Odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego na obawy samorządowców ws. Cyklostrady

0
333

W odpowiedzi na obawy samorządowców z regionu jeleniogórskiego odnośnie wykluczenia z projektu budowy Cyklostrady Dolnośląskiej południa naszego województwa Urząd Marszałkowski odpowiada i uspokaja – projekt budowy Cyklostrady Dolnośląskiej jest otwarty i oparty o współpracę z samorządami lokalnymi.

 

O obawach związanych z wykluczeniem południa Dolnego Śląska w projekcie budowy Cyklostrady Dolnośląskiej pisaliśmy wczoraj, a dziś dotarło do nas stanowisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Przede wszystkim projekt budowy Cyklostrady Dolnośląskiej jest otwarty i oparty o współpracę z samorządami lokalnymi. Wypowiedzi Pana Prezydenta Jeleniej Góry oraz Burmistrzów Karpacza i Szklarskiej Poręby pokazują, że potrzeba rozwoju sieci rowerowej jest ważna dla mieszkańców naszego regionu oraz wskazują na duże zainteresowanie samorządowców do podjęcia wspólnych działań w tym zakresie. W projekcie Cyklostrady chodzi właśnie o wspólną wizję rozwoju i idące za tym działanie. W subregionie jeleniogórskim, w którym – dzięki środkom unijnym i wsparciu ze strony samorządu województwa – już powstały singletracki, będziemy otwarcie współpracować przy dalszym rozwoju sieci rowerowej.

Dolnośląska Polityka Rowerowa zakłada tworzenie dróg rowerowych, które umożliwią bezpieczne poruszanie się rowerem po całym regionie w celach rekreacyjnych, turystycznych, ale również dla realizacji codziennych spraw Dolnoślązaków, takich jak np. dojazd rowerem do szkoły czy miejsca pracy. Cyklostrada Dolnośląska to koncepcja długodystansowych tras rowerowych przebiegających przez województwo dolnośląskie. To propozycja wyboru dróg rowerowych układających się w szlak o długości około 1800 kilometrów, powiązany z innymi krajowymi i europejskimi szlakami rowerowymi. Chcemy, aby docelowo drogi rowerowe połączyły wszystkie miejscowości Dolnego Śląska. Na zrealizowanych odcinkach dróg rowerowych oraz przy wykorzystaniu dróg o niskim natężeniu ruchu, powstawać będą mogły kolejne rowerowe trasy – szlaki rowerowe.

Drogi rowerowe wspólnie budować chcemy tak, aby bezpiecznie można było dojechać rowerem do jak największej liczby miejscowości. Trasy rowerowe będzie można konfigurować również na podstawie lokalnych i subregionalnych koncepcji. Cyklostrada Dolnośląska jest otwartym projektem budowania i łączenia tras rowerowych w sieć obejmującą cały Dolny Śląsk – Michał Nowakowski, rzecznik prasowy UMWD

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here