Niewybuch znaleziony w starym kamieniołomie

0
946

Niewątpliwie, II wojna światowa pozostawiła wiele pamiątek i skarbów historycznych na terenach, które były areną walk. Jednak nie wszystkie z tych artefaktów są pozytywnymi znaleziskami. Po dziś dzień mieszkańcy odkrywają niewybuchy, które stanowią poważne zagrożenie dla ich życia i bezpieczeństwa.

 

 

Niewybuchy z czasów II wojny światowej wciąż stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców i odnalezienie ich jest niezwykle ważne. Te pozostałości po konflikcie, takie jak granaty, bomby lotnicze, pociski artyleryjskie czy miny, mogą być nadal aktywne i wybuchnąć w każdej chwili, niosąc poważne konsekwencje dla życia i mienia.

Zagrożenie związane z niewybuchami jest szczególnie dotkliwe dla mieszkańców, którzy mieszkają w miejscach, które były intensywnie bombardowane lub były polem bitwy. Te obszary często zawierają niewybuchy, które pozostały po walkach i mogą być ukryte pod ziemią lub zasypane przez lata. Prace budowlane, kopanie fundamentów czy prace rolnicze mogą przypadkowo naruszyć te ukryte niebezpieczeństwa, stwarzając ryzyko dla wszystkich obecnych w okolicy.

 

 

W środę po południu lwóweccy policjanci otrzymali kolejną informację o znalezieniu w naszym regionie kolejnego niewybuchu. Ten został odkryty podczas prac prowadzonych w starym kamieniołomie w sołectwie Wieża w gminie Gryfów Śląski.

Na miejsce natychmiast skierowany został policyjny pirotechnik, który przeprowadził wstępne rozpoznanie. Potwierdził on, iż niewybuch to pocisk artyleryjski. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim zabezpieczyli miejsce odkrycia niebezpiecznego znaleziska. Wsparciem przy zabezpieczeniu posłużyli także druhowie z OSP KSRG Gryfów Śląski.

 

 

W czwartkowe przedpołudnie na miejsce dotarł Patrol Saperski z Bolesławca. Saperzy podjęli niewybuch i przetransportowali go na poligon, gdzie zostanie unieszkodliwiony.

Warto podkreślić znaczenie zachowania ostrożności i zgłaszania wszelkich podejrzanych przedmiotów. Ważne jest, aby mieszkańcy byli świadomi zagrożeń związanych z niewybuchami i wiedzieli, jak się zachować, gdy natrafią na podejrzany przedmiot. W przypadku znalezienia niewybuchu, należy niezwłocznie powiadomić policję – numer telefonu 112. Należy pamiętać, że każda próba manipulacji lub usunięcia niewybuchu może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji i poważnych obrażeń.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here