Neon z kina Bajka trafił na wystawę

4
1152
Neon z kina Bajka w Lwówku Śląski
Neon z kina Bajka w Lwówku Śląski (fot. Marta Woźniak Narodowe Centrum Kultury Filmowej )

Kino „Bajka” w Lwówku Śląskim powstało jeszcze przed II wojna światową. Swoją działalność zakończyło nieco ponad dekadę temu. Ocalał neon, który trafił na wystawę.

 

Kino „Bajka” w Lwówku Śląskim powstało jeszcze przed II wojna światową. W nowo wybudowanym budynku przy ulicy Blücherstrasse, dzisiaj Jaśkiewicza.

Początkowe nosiło nazwę „Deli” i od 1929 roku prezentowało filmy nieme. Z czasem również filmy dźwiękowe. Jak wspomina Narodowe Centrum Kultury Filmowej po II wojnie światowej lwóweckie kino zmieniło nazwę z niemieckiego „Deli” na polską „Bajkę” i przetrwało kolejne kilkadziesiąt lat.

Budynek dawnego kina Bajka w Lwówku Śląskim
Budynek dawnego kina Bajka w Lwówku Śląskim

Ostatnie filmy w kinie we Lwówku Śląskim pokazano w 2008 roku. Sześć lat później z budynku zdjęty został neon. Na szczęście nie trafił on na śmietnik. Pamiątka po dawnym kinie pozostała i teraz można ja oglądać na wystawie.

Wystawa została podzielona na kilka części, z których każda porusza inny wątek: architektury, neonizacji, a więc praktyki planowego „rozświetlania” polskich miast neonami pod koniec lat 50., a także wpływu polityki na projektowanie budynków kinowych. Tę można zwiedzić w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

„Ekspozycja to sentymentalna, nostalgiczna podróż do przeszłości” – opowiada kurator wystawy, dr Rafał Pakuła. „Architektura i kino stanowią przecież składową część naszej tożsamości – niezależnie od czasu powstania i sytuacji politycznej” – dodaje.

Niestety, wystawa jest czasowa i będzie ją można zwiedzić jedynie do 16 czerwca br.

4 KOMENTARZE

  1. Kino jest w Bolesławcu, w Złotoryji, tylko we Lwowku nie jest potrzebne i nasze dzieciaki tłuką się autobusami na wycieczki szkolne do kina w obcych miastach. Cóż mieszkańcy już przywykli ze we Lwowku nic się nie opłaca, przykre

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here