Płatne parkingi w Lwówku Śląskim?

42
3422
Lwówek Śląski (zdjęcie poglądowe)

Burmistrz Lwówka Śląskiego ma pomysł na rozładowanie parkingów w centrum miasta. Głośno mówi o możliwości wprowadzenia płatnych parkingów.

 

 

Lwówek Śląski w ostatnim czasie stał się miastem, w którym – w szczególności jego centrum – jest coraz ciężej znaleźć miejsce do zaparkowania. Niejednokrotnie zdarzało się nam kilkakrotnie objechać centrum zanim znaleźliśmy miejsce do zaparkowania. Problem jest widoczny choćby na przykładnie tych kierowców, którzy nie mogąc znaleźć dogodnego miejsca parkują gdzie popadnie.

Ileż to razy pokazywaliśmy samochody zaparkowane na chodnikach, skwerach, czy przejściach dla pieszych. Burmistrz Lwówka Śląskiego na spotkaniu z mieszkańcami przyznaje, iż na stronach Lwówecki.info ciągle widzi informacje o nieprawidłowym parkowaniu:

„Popatrzmy też na to, jak parkują kierowcy. Tu jest portal, który ciągle pokazuje o radosnym parkowaniu w Lwówku Śląskim. Więc unormujmy w końcu te rzeczy. Pokażmy, gdzie można parkować. Nie róbmy ze Lwówka jednego wielkiego śmiecia, bo w Bolesławcu nikt tak nie zaparkuje jak we Lwówku. I nie mówmy, że to jest tylko straż miejska, bo od tego jest również policja.” – mówił podczas spotkania z mieszkańcami w sprawie przebudowy ul. Jana Pawła II wiceburmistrz L. Krokosz, który wskazywał, iż funkcjonariusze lwóweckiej policji proszeni o to, by realizowani swoje zadania i mandatowali niepokornych kierowców mówią im, iż mandaty te dają z polecenia pani burmistrz.

 

„Natomiast jak pani burmistrz zwraca się o to żeby powiedzieć żeby policja się tym zajęła to słyszymy od policjantów, którzy mandatują osoby, że to pani burmistrz kazała.” – zapewnia Krokosz, który zadawał zgromadzonym mieszkańcom pytanie, czy przy tworzeniu takich płatnych parkingów też będą protesty i czy Gmina ma robić jakieś konsultacje społeczne:

„Mamy zrobić też konsultacje, czy chcemy wprowadzić, nie wiem, płatne parkowanie w centrum Lwówka Śląskiego żeby rozładować to miejsce? Szanowni państwo, jest to rozważane, jest to rozważane, jest to rozważane.” – powtarzał się wiceburmistrz, który dopytywał, czy wówczas wszyscy będą zadowoleni.

W naszej ocenie to kolejny zupełnie nietrafiony pomysł burmistrz Lwówka Śląskiego na rozwiązanie problemu. Nietrafiony, bo zamiast go rozwiązać tylko go przeniesie i pogłębi upadek centrum miasta.

Płatne parkingi we Wrocławiu czy Warszawie jak najbardziej się sprawdzają. Mieszkańcy zamiast jeździć samochodem korzystają z komunikacji miejskiej, z autobusów, tramwajów, pociągów. A w Lwówku Śląskim, z jakiego transportu publicznego będą mogli skorzystać mieszkańcy dla przykładu Kotlisk, Soboty, czy Nagórza, którzy będą chcieli zrobić zakupy, czy odwiedzić bibliotekę w centrum miasta?

Czytaj także: Co z parkingiem przy cmentarzu?

 

Warto pamiętać, iż płatne parkingi mają na celu rozładowanie danego miejsca, ale każdy dobry włodarz powinien zdawać sobie sprawę, iż przy tworzeniu takich płatnych miejsc należy mieszkańcom i odwiedzającym miasto wskazać wręcz miejsca w pobliżu, gdzie mogą bezpłatnie stawiać samochody, żeby ich całkowicie nie zniechęcić do odwiedzania miasta. Jednak w Lwówku Śląskim miejsc parkingowych i ze świecą nie sposób znaleźć. Nawet obrzeża stadionu miejskiego zostały przekształcone w parking dla autobusów. Gdzie, więc miasto wskaże takie miejsca?

Ktoś powie, że jak będą chcieli przyjechać, to przecież będą mogli to zrobić tylko muszą uiścić kilkuzłotową opłatę za każdą godzinę postoju. Jednak w praktyce z pewnością szybko okaże się, że mieszkańcy ci będą centrum omijali z daleka i na zakupu jeździli tylko do „centrum handlowego” na Jaśkiewicza, lub do innych miast. To może pogłębić upadek centrum Lwówka Śląskiego. A odwrócenie tego będzie niezwykle trudne a być może i wręcz niemożliwe.

Jakie jest Wasze zdanie? Parkingi płatne, czy nadal darmowe? A jak płatne, to gdzie stworzyć alternatywę dla kierowców?

42 KOMENTARZE

 1. Oby wybory samorządowe odbyły się jak najszybciej.
  Proszę ich nie przesuwać.

  Zamiast rozwiązywać problem to się go stwarza, likwidując miejsca parkingowe a jak problem braku miejsc odpowiednio stanie się nośny to się wprowadza opłaty.
  Czy po to likwiduje się miejsca parkingowe aby potem doić kierowców?

 2. Należy najpierw zapewnić miejsca parkingowe mieszkańcom a później wprowadzać takie pomysły jak zamykanie części rynku czy opłatę za parkowanie. Będzie tak że uorzywiliwani będą mieli prawo bezpłatnego parkowania a mieszkańcy będą musieli płacić za parking przed domem. A co niepełnosprawni też będą musieli płacić? Druga sprawa. Nikt nie sprawdza ani straż muehsja6ani policja czy samochody parkujące na niebieskiej kopercie mają aktualne uprawnienia. Karty są częściowo ukryte bo chyba nieaktualne.

 3. Może zburzyć ten super zabytek naprzeciwko browaru i tam zrobić duży parking, z drugiej strony po co spółdzielni tyle terenów zielonych przy murach obronnych i innych skoro i tak nie stać obecnie na budowę nowych parkingów, koło szpitala nie trzeba było sprzedawać terenu, przy plantach zrobić z dwa parkingi nowe by się przydało i przy cmentarzu przy drodze plus dać ograniczenie do 30 dla bezpieczeństwa, płatne fajnie ale infrastura to duże koszty maszyna obsługa itd. To nigdy się nie zwróci…

  • Nie no super pracuje w centrum i muszę gdzieś zaparkować to jeszcze oprócz drogiego węgla,prądu będę mogła zapłacić za parking. Chyba ktoś zapomina ,że oprócz robienia zakupów ludzie we Lwówku pracują
   .

 4. Bardzo dobry pomysł z płatnymi parkingami. W centrum miasta dać pierwsze 60 minut darmowe a później płatne . Oczywiście od poniedziałku od godziny 8 ,00 do piątku do godzimy 17 .

 5. Bez sesu. Będzie mniej aut tam gdzie płatne a wiecej tam gdzie nie.Odstraszy turystów a i mieszkańców z pieniędzy rozkradnie. Nie będzie się opłacało już na miasto wychodzić.

 6. Jestem mieszkańcem gminy i już jeżdżę do Lwówka tylko jeśli muszę. To miasto powoli wymiera. Topi się tam fundusze z całej gminy. Jak zrobią płatny parking to już nikt nie będzie jeździł do Ala centrum i resztka sklepów upadnie.

 7. Jeszcze jeden temat. To ten gdzie legalnie może zaparkować autokar z turystami? Ci co zwiedzają browar tu do środka na parking wjeżdżają ale nie wszystkich interesuje browar. Jak zwiedzać miasto jak parkingu dla autokarów wycieczkowych nie ma?

 8. Qwerty niestety nie można zburzyć tego,, zabytku,, starej słodowni bo jakiś cwaniak chciał zaistnieć medialnie i wpisano to tę ruinę do rejestru zabytków i teraz ani zburzyc , ani nie ma tego jak zagospodarować , stoi i straszy!

 9. Parking platny jak najbardziej, tak jest we wszystkich miastach.Dodam wiecej.Rynek powinien byc zamkniety dla pojazdow.Potencjalny klient nie musi wjezdzac samochodem do sklepu aby dokonac zakupow

 10. W Bolesławcu z rozmachem zrobili strefę płatną, sięgającą daleko poza obaszar centrum i nie przyniosło to żadnego usprawnienia. Problemy z miejscami parkingowymi jak były, tak są. Poczytajcie bolesławieckie fora internetowe w tym temacie.

 11. WE LWÓWKU I TAK JEST CORAZ WIĘCEJ PUSTYCH LOKALI HANDLOWYCH A DLACZEGO? PONIEWAŻ ZOSTAŁ CZĘŚCIOWO ZAMKNIĘTY RYNEK I JEST ORZ MNIEJ KLIENTÓW I CORAZ WIĘKSZA BIEDA I CO JESZCZE ZDZIERAĆ KASĘ Z LUDZI? A GDZIE BĘDĄ GARAŻOWALI MIESZKAŃCY CZY TAKI MĄDRY PAN KROKOSZ NAM POWIE? ON MA W NOSIE BO MA POSESJĘ PRYWATNA Z DALA OD CENTRUM TAK JAK PANI BURMISTRZ A CO MAJĄ POWIEDZIEĆ MIESZKAŃCY CENTRUM?, JESTEŚMY PRZECIWNI PŁACENIU ZA PARKOWANIE!!!!!!

 12. Ukłon w stronę Policji. Po latach braku zaufania do tego organu zaczynam nabierać szacunku za to, że za błędy P. Burmistrz nie chcą karać ludzi. Idąc zaś tokiem rozumowania włodarzy dojdzie do tego, że w niedalekiej przyszłości wyłączone zostaną z ruchu wszystkie ulice w centrum, pozostanie tylko Aleja Wojska Polskiego, jako droga przelotowa do innych miast. Zabawne jest tez porównywanie Lwówka z Bolesławcem, gdzie Bolesławiec się rozwija, a Lwówek zwija.

 13. Lwówek ma piękny, duży rynek z okazałym historycznym ratuszem.
  W miasteczkach wielkości podobnej jak Lwówek, małe sklepiki i kawiarenki zazwyczaj koncentrują się w rynku. Wyjątkiem są powstające ostatnio poza ścisłym centrum duże supermarkety, które przyciągają klientów. Ograniczenie ilości parkingów w rynku i wprowadzenie opłat parkingowych sprzyja odpływowi klientów z centrum miasta do tychże supermarketów.
  W Mirsku, gdzie rynek jest dużo mniejszy, nie ma opłat parkingowych, przez co miasto jest pod tym
  względem bardziej przyjazne mieszkańcom i przyjezdnym.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here