Prezes PKP PLK: Możliwa będzie zgoda na zniszczenie mostu

18
1500

Po wypowiedzi Ministra wspierającego pomysł zniszczenia części mostu w Pilchowicach, teraz Prezes PKP PLP przyznaje, że możliwa będzie zgoda na zniszczenie starej konstrukcji.

Od kilku miesięcy trwa batalia o most kolejowy w Pilchowicach. Obiekt, który od lat nie pełni już swojej funkcji z powodu zamknięcia nierentownej i będącej w złym stanie technicznym linii kolejowej z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego ma zostać wysadzony przez Toma Cruisa podczas kręcenia zdjęć do siódmej części kasowego filmu „Mission Impossible”.

Do tej pory słychać było tylko głos obrońców mostu. Ostatnio jednak do sprawy zaczynają odnosić się także politycy, samorządowcy… a teraz głos zabrał także prezes spółki, która jest zarządcą tej linii kolejowej.

Ministerstwo za wyburzeniem mostu

Kilka dni temu w rozmowie z WP Paweł Lewandowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury powiedział, że ministerstwo popiera pomysł zniszczenia części mostu Pilchowickiego na potrzeby filmu, gdyż jest to tylko relikt, a nie zabytek, a korzyści promocyjne i finansowe dla Polski i regionu będą bardzo opłacalne. – Nie każda stara rzecz jest zabytkiem. Wyraźnie jest napisane w ustawie, że zabytkiem jest tylko to, co ma wartość społeczną, artystyczną bądź naukową. W sztuce i kulturze ta wartość powstaje tylko wtedy, jeśli jest relacja między obiektem kultury a człowiekiem. Jeśli więc obiekt jest nieużytkowany, niedostępny, to nie ma takiej wartości. Więc to nie jest zabytek – mówił.

PKP PLK da zielone światło

Ireneusz Merchel Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych powiedział, że jeśli ktoś jest gotowy wyłożyć pieniądze na nową konstrukcję tego mostu, możliwa będzie zgoda na zniszczenie starej konstrukcji.

Jak donosi Radio Wrocław Prezes PKP PLK zaznaczył, że konstrukcja mostu jest dziś w złym stanie technicznym, a jej odnowienie może przewyższać koszty budowy nowego mostu. Ireneusz Merchel powołał się na ekspertyzę sprzed kilku lat, która wskazywała na zły stan techniczny obiektu. Wskazał, że wtedy szacowano, że odnowienie mostu może stanowić 30 – 40 procent kosztów postawienia nowej konstrukcji. Merchel dodał, że dziś ten wskaźnik może być inny. Zaznaczył, że ktokolwiek zobowiąże się, by wyłożyć pieniądze na wymianę, może liczyć na wsparcie PKP PLK. Prezes dodał także, że większość remontów mostów kolejowych polega na całkowitej wymianie starej konstrukcji na nową.

Zarządcą mostu, jak i okolicznej sieci kolejowej, linii 283 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski jest PKP PLK. Stanowisko tej instytucji może przesądzić o przyszłości mostu.


Minister za wysadzeniem mostu. Miłośnicy kolei przeciw

Zielone światło na wysadzenie mostu

Anna Mucha wystąpiła w obronie mostu w Pilchowicach

18 KOMENTARZE

  1. Wszelkie elementy drewniane i tak do wymiany na tym moście tak samo szyny jedynie filary i stal do odnowienia niech wykręcą środek zrobią niby wybuch i niech przez most do dołu spadnie pociąg i będzie fajnie, wysadzanie go na pół itp. faktycznie nie wskazane…

  2. A zgoda samorządowców i władz powiatu-przecież to na naszym terenie-jak może jakiś dupek wysadzić most? Niech jedzie do Afganistanu i tam sobie powysadza(jak zdąży)

  3. Już 20 lat temu mówiło się, że ten most trzyma się tylko na farbie, tak zardzewiał. Dzisiejsze rozdzieranie szat przez “obrońców” nie jest więc dla mnie najbardziej istotne.

  4. Ludzie czym wy się podniecacie jaka promocja kto to będzie pamiętał tak jak kto pamięta że była wykorzystana do kręcenia filmu Opowieści z Narnii sceneria rejonu wodospadu Szklarki podejrzewam że jak byśmy spytali turystów nikt by o tym nie wiedział nie wiem czy nawet są jakieś wzmianki w rejonie wykorzystanych do zdjęć tak samo będzie z mostem burmistrz się podnieca inwestorami itd nie zdrowe to dla serca Panie burmistrzu taka padnieta najlepiej pozwolić zagraniczniakom coś zniszczyć A nam G………No zostanie.

  5. Dlaczego jeden burak moze decydowac za wszystkich tu jest cos nie tak a moze by tak na moscie postawic jakies barierki i dpouscic most do zwiedzania napewno by to bylo wieksza promocja regionu jak wysadzenie , a po drugie co ten minister gada za glupoty jak film bedzie krecony w szwajcari to gdzie tu promocja polski

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here