Lwówek Śląski: Wiemy, co z parkingiem przy cmentarzu

6
1744

Czy i kiedy przy cmentarzu komunalnym w Lwówku Śląskim powstanie parking? Jak na razie odwiedzający groby bliskich parkują „na dziko”, w miejscu do tego nie przeznaczonym, wykorzystując do tego celu „pas zieleni” oddzielający drogę od chodnika. Czy i kiedy powstanie miejsce do legalnego parkowania?

 

Dzień Wszystkich Świętych, Zaduszki

„Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią.” – Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przed nami Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. W tym roku święta przypadają tuż po weekendzie. Spodziewać się zatem można i już od soboty na cmentarzach będą tłumy. Wszak to okres, w którym przywiązujemy szczególną wagę do dbałości o groby naszych bliskich. Porządkujemy je, dekorujemy kwiatami, zapalamy znicze i modlimy się. Jednak ostatnie dni października i pierwsze dni listopada to komunikacyjny chaos.

Na cmentarz samochodem

Na cmentarze wybieramy się głównie samochodami. Stąd w miastach korki i nerwowe poszukiwanie miejsc do parkowania. Problem jest dobrze znany mieszkańcom metropolii, ale nie jest obcy także mieszkańcom Lwówka Śląskiego. Przy cmentarzu komunalnym legalnych miejsc do parkowania jest jak na lekarstwo. Już zaparkowanie przy cmentarzu podczas odbywającego się na nim pogrzebu stanowi nie lada problem, a co dopiero, jak na groby wybiorą się setki mieszkańców miasta, przyjadą mieszkańcy okolicznych wiosek oraz osoby z odległych stron?

Szary pas zieleni

Dziś odwiedzający groby na cmentarzu komunalnym w Lwówku Śląskim parkują samochody głównie na „pasie zieleni” oddzielającym ulicę (Aleję Wojska Polskiego) od chodnika. Z tego powodu pas ten zielony jest już tylko z nazwy. Część kierowców stara się wcisnąć na ulicę Henryka Brodatego, bądź usilnie znaleźć miejsce na Warsztatowej. Jednak w „godzinach szczytu” jest to niezwykle trudne.

Puste obietnice

Kiedyś dało się słyszeć obietnice o budowie parkingów przy cmentarzu, docierały także głosy o parkingu na plantach, gdzie nawet miejsce dla autobusów miało się znaleźć. Tych obietnic już niewiele osób pamięta. A miejsc parkingowych jak nie było tak nie ma. Redakcja Lwówecki.info zapytała więc, czy drogowcy planują utworzenie parkingu, na przykład wprowadzenie usprawnienia dla kierowców i utwardzenia niektórych fragmentów tego „pasa zieleni”?

Parking przy cmentarzu komunalnym w Lwówku Śląskim

„Odpowiadając na Pańskie pytanie dotyczące możliwości utworzenia miejsc parkingowych na odcinku al. Wojska Polskiego w Lwówku Śląskim, uprzejmie informujemy, że obecnie nie przewidujemy realizacji takiego zadania.” – odpowiada rzecznik DSDiK, która tłumaczy, iż w ciągu al. Wojska Polskiego, od skrzyżowania z ul. Zamkową do skrzyżowania z ul. Ogrodową, znajdują się dwa przejścia dla pieszych, cztery lampy oświetleniowe, a w pasie zieleni rosną 23 drzewa, których odległość od jezdni wynosi od 1 – 1,5 m. Usunięcie tych drzew warunkowane byłoby zgodą konserwatora zabytków, której uzyskanie jest mało prawdopodobne, zwłaszcza biorąc pod uwagę dobry stan drzew.

Ponadto pani rzecznik wyjaśnia, iż w przypadku przejść dla pieszych konieczne jest zagwarantowanie pieszym dobrej widoczności w przestrzeni wynoszącej po 10 m z każdej strony przejścia. Dodatkowo mamy w tym miejscu usytuowany chodnik, którego odległość od krawędzi jezdni wynosi 1,8 – 3,3 m. Ponadto wzdłuż pasa zieleni na jezdni wyznaczona jest linia P-7d („linia krawędziowa ciągła wąska”), której przekraczanie jest zabronione.

Jak wskazuje w odpowiedzi powyższe ograniczenia, w kontekście minimalnych wymiarów miejsc parkingowych narzucanych przez przepisy, sprawiają, że budowa parkingu w tym miejscu nie jest przez nas na dziś brana pod uwagę.

Pozytywów w kwestii nowych miejsc parkingowych w okolicy cmentarza nie słychać także z lwóweckiego magistratu.

Drogowcy poprawią bezpieczeństwo w rejonie cmentarza!

Drogowcy wprowadzą jednak rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo w rejonie przejść dla pieszych w ciągu odcinka Alei Wojska Polskiego przylegającego do cmentarza komunalnego w Lwówku Śląskim. Jak tłumaczy pani rzecznik ze względu na nagminne parkowanie przez kierowców aut w rejonie przejść dla pieszych w odległości mniejszej niż przepisowe 10 m drogowcy przewidują w najbliższym czasie montaż słupków blokujących, które mają zapewnić bezpieczeństwo pieszych, prawidłowo przekraczających jezdnię w wyznaczonym do tego miejscu.

6 KOMENTARZE

 1. Zrobić Parking na Zamkowej i kawałek skweru, albo na ul. Brodatego tam gdzie zrobili wycinkę pod nowy cmentarz wyrównać teren lub na Warsztatowej wyrównać i zrobić, ale najlepsze rozwiązanie to miejsca ukośne wzdłuż drogi Aleji – więcej aut się zmieści. A z dwóch stron ulicy jeszcze więcej.

 2. Czyli lepiej nic nie robić,nie próbować tylko siedzieć na stołku i być szefem.
  A dokumentacja będzie na te słupki?
  Czy przyjadą panowie z drogówki , odwalą fuszerkę i będzie dobrze?
  A jeszcze połowa oficjeli przyjedzie na after.

  Kiedy chociaż zasypią dziursko na tym sławnym moście w Pławnej Górnej?
  Bo o naprawie to trzeba będzie liczyc koło wyborów.
  Jeżdzic trzeba ale zawieszenie ile wytrzyma?
  Nic dla ludzi ,tylko na przekór.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here