten most – niszczeje w wyniku czyichś zaniedbań, nie oznacza, że wolno i należy celowo zniszczyć to do reszty. Wręcz przeciwnie.
  Po drugie – XXI wiek, a filmowcy potrzebują do filmu wysadzić prawdziwy most? Na długo przed erą CGI takie rzeczy robiło się w kinie przy pomocy makiet, a dzisiaj bez żadnego problemu można taki efekt wygenerować komputerowo. Nawet jeżeli przy oglądaniu klatka po klatce i analizowaniu w powiększeniu nie będzie wyglądać w pełni realistycznie, to normalny widz w ogóle nie zwróci na to uwagi w scenie, która będzie trwać kilka sekund z całego filmu.

 6. Miałem się nie wypowiadać ale … niech tam. Pamiętam spotkanie 17 marca 2017 w Lwówku na temat przyszłości kolei. Na spotkaniu przedstawiciele Marszałka, pani poseł, przedstawiciele PKP PLK i Kolei Dolnośląskich, radni miejscy i powiatowi i widownia. Podczas dyskusji padało wiele słów że linie trzeba wyremontować z tym że z PKP mówili, że trzeba to zrobić porządnie i podawali dużą kwotę, ktoś z KD podawał dużo mniejszą. Padło też pytanie bez odpowiedzi dlaczego marszałek nie uwzględnił linii w dofinansowaniu RPO którym dysponował. Najciekawsze były jednak rozmowy w przerwie. Nie bylem ich uczestnikiem ale nie mam problemów ze słuchem. Przedstawiciel Kolei Dolnośląskich (z Zarządu) podszedł do przedstawiciela PKP PLK i z uśmiechem stwierdził: “przecież zarówno wam i nam nie zależy tak na prawde na tym bo to nieekonomiczne” (moge coś przekręcić ale taki był sens). Pan z PKP odpowiedział cyt. : ja tak nie myślę. A obecna przy tym pani (chyba od marszałka) tylko się zaśmiała. Nie wszystko dokładnie pamiętam ale tak to wtedy zrozumiałem. Komu zatem zależało i zależy na naszej linii a kto tylko udaje że mu zależy ? Każdy niech sobie wnioski sam wyciągnie.

 7. Przeba się zapytać, ile prezes dostał pod stołem od filmowców za wysadzenie zabytkowego mostu w Pilchowicach,że kazał Andrzejowi podpisać zgodę na wysadzenie tej perełki.Ale jak już wiemy idiotów nie brakuje by niszczyć polskie dziedzictwo. Proponuje teraz Pisowi dogadać się z Hollywood na wysadzenie Wawelu.Pewnie za wawel dostaną więcej.

 8. Trzeba się zapytać, ile prezes dostał pod stołem od filmowców za wysadzenie zabytkowego mostu w Pilchowicach,że kazał Andrzejowi podpisać zgodę na wysadzenie tej perełki.Ale jak już wiemy idiotów nie brakuje by niszczyć polskie dziedzictwo. Proponuje teraz Pisowi dogadać się z Hollywood na wysadzenie Wawelu.Pewnie za Wawel dostaną więcej.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here