Lwówek Śląski: Kto zadba o szlak agatowy?

14
1617

Kto z Was rozpoznaje to miejsce? Kto spacerował tym pięknym szlakiem? Kto chodził tam na randki? Kto  na górce umawiał się  ze znajomymi?

 

Szlak agatowy w Lwówku Śląskim

Szlak agatowy to niebieski szlak spacerowy, który ma około 8,5 kilometra. Biegnie z Lwówka Śląskiego, przez starą cegielnię w Mojeszu, wzniesienia Płóczek Górnych do Nagórza.

Lwówek Śląski – stolica agatów

W gminie, która stawia na turystykę a w szczególności na promocję związana z agatami, mogłoby się wydawać, iż taki szlak będzie perełką. Turysta, spacerowicz mógłby zakładać, iż szlak będzie czysty, zadbany, a nawet spodziewać się po drodze ławek, koszy na śmieci, czy tablic informacyjnych. Rzeczywistość zasmuca.

Szlak agatowy – szkolna górka

Wczoraj jeden z naszych czytelników miał okazję wraz z rodziną i przyjaciółmi przemierzyć część tego urokliwego szlaku.

Wybrałem się dzisiaj z rodziną i przyjaciółmi na szkolną górkę, (wejście na górkę od strony ogólniaka), taki widok zastaliśmy – napisał do nas w niedzielne popołudnie czytelnik, który przesłał także kilka zdjęć ze spaceru.

Zachwyt pięknymi widokami jakie rozpościerają się ze szlaku, z szkolnej górki szybko przyćmiły krzywe i nieoczyszczone schody oraz wszechobecne śmieci. Miejsce z pewnością nie zachęca do turystyki a mógłby to być jeden z piękniejszych szlaków w okolicy.


Ule figuralne w Dworku. Piękna atrakcja. Szkoda, że tak zaniedbana

14 KOMENTARZE

 1. Tylko proszę zwrócić uwagę że ten szlak wygląda od 20lat tak samo poprzednicy też nic nie zrobili a obecna władza nie jest w stanie zrobić wszystkiego odrazu także ja uważam jako obserwator że na wszystko przyjdzie czas.

  • Zgadzam się w 100 %. Pewnie i na to miejsce przyjdzie pora. Robili park i jeszcze będą, rynek w tym roku. Będzie i szkolna Górka, a o szlaku nigdy nie słyszałem

 2. Ludzie powinni zadbać. Wzięłaś /eś piwo to zabierz butelkę po sobie tak samo papierki. Popatrzmy najpierw na siebie i sami zadbajmy o swoje otoczenie a puźniej wymagajmy od innych.

  • Zgadzam się z tobą w 100 %. 1 sierpnia w taki sposób z rodziną uczciliśmy pamięć powstania warszawskiego. Uzbieraliśmy dwie reklamówki śmieci. To nasi rówieśnicy niszczą i zaśmiecają to piękne miejsce. Kropla w morzu, ale tyle jesteśmy zrobić dla naszego polskiego- naszego miejscowego środowiska.
   Gloria victis

 3. Czy instytucje lokalne: władze samorządowe, nadleśnictwo nie mogłyby wejście – piękną starą lejkę, zabytkowe schody na Górkę Szkolną objąć opieką prawną podobnie, jak małe Skałki, jako miejsce o szczególnej wartości kulturowej i przyrodniczej ?
  Wtedy byłoby chronione prawnie przed wjeżdżaniem samochodami (tacy ,,kulturalni” też niestety się zdarzają) , motorami, kładami, czy kaleczeniem, a nawet próbami rąbania żywych pięknych organizmów drzew pomników przyrody (widocznych już na XIX wiecznych archiwalnych fotografiach), barbarzyńskiego zaśmiecania tej perełki krajobrazowej.
  A służby poszanowania porządku publicznego (policja, straż miejska) miałyby jednoznaczne możliwości jego egzekwowania. Niszczysz, śmiecisz – będziesz płacił odszkodowanie i ponosił odpowiedzialność i koszty swojego chamstwa i barbarzyństwa !
  W żaden chyba niestety inny sposób nie ,,nakłonimy” wymusimy poszanowania dla naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.
  Chodzi mi tylko o poprawę jakości naszego wspólnego otoczenia i kultury. Jak nas widzą, tak nas oceniają.

 4. To nie jest zaden szlak agatowy . Szlak niebieski prowadzil raczej kiedys ( bo mozna powiedziec , ze teraz praktycznie nie istnieje ) do palacu polozonego nad Nagorzem a dalej do Lubomierza . Sprzatanie szlakow jako takie odbywa sie glownie jako akcja spoleczna i raczej nigdy nie odbywalo sie na zlecenie gminy ( moze wyjatkiem sa parki narodowe) Do stanu tego nie doprowadzily wladze , a raczej bydlo zamieszkujace miasto , bo innych slow trudno tu uzyc . Za stan oznakowania , zwlaszcza na dalszym odciku winilbym nastepna bande drobnych zlodziejaszkow , ktorzy doprowadzili do upadku lwoweckiego oddzialu PTTK po ponad 60 latach jego istnienia (niestety znam ich z nazwiska)

 5. ta wasza władza to porażka, za tych rządów zrobili tylko mury i nowy brodzik z waszej kasy. czy dobrze ? kilku swojaków przyklaśnie. tam ktoś pisze “na wszystko przyjdzie czas” schodów nie mogą posprzątać i na to trzeba czasu?, zgadzam się przyjdzie czas i trzeba zmienić władzę,a nowa zrobi porządki. Nie szczęsny ten agatowy szlak, nie szczęsny ten rynek lwówecki, nie szczęsna ta turystyka w waszej gminie. Jak ktoś nie ma swoich pomysłów i otacza się nieudacznikami od promocji to nie powinien sie brać za rządzenie. Za Ludwika Kaziowa to przynajmniej Lato Agatowe i wystawy były super, a teraz lichy poziom wystaw. Nieszczęsny Mojesz Wam ze Lwówka zrobili, wiochą trąca w ratuszu i kilka straganów na rynku i to jest LLA ? Zapraszam do nas do Czapli i na Grodziec

  • W Czaplach to się dzieje a Grodziec haha to zapraszam zobaczyć śmietnik na zamku dookoła i zero zmian od 30 lat. Dzięki za ubaw bo już miałem kiepski dzień. Czaple i Grodziec jako wzór aż się popłakałem. Wybieram Lwówek a promocja Czapli jest taka że nikt nie słyszał od 1945 roku o tej wsi poza jej mieszkańcami

  • Zadałem sobie trud znalezienia czegoś o Czaplach bo nikt nic nie wie. Hasło promocyjne WIEŚ PIASKU I KAMIENI 😀
   Jaja jak berety a turysty walo drzwiami zobaczyć piach i kamienie. Beka na potęgę

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here