Posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego

15
2923

W piątek 6 marca br. w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w skład którego wchodzą: Starosta Lwówecki jako Przewodniczący zespołu, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Zastpca Komendanta Powiatowego Policji, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lwówku Śląskim, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lwówku Śląskim, Kierownik Oddziału Wód Polskich w Lwówku Śląskim, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lwówku Śl., Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim, Prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ponadto na zaproszenie Pana Starosty do tego zespołu w dniu dzisiejszym dołączyli przedstawiciele władz gmin z terenu powiatu lwóweckiego.

Tematem posiedzenia była sytuacja związana z koronawirusem. Na początku Starosta Lwówecki zrelacjonował spotkanie, które odbyło się 3 marca 2020 u Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, na które zaproszono wszystkich starostów województwa Dolnośląskiego. Na tym spotkaniu Starostowie otrzymali materiały dotyczące procedowanego w Parlamencie RP projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem , przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Dyrektor PSSE w Lwówku Śląskim Pan Mikołaj Żyłka informował jakie środki należy podejmować, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia. – Mamy w tej chwili bardziej epidemię medialną strachu, niż faktyczną epidemię. – mówił Pan Mikołaj Żyłka, który wyjaśniał, iż najważniejsza w tej chwili jest zachowanie ostrożności, higiena – częste i dokładne mycie rąk oraz zachowanie spokoju.

Podczas dyskusji niezwykle cenne spostrzeżenie przekazał bryg. Mariusz Mróz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, który mówił o braku procedur i konieczności zabezpieczenia środków higienicznych, dezynfekcyjnych dla służb. W odpowiedzi Starosta Lwówecki zapewnił, iż w tej sprawie zostanie przekazany wniosek do Wojewody.

Gorącą dyskusję wywołał Komendant Policji w Lwówku Śląskim kom. Wojciech Czafurski, który nawiązał do wczorajszej akcji zatrzymania przez lwówecką policję samochodu osobowego, którym podróżowały dwie osoby, w tym jedna z nich, która oddaliła się z bolesławieckiego szpitala. 21 letnia kobieta oraz 28 letni mężczyzna przyjechali do Polski z terenu Niemiec z obszaru gdzie potwierdzono obecność SARS-CoV-2.

Lwóweccy policjanci przez cztery godziny towarzyszyli parze na jednej ze stacji paliw w Lwówku Śląskim. Mundurowi ubrani byli w specjalne kombinezony i maski ochronne. Problem pojawił się z tym, iż na karetkę czekano cztery godziny. (zobacz tutaj)

Komendant policji zwracał uwagę, iż w zadaniach policji nie leży zatrzymywanie i pilnowanie pacjentów. Obecnie obowiązujące procedury nie są przygotowane na podobne działania a policja nie może brać na siebie odpowiedzialności za pacjentów – osoby z podejrzeniami zachorowań.

Starosta Lwówecki zgodził się z tym, iż czas oczekiwania na pogotowie był zbyt długi. – Tak nie powinno być. Na pewno zaraz po tym spotkaniu wykonam telefon do pana Wojewody i powiem o tych informacjach, które poruszaliśmy na dzisiejszym posiedzeniu sztabu zarządzania kryzysowego, żeby z tej sytuacji wyciągnąć wnioski – tłumaczył Pan Daniel Koko, który przyznawał, iż w jego ocenie należy zwiększyć ilość specjalistycznych zespołów medycznych na terenie naszego województwa.

Starosta Lwówecki w rozmowie z nami przyznał, iż w obecnej sytuacji władze Powiatu zachowują spokój i działają zgodnie z procedurami. – My będziemy działali zgodnie z wytycznymi, zgodnie z procedurami, które obowiązują w całym kraju. – podkreślał Pan Daniel Koko.

Więcej w materiale wideo

15 KOMENTARZE

 1. My jesteśmy już sto lat za Chińczykami. Brak procedur i przepisów na wypadek epidemii, brak środków do jej zwalczania i zatrzymania, brak świadomości. Izrael zamknął swoje granice a my dalej wpuszczamy wszystkich oczekując, że uczciwie poinformują służby zanim rozniosą chorobę na pół regionu. Bo musiałem do lekarza, bo do apteki, bo po chleb i do sklepu, bo sprawę załatwić… Za opuszczenie kwarantanny powinny być kary pieniężne. Młodych ten wirus rczej nie tyka, ale starzy będą w Polsce padać jak muchy przy naszej służbie zdrowia. ZUS się ucieszy.

 2. Jeżeli procedury zostały wprowadzone tak jak działa lwowecki szpital to brawo, brawo. Zaiste, tylko ten może coś powiedzieć, kto korzystał z ich usług. No cóż, nie wymagajmy cudów, wszak lewica rządzi i wszelkie próby mieszania boskich czynników są nie na miejscu. Ale gdy przyjdzie godzina w – oby nie” nadejszła “-z takim szpitalem i władzami pozostanie tylko wiara w cuda i modlitwa….

 3. “Pan manager pewnej jednostki powiatowej” 😉 zawsze widzi problem u normalnych obywateli. Wtedy nie ma zgody, nie ma dopuszczeń. Jeśli jednak obywatel jest z “kręgu trzymającego władzę” (czy to państwową czy kościelną) i wymaga zgody na coś, to “Pan manager pewnej jednostki powiatowej” wszystko podpisze…jak duduś 🙂 Nie tak powinno być. Normalni i normalniejsi?

 4. Po przeczytaniu tego artykułu doszedlem do smutnych wniosków:
  1. Pan Starosta do tej pory nie zrobił nic by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, ze wszystkim czeka na Wojewodę. Jego działania ograniczają sie do telefonowania i składania wniosków do wyższych władz.( one chyba wszystko załatwią)
  2. Szef Sanepidu uważa , że mamy tylko epidemię medialną strachu. Nie dowiadujemy sie jak Sanepid jest przygotowany do stawienia czoła epidemi, która na pewno nadejdzie.
  3. Pan Komendant Straży Pożarnej otwarcie przyznaje, że brak jest procedur , środków higienicznych i dezynfekcyjnych dla służb.
  4. Pan Komendant Policji też uważa, że obecnie obowiązujace procedury nie są przystosowane do obecnej sytuacji.
  Wszstko to nie napawa optymizmem.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here